AktualnościZ Polski

DroneRadar oficjalnie rekomendowany przez ULC i PAŻP

Wczorajszy dzień (13.11.2017) był wyjątkowo dobrym dniem dla twórców aplikacji DroneRadar (spółka dlapilota.pl sp. z o.o. z Pawłem Korzecem na czele). Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego wystosowały komunikaty na swoich stronach internetowych, w którym oficjalnie uznają i rekomendują aplikację DroneRadar do użytku przez operatorów dronów w Polsce.

Opracowanie koncepcji oraz prace nad platformą DroneRadar w formie aplikacji na urządzenia mobilne oraz strony internetowej https://droneradar.eu/ rozpoczęły się już w marcu 2014 roku. Testy możliwości aplikacji oraz jej dalszy rozwój przy współpracy z PAŻP trwa od roku. Ostatecznie:

„(…) personel PAŻP dostrzegł edukacyjny charakter funkcjonowania platformy DroneRadar wraz z efektem poprawiania świadomości sytuacyjnej operatorów dronów w Polskiej przestrzeni powietrznej.”

Oczywiście testowana przez PAŻP wersja DroneRadar nie jest tą samą, którą użytkują na co dzień operatorzy dronów. PAŻP testuje po swojej stronie wersję, która w pewnym stopniu umożliwia zarządzanie przestrzenią i kontakt z operatorami BSP poprzez trzy podstawowe funkcje:

 • analiza pełnej sytuacji aeronautycznej (dane z AIP Polska, planu użytkowania przestrzeni powietrznej, NOTAM) oraz ilustracja za pomocą trzech intuicyjnych światełek (zielony, żółty, czerwony) informacji o możliwości wykonania lotu w danym miejscu i czasie;
 • możliwość dwukierunkowej, niewerbalnej komunikacji pomiędzy służbą ruchu lotniczego (ATS) a operatorem bezzałogowego statku powietrznego, zapewniająca wymianę informacji o udzielonych zgodach bądź ich modyfikacjach;
 • automatyczna, również dwukierunkowa obsługa sytuacji awaryjnych, w których służba ruchu lotniczego może poinformować o natychmiastowym nakazie lądowania z uwagi – na przykład – na sytuację ruchową (lecący śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego), bądź operator może zgłosić utratę kontroli nad dronem, rysując zdalnie, wirtualny obszar prawdopodobnej lokalizacji drona. Informacja ta trafia w sposób elektroniczny do służb PAŻP;

Urząd Lotnictwa Cywilnego – znając możliwości platformy DroneRadar od strony zarządzania ruchem przez PAŻP jak i tej dostępnej dla użytkowników – w krótkim komunikacie zaaprobował używanie jej jako oprogramowania podnoszącego bezpieczeństwo wykonywania operacji lotniczych z użyciem dronów:

„Urząd Lotnictwa Cywilnego popiera wszelkie działania mające na celu dbanie o poprawę bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej dlatego my również zachęcamy wszystkich użytkowników dronów do zapoznania się z aplikacją oraz korzystania z niej podczas wykonywania wszelkiego rodzaju lotów.”

Obydwa komunikaty znajdziecie tutaj:

Aplikacje DroneRadar w wersji Premium (odpłatnej jednorazowo 12zł, ale o pełnej funkcjonalności) znajdziecie tutaj:

Oficjalna strona DroneRadar: https://droneradar.eu/.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Więcej o Parrot Bluegrass

Następny

Excalibur Mk. 4 - dron do zwalczania rakiet balistycznych

2 komentarze

 1. 3 stycznia 2018 at 22:07 — Odpowiedz

  Michale:
  chyba odmienia się Pawłem Korcem (nie Korzecem) ale sprawdź u źródła … 🙂

  • 4 stycznia 2018 at 16:19 — Odpowiedz

   Słuszna uwaga, zapytam 🙂

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *