AktualnościZ Polski

ULC i GIODO podpisują porozumienie

Naruszanie prywatności przez drony wyposażone w kamery nie jest chyba dla nikogo zaskakującym tematem. Przestrzeń powietrzną może użytkować każdy również nad czyjąś prywatną działką, a właściciel nie może sobie rościć prawa do tego co przelatuje nad nią. Jednak nie można doprowadzić do sytuacji, w której właściciel takiej działki nie ma żadnego wpływu na ochronę swojej prywatności gdy nad jego domem wisi dron wyposażony w kamerę. Oczywiście temat naruszania prywatności w tym kontekście jest o wiele bardziej złożony i szerszy. Z tego właśnie powodu pracownicy Urządu Lotnictwa Cywilnego spotkali się z pracownikami GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych) w celu ustalenia wspólnej strategii w radzeniu sobie z narastającym problemem.

W wyniku tego spotkania i dyskusji na tematy związane z ochroną prywatności w kontekście lotów dronów wyposażonych w sprzęt rejestrujący podpisano porozumienie o współpracy między GIODO a ULC. Celem nadrzędnym ma być budowanie świadomości użytkowników dronów, jak mają chronić naszą prywatność. 

Na stronie z komunikatem wydanym przez ULC czytamy również:

Powyższy cel ma być osiągany m.in. poprzez:
•    udział pracowników Biura GIODO w seminariach szkoleniowych dla instruktorów oraz egzaminatorów ULC. Podniesienie poziomu wiedzy kadry przygotowującej kandydatów do zdobycia świadectwa kwalifikacji operatora bezzałogowych statków powietrznych powinno przyczynić się do upowszechnienia jej wśród użytkowników dronów i zwiększyć ich świadomość w zakresie ochrony prywatności,
•    podejmowanie wspólnych działań edukacyjno-informacyjnych skierowanych do wszystkich użytkowników dronów,
•    wymianę wiedzy oraz doświadczeń nabytych przez obie instytucje podczas realizacji statutowych zadań,
•    wzajemne przekazywanie informacji o nieprawidłowościach, co pomoże wyeliminować błędy i zapobiegnie powstawaniu nowych naruszeń.

Porozumienie GIODO z ULC - 27.09.2017
Źródło: http://www.ulc.gov.pl/

Porozumienie zostało zawarte 27 września 2017 r. w Warszawie, a podpisali je: dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W spotkaniu eksperckim uczestniczyli przedstawiciele Biura GIODO, ULC, reprezentanci Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej, Fundacji Panoptykon, PISB oraz KGP.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Warsztaty dronowe 2017 - start już w październiku!

Następny

LiPo GPX Extreme do racer'ów - recenzja

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *