AktualnościZe Świata

GPS rollover – od 7 kwietnia możliwe błędy w działaniu GPS

Dzięki jednemu z naszych szanownych Czytelników (dzięki Marcin!) dostaliśmy informację o ciekawym temacie, który dotyczy działania amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS. Na przełomie 6 i 7 dnia kwietnia, czyli za nieco ponad miesiąc dojdzie do tzw. momentu GPS rollover – mówiąc w skrócie, odbiorniki satelitarne i systemy oparte o GPS mogą nie działać prawidłowo. Z czym dokładnie jest to związane i co nam „grozi”?

Wstecz o 1024 tygodnie

Jak podaje w szczegółach artykuł na portalu GEOFORUM.pl – jest to związane z faktem iż amerykański system nawigacji satelitarnej (czyli właśnie GPS) przelicza tygodnie w systemie 10-bitowym, a więc nadaje kolejnym tygodniom numery od 0 do 1023. System ten funkcjonuje od 6 stycznia 1980 roku i 1024 tygodnie miną dokładnie na przełomie 6 i 7 dnia kwietnia 2019 roku (żeby być precyzyjnym: 6.04.2019r. 23:59:42 UTC). Następnie licznik się wyzeruje i zacznie liczyć od nowa. Eksperci ostrzegają, że odbiorniki GPS, które nie są na to przygotowane mogą chwilę po północy 6 kwietnia uznać, że znów jest 6 stycznia 1980 roku.

Co z tego może wyniknąć?

Tak naprawdę nie do końca wiadomo. Być może efekt będzie podobny jak w przypadku „pluskwy milenijnej” czyli dla przeciętnego Kowalskiego nic szczególnego się nie wydarzy. GPS będzie prawdopodobnie dalej wyznaczał precyzyjną lokalizację, ale potencjalne błędy mogą pojawić się później w powiązanym ze współrzędnymi znaczniku czasowym.

Co to oznacza dla operatorów dronów?

Moim zdaniem nie ma co siać paniki. Po pierwsze producenci dronów, które wykorzystują system GPS w nawigacji dobrze wiedzą o problemie, a bieżąco aktualizowanie komercyjnych urządzeń latających powinno uchronić ich użytkowników przed przykrymi niespodziankami. Po drugie – GPS to obecnie jeden z przynajmniej dwóch systemów wykorzystywanych do nawigacji. Popularne drony firm DJI, Yuneec czy Parrot korzystają również z rosyjskiego GLONASS, a w tym systemie data 6-7 kwietnia nie jest związana z żadnym resetem czasu więc przynajmniej jeden z dwóch systemów GNSS w dronach będzie działał prawidłowo. Nie mniej GPS rollover jest na tyle ważny, że specjalny komunikat do lotników wydała Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), który jest dostępny tutaj.

Pan Marcin napisał również w tej sprawie do supportu DJI w kontekście użytkowania modelu DJI Phantom 3 Pro i otrzymał informację, że nie ma się czym przejmować – GPS rollover nie wpłynie na funkcjonowanie GPS w tym modelu drona.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Toruń pierwszym w Polsce "Miastem DroneReady"?

Następny

Przegląd prasy - 1.03.2019

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *