AktualnościZ Polski

Powstanie CEDD – Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów

Podczas trwającej właśnie w Katowicach konferencji technologicznej Impact mobility’18 rEVolution zostało podpisane porozumienie o uruchomieniu Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD), który zostanie stworzony na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Porozumienie podpisali prezesi Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i GZM. Partnerami CEDD są: Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Grupa JSW wraz z powołaną przez JSW Innowacje SA spółką Hawk-e, DroneRadar oraz Instytut Lotnictwa.

Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) będzie miejscem, w którym firmy, ośrodki badawcze, instytuty naukowe, instytucje państwowe, samorządy, inwestorzy i inne podmioty związane z branżą BSP będą testować automatyczne i autonomiczne platformy bezzałogowe oraz różne scenariusze ich zastosowania przed wprowadzeniem na rynek do użytku komercyjnego.

CEDD ma pełnić zarówno platformę komunikacji i wymiany wiedzy między różnymi podmiotami, jak również będzie centrum zaawansowanych testów. Do tego celu konieczne będzie stworzenie od podstaw infrastruktury teleinformatycznej i lotniczej dedykowanej bezzałogowcom. Działania w ramach projektu CEDD staną się podwaliną pod wprowadzenie w Polsce modnego ostatnio pojęcia U-Space – przestrzeni i całego ekosystemu dla automatycznych i autonomicznych platform bezzałogowych poruszających się nad terenami zurbanizowanymi polskich miast.

– Wprowadzenie w Polsce europejskiej koncepcji U-space oraz stworzenie dla rynku BSP odpowiedniej i bezpiecznej przestrzeni do rozwoju tego biznesu poprzez integrację załogowego i bezzałogowego ruchu lotniczego to wyzwania dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a jednocześnie nowe możliwości i pola aktywności Agencji. Głównym zadaniem PAŻP jest zapewnienie bezpieczeństwa na polskim niebie dla wszystkich jego użytkowników. Dzięki projektowi CEDD stworzone zostaną solidne ramy dla bezpiecznej obecności oraz masowego i komercyjnego zastosowania technologii dronowej w polskiej przestrzeni powietrznej.

– powiedział na konferencji Janusz Janiszewski – prezes PAŻP.

 

 

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Europejskie rozporządzenie bazowe dziś wchodzi w życie

Następny

20 września w Stambule startuje World Drone Cup

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *