AktualnościPrawoZ Polski

Szkolenia do STS-01/02 możliwe na dronach bez klasy C5/C6

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zgłosił do EASA odstępstwo nr LBSP/SPEC/O/2024-01 w zakresie prowadzenia szkoleń praktycznych w ramach PDRA-S01 lub PDRA-S02 do operacji objętych STS-01 lub STS-02.

Jak informuje Urząd Lotnictwa Cywilnego:

Odstępstwo umożliwi przeprowadzenie szkolenia praktycznego z użyciem dronów, które nie są oznaczone etykietą klasy C5 lub C6, pod warunkiem, że spełniają one wszystkie wymogi określone w części 16 (klasa C5) lub części 17 (klasa C6) rozporządzenia 2019/945. Odstępstwo to zostało wydane przez Prezesa Urzędu na podstawie art. 71 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 2018/1139 na okres 8 miesięcy (do 15.11.2024 r.).

Paweł Szymański, Dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych

Co to oznacza dla ośrodków szkolących?

Najprościej ujmując: ośrodki szkolenia, które do tej pory nie pozyskały systemów BSP klasy C5 do szkolenia kursantów do STS-01 lub systemów klasy C6 – do szkolenia do STS-02, mogą takie szkolenia przeprowadzać na zasadach predefiniowanych ocen ryzyka: odpowiednio PDRA-S01/S02, a więc dronami bez nadanej klasy C5/C6, jednakże taki dron – mimo, że bez klasy – musi spełniać wszystkie wymogi określone dla tych klas w rozporządzeniu 2019/945.

I tu zaczyna się problem – niby można szkolić nie posiadając drona C5/C6, ale zarazem drona bez klasy trzeba by dostosować do wymogów C5/C6 na własną rękę i to staje się trudnym zadaniem.

Zerknijmy do Części 16 Załącznika do 2019/945, czyli wymogi dla SBSP klasy C5, m.in.:

  • spełniać (nie wszystkie) wymogi klasy C3 (np. gwarantowany poziom mocy akustycznej, Remote ID)
  • tryb niskiej prędkości ograniczający lot do < 5 m/s
  • FTS kończący lot, wymuszający opadanie i zmniejszający energię uderzenia

Dla SBSP klasy C6 mamy:

  • (nie wszystkie) wymogi klasy C3 (np. gwarantowany poziom mocy akustycznej, Remote ID)
  • FTS kończący lot, wymuszający opadanie

Zatem drony dotychczas używane do szkoleń trzeba będzie doposażyć w RemoteID i FTS jako minimum.

Wymogi techniczne to nie wszystkie wymogi stawiane ośrodkom szkolenia, które chcą prowadzić szkolenia do STS-01/02 dronami bez etykiet klasy C5/C6. Operator szkolący jest zobowiązany do zapoznania się z treścią samego PDRA, sporządzenia INOP pod PDRA, a następnie złożenia specjalnego oświadczenia, które dostępne jest na stronie ULC poświęconej szkoleniom.

Streszczone wyżej odstępstwo i jego warunki mają obowiązywać przez 8 miesięcy (do 15.11.2024 r.). A co dalej? Czas pokaże…


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Materiały doradcze JARUS dla lotów wielu BSP jednocześnie

Następny

Przegląd kamer sportowych GoPro dla aktywnych

2 komentarze

  1. 30 marca 2024 at 06:44 — Odpowiedz

    To tak po polsku – za 8 miesięcy będzie kolejne odstępstwo. Mam wrażenie, że rozporządzenie zabiło droniarstwo, stawiając na ultraprofesjonalizm, zbyt drogi na kieszeń pasjonatów dronów. Krajowe, uchylone przepisy były całkiem przyzwoite, na tyle restrykcyjne że gwarantowały bezpieczeństwo, starczyło je sankcjonować. Lot dronem nie jest lotem w kosmos – ale teraz chyba tak samo skomplikowanych, tyle, że prodeduralnie

    • 3 kwietnia 2024 at 10:27 — Odpowiedz

      Już teraz latanie dronami pod względem procedur i uzyskiwania zezwoleń (poza NSTS/STS) jest bardziej skomplikowane niż lot „awionetką” przez Polskę… UE zawdzięczamy takie a nie inne podejście do dronów.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *