AktualnościLotnictwo wojskoweZ PolskiZastosowania dronów

WARMATE – nowy dron bojowy WB Electronics

WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego – polska firma będąca częścią WB Group, znana chociażby z dronów Fly Eye wykorzystywanych przez polskie wojsko – pokazała nowego bezzałogowca bojowego klasy mikro o nazwie WARMATE.

WARMATE to Bojowy Bezałogowy System Powietrzny klasy mikro, który możne służyć zasadniczo do dwóch rodzajów zadań, w zależności od rodzaju głowicy, w którą zostanie wyposażony. Standardowo jest to optoelektroniczna głowica obserwacyjna GS9 służąca do wykrywania, rozpoznania i prowadzenia identyfikacji i obserwacji przeciwnika. Drugie zastosowanie jest bardzie zaskakujące – zamiast głowicy obserwacyjnej WARMATE może zostać wyposażony w dwa rodzaje głowic bojowo-obserwacyjnych: jedna z ładunkiem odłamkowym (GO-1) do rażenia np. piechoty przeciwnika (działanie podobne do granatów odłamkowych) lub głowicy z ładunkiem kumulacyjnych (GK-1) do skutecznego rażenia lekko opancerzonych pojazdów wroga. Oczywiście w tych dwóch „bojowych” zastosowaniach dron WARMATE działa jak niegdysiejsze samoloty pilotowane przez pilotów Kamikadze – rozbija się samodzielnie o cel lub w jego pobliżu, a w tym trybie jest naprowadzany przez operatora, który ręcznie uzbraja głowicę WARMATE – tym samym ma pełną kontrolę i ponosi odpowiedzialność za wykonanie bojowego ataku.

WARMATE - WB Electronics
Źródło: http://wb.com.pl/warmate/

Trzecia opcja deklarowana przez producenta to możliwość zamontowania głowicy naprowadzania poprzez laserowe podświetlanie celu.

Czas lotu WARMATE wynosi około 30 minut. Pułap maksymalny to 500m nad ziemią, operacyjny: od 30 do 200m nad ziemia. Maszyna waży 4kg (masa startowa) i osiąga prędkość 150km/h. Może operować w promieniu 10km i do jej startu potrzebna jest wyrzutnia kasetowa.

Głównymi zaletami WARMATE jest możliwość działania jako samodzielny system bojowy lub obserwacyjny, wysoka mobilność, ciągła gotowość do misji, zastosowanie pełnej autonomii lotu (z wyjątkiem ataku bojowego).

WARMATE - WB Electronics
Źródło: http://wb.com.pl/warmate/

W nadchodzącym tygodniu, na poligonie pod Toruniem rozpoczną się testy nowego BBSP WARMATE.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

KeyHelp - dron do koordynacji akcji ratowniczych

Następny

Loty dronów w G, MATZ i CTR - infografiki

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *