Przegląd prasy dronowej – 17.05.2019r.
Zapraszam na piątkowy przedweekendowy przegląd prasy ze świata dronów. Sześć newsów o różnym charakterze: prawo dronowe, drony wyścigowe, badania naukowe z Uniwersytetu w Zurychu, a także coś o dronach w logistyce oraz dronach wojskowych, które wejdą w skład Korspusu Piechoty Morskiej USA.
FAA zmienia zasady rekreacyjnych lotów dronów w CTR
Zmiana dotyka stref kontrolowanych lotnisk. Operatorzy w USA dalej mogą latać do wysokości 400ft w przestrzeni niekontrolowanej bez specjalnych zgłoszeń, natomiast w przestrzeni kontrolowanej lotnisk wprowadzono autoryzację lotów przed ich wykonaniem.
Przed tą zmianą operator miał obowiązek zgłosić zamiar lotu w promieniu 5 mil od lotniska, a zgłoszenie było do operatora lotniska oraz kontrolera ruchu na wieży lotniska. Teraz taki lot będzie musiał być wcześniej autoryzowany przez FAA. Autoryzacja będzie wydawana przez system Low Altitude Authorization and Notification Capability (LAANC), który już teraz funkcjonuje dla podmiotów wykonujących loty inne niż rekreacyjne (w domyśle: komercyjne i inne).
Źródło: https://www.suasnews.com/2019/05/faa-highlights-changes-for-recreational-drones/
W Karuzach odbędą się Mistrzostwa Polski w wyścigach dronów
W sobotę 25 maja odbędą się kwalifikacje, w niedzielę – 26 maja w godz. 10.00-16.00 – finały. Zawody już po raz piąty organizuje team Dronfestiwal.pl. Wstęp dla kibiców będzie wolny. Chętni na samo uczestnictwo wciąż mogą dopisać siędo listy zawodników. Warunki jakie muszą spełnić to: posiadanie licencji sportowej AP na 2019 r., posiadanie ubezpieczenia OC, zarejestrowanie się i dokonanie opłaty startowej w terminie do 19.05.
Regulamin zawodów znajduje się na stronie: http://f3u.pl/pl/zawody/mp2019.
Johnny FPV i jego wycieczka do Turcji
Ciężko uznać to za wiadomość z branży dronów, a zarazem jeszcze ciężej przejść obojętnie obok filmu, który Johnny FPV (jeden z czołowych operatorów dronów wyścigowych na świecie) opublikował na swoim profilu na YT z wycieczki po Turcji. Szkoda pisać, to trzeba zobaczyć:
Uniwersytet w Zurychu znów zaskakuje!
Pozostając w temacie filmów – na YT pojawił się nowy film naukowców z Uniwersytetu w Zurychu. Poświęcony jest tym razem algorytmom szybkiego wykrywania i omijania przeszkód z wykorzystaniem „event-based camera”. Pełny tytuł eksperymentu brzmi: „How Fast is Too Fast? The Role of Preception Latency in High-Speed Sense and Avoid”, czyli w wolnym tłumaczeni: „jak szybko jest za szybko? jakie znaczenie ma opóźnienie spostrzegania obiektu w szybkim wykrywaniu i omijaniu przeszkód przez drona”. I jak poprzednio – szkoda słów pisanych, to trzeba obejrzeć.
MV-22 Osprey będzie miał swój dron rozpoznawczy
Prowadzone są prace nad bezzałogowcem rozpoznawczym AFARS, który miałby być przenoszony przez samoloty MV-22 Osprey w celu zapewnienia mu osłony podczas lotów desantowych.
„AFARS (Air-Launched Fast Autonomous Reconnaissance System) będzie wypuszczany z przedziału ładunkowego MV-22 Osprey, kiedy ten zbliżać się będzie do miejsca wysadzenia desantu (lub podjęcia żołnierzy z ziemi). Dron ma być w stanie dotrzeć do strefy dozorowania odległej o sto mil morskich i krążyć w niej przez dziesięć minut.”
Źródło: http://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/usmc-afars-dron-rozpoznawczy-osprey/
Duński firma logistyczna DFDS wykorzysta drony do podniesienia efektywności podczas załadunku promów
Drony wyposażone w system skanowania Lorenz AI-Link samodzielnie przemieszczają się wokół terminali, automatycznie lokalizują ładunki, a także skanują i przetwarzają ich numery. Dane w czasie rzeczywistym są potem przesyłane do systemów zarządzania. Precyzyjne lokalizowanie ładunku i szybkie określenie jego parametrów może być pomocne podczas załadunku promów, a co za tym idzie, przyczyniać się do podniesienia efektywności operacyjnej.
Źródło: https://www.dfds-news.com/terminals/dfds-is-testing-intelligent-drones/
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy