AktualnościZ Polski

Amunicja Krążąca WARMATE już w polskiej armii

W dniu 19 grudnia – zgodnie z umową podpisaną 20 listopada z MON – grupa WB Group przekazała polskiej armii pierwsze zestawy amunicji krążącej WARMATE. Póki co zostały one przekazane do Regionalnej Bazy Logistycznej, a trafią docelowo do jednostki specjalnej JW NIL. Tam będą wykorzystywane do szkolenia z użycia i taktyki działania nowegu typu uzbrojenia, które do tej pory nie było wykorzystywane w polskim wojsku.

Dron Warmate od WB Group na Air Show Radom 2017
Dron Warmate od WB Group na Air Show Radom 2017

Łącznie do polskiej armii trafi 1000 zestawów dronów WARMATE. Profesjonalnie nazywane są „amunicją krążącą” od angielskiego terminu „loitering munition”, ale wielu osobom łatwiej będzie je skojarzyć z niefachową nazwą: „drony kamikadze”. Są to naprowadzane przez operatorów zdalnie sterowane bezzałogowce, które wyposażone są w głowicę bojową do bezpośredniego rażenia siły żywej przeciwnika, lekko opancerzonego sprzętu lub umocnionych punktów oporu (odpowiednio odpowiadają za to głowice: odłamkowa, kumulacyjna i termobaryczna – które są wymienne w dronie WARMATE). Dron typu WARMATE leci zatem wprost na cel i uderzając w niego powoduje eksplozję ładunku w głowicy bojowej.

Co ciekawe te same bezzałogowce WARMATE mogą służyć z powodzeniem do obserwacji – głowicę bojową zastępuję się wtedy głowicą obserwacyjną GS9 lub obserwacyjno-bojową, która pozwala zarówno wykryć cel, jak i po jego wykryciu bezpośrednio umożliwia nakierowanie się na niego i detonację głowicy obserwacyjno-bojowej podczas uderzenia. WARMATE jako system bezzałogowy jest więc wielofunkcyjny, a jego niewielkie rozmiary pozwalają na szybkie użycie przez jednostki specjalne na polu działań.

Dron Warmate od WB Group na Air Show Radom 2017
Dron Warmate od WB Group na Air Show Radom 2017

Więcej o dronach (amunicji krążącej) WARMATE przeczytacie bezpośrednio na stronie Grupy WB: http://wb.com.pl/warmate/ oraz w moim artykule, w którym opisywałem te bezzałogowce jakiś czas temu w 2016 roku.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Przegląd prasy [7] - 15/12/2017

Następny

Konsultacje publiczne projektu rozporządzenia BVLOS

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *