Bez kategorii

Dron TIKAD może strzelać z ręcznych karabinów

Amerykański producent Duke Robotics Inc. zaprezentował drona o nazwie TIKAD, który został okrzyknięty „żołnierzem przyszłości”. TIKAD to octocopter, który na specjalnym gimbalu może przenosić różnego rodzaju karabiny i co więcej strzelać z nich precyzyjnie podczas lotu.

TIKAD może przenosić różne rodzaje broni ręcznej i – co ważne – nie jest to wcale broń skonstruowana specjalnie pod drona, lecz tradycyjna broń używana przez współczesnych żołnierzy na polu walki. Z jednej strony to zaleta: rozwiązanie jest tańsze i bardziej uniwersalne. Z drugiej zaś strony ma poważną wadę – naboje w magazynku kończą się szybko, a jedyny sposób doładowania to wylądowanie dronem i ręczna wymiana magazynka.

Gimbal, na którym znajduje się karabin został tak zbudowany, że absorbuje wystrzały z podwieszonego karabinu co zwiększa celność przy powtarzalnych wystrzałach lub np. całej serii oddanej z broni. Dzięki temu wystrzały nie wpływają również na stabilność samego lotu.

Dron TIKAD Dron TIKAD

Waga drona TIKAD to aż 50kg, a pułap operacyjny sięga 450 metrów. Ministerstwo Obrony Izraela już wyraziło zainteresowanie TIKAD’em.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

VISUO XS809HW - recenzja drona

Następny

Ograniczenia i zakazy lotów dronów - sierpień / wrzesień 2017

2 komentarze

  1. 22 sierpnia 2017 at 07:35 — Odpowiedz

    WTF co za niedorzeczny pomysł. To nie lepiej zrobić drona z zaprojektowanym działkiem zamiast gimbal do broni ręcznej która ma wiele niepotrzebnych dronowi elementów?

  2. 6 listopada 2019 at 13:17 — Odpowiedz

    Dron ma jedną zasadniczą wadę – słychać go bardzo… Żołnierza podchodzącego nie słychać praktycznie…

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *