AktualnościPoradyZ Polski

Nowy wniosek ULC o zgodę na loty dronów w strefach R

Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego pojawił się nowy zaktualizowany dziś (1.02.2016) wzór wniosku o zgodę na loty bezzałogowych statków powietrznych w strefach R. Dostępny jest on na tej samej stronie ULC co poprzednio.ULC podparł nowy wniosek następującym komentarzem:

Zmiana warunków na jakich wydawane są zgody na wykonywanie lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi w strefach „R”:

Urząd Lotnictwa Cywilnego pragnie poinformować, że zmianie ulegają warunki na jakich wydawane będą zgody na wykonywanie lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi w strefach „R” ustanowionych nad miastami o liczbie mieszkańców powyżej 25 tys. Zmiana warunków wynika z przeprowadzonej ponownie analizy aktów prawnych oraz podyktowana jest względami zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w ruchu lotniczym, w związku z zaobserwowaną w ostatnich miesiącach zwiększoną ilością wniosków o wydanie zgody na loty bezzałogowymi statkami powietrznymi. Jednocześnie zmiana warunków stanowi odpowiedź na postulaty uszczegółowienia miejsca oraz okresu wykonywania lotów, kierowane do Urzędu Lotnictwa Cywilnego przez prezydentów i burmistrzów miast, nad którymi wykonywane są loty z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych.  Aby usprawnić procedurę składania wniosków w przedmiotowej sprawie, przygotowany został nowy formularz wniosku.

Co nowego w samym formularzu?

Zmiany dotyczą dwóch punktów (3 i 4) w porównaniu do starego wniosku:

Stary i nowy wniosek o zgodę na loty BSP w strefach R
Stary i nowy wniosek o zgodę na loty BSP w strefach R

Zmiany są dość istotne, bo wprowadzają spore ograniczenia co do czasu i miejsca, w który operator drona będzie mógł latać:

 • w punkcie 3.: Należy podać dokładny okres wykonywania lotów, nie dłuższy jednak niż 30 dni dla konkretnego miejsca;
 • w punkcie 4.: Należy podać dokładne współrzędne miejsca wykonywania lotów, w mieście powyżej 25 tys. mieszkańców;

Według nowych zasad operator nie może już w prosty sposób ubiegać się o zgodę na loty we wszystkich miastach powyżej 25 tyś. mieszkańców, dodatkowo musi wpisać dokładne współrzędne do lotów w konkretnym mieście. Zniknęła też możliwość otrzymywania zgody na 6 miesięcy – teraz maksymalny okres to 30 dni dla konkretnego miejsca wypisanego we wniosku.

Wniosek do pobrania tutaj: http://www.ulc.gov.pl/pl/zegluga-powietrzna/atm-ans-zarzadzanie-ruchem-lotniczym-sluzby-zeglugi-powietrznej/3827-zgody-na-loty-w-strefach-r.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Druga edycja DRON Festiwal - 14 maja 2016, Gdynia

Następny

Drony bojowe wywołały dyskusję w społeczeństwie!

8 komentarzy

 1. 1 lutego 2016 at 20:07 — Odpowiedz

  Tak naprawdę od tej pory nie staramy się o zezwolenie lotu nad miastem tylko nad konkretnym punktem w mieście ? Chyba że coś źle zrozumiałem.

  • 1 lutego 2016 at 20:15 — Odpowiedz

   Nie tyle punktem, co obszarem w mieście np. ograniczając go do dzielnicy, parku miejskiego, osiedla itp. Ale z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie zgłosić obszar, który rozciąga się nad całym miastem i czekać na odpowiedź, może przejdzie, bo niby czemu nie – to też w końcu obszar miejski.

   • 2 lutego 2016 at 09:12 — Odpowiedz

    Czy taka zgoda jest płatna? Bo jestem nowy w branży i różne rzeczy już wyczytałem.

    • 2 lutego 2016 at 13:12 — Odpowiedz

     Nie jest, operatorzy dronów zostali z niej zwolnieni już jakiś czas temu.

 2. 1 lutego 2016 at 22:58 — Odpowiedz

  Niby tak tyle że znowu trzeba będzie komponować, tak naprawdę utrudnianie życia ludziom którzy chcą uczciwie latać tylko się zniechęca bo Ci co nie dbają o przepisy to i tak nie będą się starać o zezwolenie tylko będą smigac gdzie popadnie :/ szkoda że zamiast zająć się tematem kompleksowo i rozsądnie to co miesiąc zmiany na gorsze 🙁

 3. 4 lutego 2016 at 08:40 — Odpowiedz

  Troszkę obok tematu pytanko 😉 Odnośnie zmian wagowych w uprawnieniach, które mają wejść w I kwartale tego roku w życie. Jeżeli ktoś do tej pory ma uprawnienia do 2kg to z automatu dostaje na 5kg czy trzeba złożyć jakiś wniosek i wymienić świadectwo na nowe ?

  • 4 lutego 2016 at 11:30 — Odpowiedz

   Dostaję się z automatu tzn. przysługiwać będzie Panu wyższa kategoria wagowa bez dodatkowych egzaminów, ale niestety wymiana świadectwa będzie konieczna, bo jest w nim określona kategoria wagowa. Coś jak z prawem jazdy ;). Wymiana będzie prawdopodobnie bezpłatna i jakaś zewnętrzna firma wskazana przez ULC będzie się tym zajmować. Narazie nic więcej nie wiem. Pozdrawiam!

 4. 4 listopada 2022 at 16:33 — Odpowiedz

  Witam, gdzie można pobrać wniosek o zgode na lot dronem w strefie R? Ponieważ link adresu strony nie działa. Jeśli jest możliwość to prosze o wysłanie takiego formularza. Pozdrawiam

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *