AktualnościLotnictwo wojskoweZe Świata

Excalibur Mk. 4 – dron do zwalczania rakiet balistycznych

Excalibur Mk.4 UCAV to wojskowy bezzałogowiec, który opcjonalnie może stać się załogowym statkiem powietrznym. Został skonstruowany przez brytyjską firmę Xcalibur Aerospace (XAL) Ltd. przede wszystkim w jednym celu – by w razie zagrożenia skutecznie niszczyć pociski balistyczne wystrzelone z terytorium np. Korei Północnej, Iranu, Rosji czy Chin.

Wspomniane wyżej kraje od jakiegoś czasu inwestują w opracowanie rakiet balistycznych dalekiego zasięgu o coraz większej sile rażenia zagrażając tym samym w zasadzie każdemu państwu na świecie, które stanie po przeciwnej stronie barykady w razie konfliktu. Uważa się, że nowe rakiety balistyczne i systemy za nimi stojące są na tyle zaawansowane, że nie da się ich szybko i bezpiecznie przechwycić bez wykorzystania statków powietrznych, które bez przerwy unoszą się w powietrzu na dużych wysokościach, jako pierwsze nawiążą kontakt z rakietą, a na pokładzie będą posiadać broń do ich bezpośredniego zniszczenia. Do rozpracowania tych zagrożeń i znalezienia dla nich rozwiązania został powołany specjalny program, który prowadzi amerykańska MDAAgencja Obrony Antybalistycznej. To z myślą o nim brytyjska firma opracowała Excalibur Mk. 4 UCAV (Unmanned Combat Aerial Vehicle) – naddźwiękowy dron, który może unosić się w powietrzu przez wiele godzin bez przerwy patrolując przestrzeń powietrzną w poszukiwaniu zagrożenia.

Excalibur Mk. 4 UCAV
Źródło: http://defence-blog.com

Excalibur jest trudnowykrywalny dla radarów (ma status „stealth”), operuje na wysokościach ponad 90,000 stóp (+27,5km nad ziemią), porusza się z prędkościami 2.85 Macha (3500km/h), może tankować w powietrzu i utrzymywać się w nim przez wiele godzin. Zamiast klasycznego uzbrojenia został wyposażony w laser o mocy 500kW, który służy do niszczenia pocisków balistycznych. Do 2020 roku laser ma zostać rozbudowany do mocy 1MW.

Pozostałe dane techniczne Excalibura Mk. 4 UCAV

 • Długość: 23 metry
 • Rozpiętość: 17.3 metrów
 • Maksymalna prędkość: ponad 2.85 Mach
 • Wysokość lotu: ponad 90000 stóp (27,5km)
 • Zasięg działania: 2500 NM (mile morskie, ok. 4600 km)
 • Ładunek: 9000 lbs (ponad 4000 kg)
 • Maksymalny ładunek: 19000 lbs (ponad 8600kg)
 • Stosunek ciągu do wagi: ponad 1.25
 • Limity przeciążeń (G): +12G/-4G
 • Maksymalna waga do startu: 85000 lbs (ponad 38,5 tony)
 • Maksymalny ciąg: 90000 lbs (ponad 40 ton)

Źródło: http://defence-blog.com/news/excalibur-for-the-us-mda-rendering-ballistic-missiles-obsolete-by-2020.html

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DroneRadar oficjalnie rekomendowany przez ULC i PAŻP

Następny

Slaughterbots - autonomiczni zabójcy

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *