Recenzje

VISUO XS809HW – recenzja drona

Dzięki uprzejmości sklepu TomTop.com, który udostępnił mi drona do testów i recencji, mam dziś przyjemność przedstawić Wam quadcopter VISUO XS809HW, który w dobrej promocyjnej cenie jedynie $37.99 z kodem HXFVISUO37 możecie nabyć na TomTop.com. A ile wart jest faktycznie VISUO XS809HW, dla kogo jest dedykowany i kto będzie miał frajdę z latania tym „wanna-be Maviciem”? Sprawdźcie!

VISUO XS809HW to quadcopter ze składanymi ramionami, którego większość osób skojarzy z dobrze znanym DJI Mavic Pro. Skojarzenie jest jak najbardziej prawidłowe – chińscy producenci zabawek na fali popularności sprzętu DJI próbują sprzedać swoje modele o wiele prostszych zabawek latających, które będą chociaż namiastką Mavic’a. Taki też jest VISUO XS809HW.

Zacznę trochę nie po kolei, czyli w pewnym sensie od… podsumowania. VISUO XS809HW to bez dwóch zdań latająca zabawka, która jedynie wyglądem przypomina oryginalnego Mavica i nie może się z nim równać pod żadnym względem. Jest to natomiast zabawka, która – za cenę niecałych $40 z kuponem rabatowym – zachwyca swoimi możliwoścami. O ile jeszcze rok temu w takiej cenie mogliśmy mieć np. Tarantulę X6, która – mimo, że mam do niej sentyment – była naprawdę prostym quadcopterem – tak obecnie w tej cenie dostajemy właśnie VISUO XS809HW, który stabilizuje zawis barometryczne, samodzielnie startuje, ląduje, wraca do punktu startu (w przybliżeniu, ale wciąż jakoś to działa), a co więcej ma kamerę transmitującą obraz po WiFi do dedykowanej aplikacji na smartfonie! I dlatego VISUO spełni wymagania osób, które chcą się tanio pobawić w latanie quadcopterem, który ma już kamerę i obsługuje podgląd FPV bez dodatkowych ekranów LCD, a sterowanie nim jest banalnie proste. A teraz od początku…

Skład zestawu

Kupując drona VISUO XS809HW w pudełku znajdziemy:

  • oczywiście sam VISUO XS809HW
  • aparaturę RC o wyglądzie konsolowego pada
  • pekiet Li-po 1S 3.7V 900mAh
  • ładowarkę USB
  • cztery zapasowe śmigła
  • osłony na śmigła
  • śrubokręt
  • angielską instrukcję

Do lotu będą nam jeszcze potrzebne 3 baterie AA „paluszki” do zasilenia radia RC oraz jakiś smartfon z Androidem lub iOS jeśli chcemy latać FPV.

Wygląd, wymiary i waga

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Jako, że VISUO został stworzony bazując na wyglądzie DJI Mavic to nie mogło zabraknąć mu składanych ramion. Sposób ich składania jest już inny, ale chodziło raczej o sam fakt, że da się je złożyć, czego nie można już powiedzieć o śmigłach. Te są nieskładalne, ale z drugiej strony nie widzę potrzeby – bez tego VISUO jest równie mały, a śmigła nie wystają na bokach.

Wymiary VISUO XS809HW

Przesadziłbym pisząc, że po złożeniu VISUO zmieści się do kieszeni, ale już w kobiecej torebce jak najbardziej (tylko nie wiem, czy potem się znajdzie ;P). Szerokość po złożeniu to zaledwie 13cm, długość 18cm i wysokość 6cm. W zestawie znajdują się jeszcze osłony śmigieł, ale póki co nie widzę większego sensu ich montowania.

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Na plus są światła na krańcach ramion – choć stanowią tylko mało użyteczny dodatek, to jednak z nimi VISUO wygląda ładnie.

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Co do wagi – z baterią gotowy do lotu VISUO waży zaledwie 150g (bez baterii 120g)! Jest to naprawdę lekki sprzęt, który w sumie na taki nie wygląda. Niestety (albo stety) jego waga wynika z faktu, że nie jest to sprzęt na silnikach bezszczotkowych, lecz szczotkowych z przekładnią zębatkową. To z pewnością wpływa na jego ograniczoną żywotność, ale taka jest niestety już cecha wszystkich modeli opartych o „szczotki”.

Wersje VISUO

VISUO w wersji XS809HW to unowocześniona wersja XS809W. Kluczem to rozszyfrowania tych wersji są literki: H – oznacza Height-Hold, czyli utrzymywanie wysokości (Atti lub Alt Hold to oznaczenia u innych producentów), natomiast W – to skrót od Wi-Fi, czyli transmisji obrazu z kamery do aplikacji mobilnej po Wi-Fi.

W tytule strony produktu jest napisane trochę niezrozumiale – „VISUO XS809W Upgraded Version XS809HW” – trzeba to traktować jako wersję z barometrem i z transmisją wizji po Wi-Fi. Wydaje mi się, że obecnie inne wersje już nie są nawet w sprzedaży (ok, sprawdziłem – są i trzeba uważać, bo gorsze wersje są nawet droższe). Ostatecznie po zakupie warto spojrzeć na pudełko od spodniej strony. Są tam wszystkie wersje, które były dostępne i zaznaczona kropką wersja, którą dostaliście:

  • XS809 H
  • XS809 H-C-VGA
  • XS809 H-C-HD
  • XS809 H-W-VGA
  • XS809 H-W-HD
  • XS809 H-W-HD-G

Ja dostałem do testów wersję „topową” 😉 czyli H-W-HD-G co oznacza po kolei: z utrzymywanem wysokości, z WiFi, z kamerą HD i (prawdopodobnie) z G-sensorem. G-sensor to nazwa akcelerometru – czujnika przechyleń w smartfonach – w przypadku sterowania VISUO poprzez aplikację (bez aparatury RC) będzie on skręcał w momencie przechylania smartfona na boki – jak w niektórych grach na smartfony.

Kamera w dronie

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Skoro już wspomniałem o „kamerze HD” to opiszę, co ma na pokładzie VISUO. Według producenta jest to kamera HD 720p 2MP o bardzo szerokim kącie widzenia 120 stopni, po której nie można spodziewać się super jakości, ale wszystko zależy jak podejdziecie do tego typu zabawki za niecałe $40. Jeśli kamera będzie Wam służyć jedynie do podglądu wideo FPV czyli w czasie rzeczywistym, by wiedzieć gdzie lecicie – to HD 720p 2MP będzie naprawdę wystarczające, by widzieć wszystkie szczegóły i dać przyjemność z takiego latania. Nie ma co jednak liczyć, że jakość filmów i zdjęć nagranych tą kamerą będzie w jakikolwiek sposób dobra – to zdecydowanie nie jest kamera do takich celów, nie ma nawet gimbala to stabilizacji, choć oczywiście sama możliwość nagrywania na smartfona oczywiście jest (wykorzystywana jest jego pamięć wewnętrzna, a wszystko obsługuje dedykowana aplikacja, o której nieco więcej będzie niżej).

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Jeszcze w kwestii kamery – mamy niewielką, ale jednak możliwość skierowania kamery pod pewnym kątem od poziomu w dół. Oczywiście jest to możliwe jedynie manualnie (ręcznie) przed lotem więc trzeba się zastanowić, czy będziecie wisieć raczej wysoko i patrzeć na świat z góry (wtedy kamera raczej skierowana w dół), czy będziecie latać niżej i szybciej nad ziemią – wtedy kamerę lepiej zostawić w poziomie, żeby widzieć przeszkody przed dronem.

Radio RC do sterowania

Radio RC przypominające pada konsolowego zasługuje na osobne potraktowanie. Jest on zadziwiająco wygodny i – choć nie jestem fanem takich „aparatur RC” – to leży lepiej w dłoni niż nie jedno tradycyjne radio. Trzy baterie AA przyjemnie dodają mu masy, a dodatkowo zamontowany smartfon nie przeciąża specjalnie dłoni. Rozkład przycisków na tym „padzie” jest zaczerpnięty z padów do gier, najblizej mu chyba do Xbox’a gdzie mamy zarówno krzyżak (służy do trymowania) jak i dwa grzybki, którymi sterujemy jak zwykłymi drążkami. Poza tym mamy aż 7 przycisków z przodu oraz dwa od góry: Speed – do zmiany trybu lotu z wolnego na szybki oraz Flip – do wykonywania „fikołków” w powietrzu.

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Bardzo sprytnie, prosto i przemyślanie został ukryty uchwyt na smartfon! W pierwrzej chwili można go w ogóle nie zauważyć, ale dzięki temu nie przeszkadza, gdy latamy bez wykorzystania podglądu FPV.

Cechy i możliwości

Żeby nie rozpisywać się zbyt wiele o rzeczach podstawowych wrzucę grafikę wprost ze strony produktu:

Cechy i możliwości VISUO XS809W

Mamy tu zatem wykorzystywanie G-Sensor’a przez aplikację, możliwość zmiany prędkości lotu jak i reakcji na wychylenia drążków (większe lub mniejsze wychylenia i przechylenia drona dla trybów z większą prędkością), utrzymywanie wysokości, powrót do domu pod jednym przyciskiem i rzeczy dobrze znane z innych zabawek jak Headless Mode, Flipy&Rolle, żyroskop poziomujący lot.

Warto jednak już w tym miejscu zwrócić uwagę na jego całkiem spory czas lotu – waga całego drona (150g), płaski kształt nie dający dużych oporów wiatru, lekki materiał (ABS) i bateria 900mAh (1S, 3.7V) dają łączny czas lotu 10 minut co jest całkiem dobrym osiągnięciem. Ładowanie baterii jest realizowane przez ładowarkę USB dorzuconą do zestawu i trwa około godziny.

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Inną kwestią pozostaje zasięg – ten nie został przeze mnie przetestowany, bo latałem w samym środku Krakowa i z racji (nie)bezpieczeństwa nie pozwoliłem sobie na dalekie ani wysokie loty. Spróbuję to jednak zweryfikować przy najbliższej okazji w otwartym terenie. Póki co TomTop.com na stronie drona VISUO podaje dystans 100m co wydaje się być niestety mało, z drugiej strony – to zabawka za niecałe $40 (z kodem HXFVISUO37).

Aplikacja XSW UFO

Aplikacja do obsługi VISUO XS809HW dostępna jest zarówno na Androida jak i iOS – nazywa się XSW UFO. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim natychmiastowe działanie podglądu po jej włączeniu (wystarczy połączyć się do sieci WiFi emitowanej przez drona) i prosta intuicyjna obsługa.

Ilość opcji w samej aplikacji w sumie zaskakuje biorąc pod uwagę „taniość” tego sprzętu. Mamy możliwość robienia zdjęć i włączania/wyłączania filmowania, odtwarzania mediów, ustawienia poziomu baterii, przy którym będzie lądował, włączania wyłączania żyroskopu, odwracania obrazów, dzielenia go na dwa ekrany pod gogle VR, włączania i wyłączania trybów lotów. Można również zmienić podgląd z HD na gorszy (mniejsze opóźnienia, choć i te w HD nie są jakieś duże), włączyć sterowanie dronem z samej aplikacji czy nawet zmienić sterowanie tak, by po prawej stronie było sterowanie gazem i obrotem (ale tylko na aplikacji, nie na aparaturze). To chyba tyle i aż tyle – jest wszystko, czego nam trzeba do lotu.

Aplikacja XSW UFO - recenzja swiatdronow.pl

Aplikacja XSW UFO - recenzja swiatdronow.pl

Aplikacja XSW UFO - recenzja swiatdronow.pl

Aplikacja XSW UFO - recenzja swiatdronow.pl

Wrażenia z lotów

Same loty możecie obejrzeć na filmie na moim kanale YouTube (film powyżej), natomiast należy się Wam jeszcze kilka słów odnośnie wrażeń z lotu. Generalnie start i lądowanie jest mocno zautomatyzowane i jest realizowane przez jeden przycisk „Take-off/Land” na radiu RC. Po zbindowaniu drona z aparaturą w zasadzie nie można go unieść do góry manualnie sterując drążkami, trzeba użyć przycisku startu, co nie jest wcale jakieś złe.

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Całkiem przydatnym przyciskiem jest w związku z tym przycisk „Stop”, który natychmiast wyłącza silniki. Oczywiście sam dron przez to spada, ale w sytuacjach awaryjnych gdy nie ma czasu na zawis i włączenie przycisku „Land” to „Stop” służył mi do lądowania, nad trawą totalnie nic się nie stanie, bo to sprzęt ważący zaledwie 150g więc spada delikatnie.

Co do samego latania – nie jestem przyzwyczajony do tak słabych reakcji na drążki więc bardzo szybko po starcie przełączam dwa razy przyciskiem „Speed” na radiu RC i wtedy VISUO zachowuje się bardzo przyzwoicie. Mimo niewielkiem masy jest on płaski i dość opływowy więc niewielki wiatr nie ma znaczącego wpływu na lot. Niestety przy większych powiewach już czuć „masę” i oddziaływanie wiatru.

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Sama aparatura do sterowania jest bardzo przyjemna w obsłudze (o czym już wspominałem) choć trzeba się nieco przyzwyczaić do sterowania „grzybkami” zamiast zwykłych drążków, do których ja przywykłem. Wciąż – nie mam tu żadnych zastrzeżeń do samego sterowania.

Wspomnę jeszcze o ważnej funkcji utrzymywania wysokości – działa to naprawdę przyzwoicie i choć widać czasem wahania to jednak nie są one znaczące i ułatwiają zdecydowanie loty w przypadku patrzenia na ekran smartfona.

Dodatkowe wyposażenie

Lubię zabawki, do których można dokupić osobno dodatkowe akcesoria lub części zamienne. I tutaj VISUO daje radę – jest całkiem sporo części, które wydłużą i uprzyjemnią loty:

Podsumowanie bis

Kończąc ostatecznie recenzję – VISUO XS809HW to świetna zabawka, tym bardziej, że można ją mieć za grosze w stosunku do możliwości ($37.99 z kodem HXFVISUO37 na TomTop.com). W tej cenie zdecydowanie zaryzykuję, że nie znajdziecie nic lepszego wśród dronów-zabawek o takich możliwościach.

Jak pisałem wyżej – nie ma co liczyć na filmowanie czy fotografowanie tym dronem nawet na własne potrzeby – podgląd w jakości HD jest bardzo fajny i spełnia swoją rolę i na więcej nikogo nie nastawiam.

Czy poleciłbym ten model komuś, kto już lata znacznie lepszym sprzętem? To zależy 😉 jeśli na zbyciu macie te 140zł i szukacie czegoś do polatania po ogrodzie, parku lub sprawienia radości swoim dzieciom na podwórku to jest to dobra opcja. Może nie jest tak bezpieczny jak Tiny Whoop, który waży 20-25g, ale nie stanowi też większego zagrożenia ani dla osób ani dla czyjegoś mienia. Ot – po prostu fajna zabawka do niezobowiązującego latania na bliskie odległości, w dodatku mieści się do każdego plecaka, torebki itp. a aplikacja mobilna pozwala polatać z podglądem na goglach VR :).

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Brytyjskie testy zderzeń dronów z samolotami. Co wykazały?

Następny

Dron TIKAD może strzelać z ręcznych karabinów

28 komentarzy

  1. 14 września 2017 at 16:43 — Odpowiedz

    Dla Pańskiej informacji. Jest możliwość samodzielnego startu drona za pomocą drążków (bez przycisku take-off). Wystarczy skierować drążki (oba na raz) do siebie i w dół czyli na skos po ok 2-3 sekundach silniki się włączą (na wolnych obrotach) i będzie można startować manualnie.

    • 16 września 2017 at 22:39 — Odpowiedz

      Dzięki za informację 🙂

  2. 18 września 2017 at 13:48 — Odpowiedz

    Mój nie trzyma stabilizacji w powietrzu , po starcie sam leci w prawo , może jakaś podpowiedź ?
    A jak się włącza opcję aby zawisł w powietrzu?

    • 21 września 2017 at 10:52 — Odpowiedz

      Proszę wytrymować go w kontrze w drugą stronę czyli w lewo 😉 VIUSO nie ma GPS więc na wietrze zawsze będzie leciał z wiatrem lub delikatnym dryfem.

      • 26 września 2017 at 20:07 — Odpowiedz

        co to znaczy „wytrymowac” i jak to zrobić ? Moj dron od razu po starcie leci do przodu a gdy naciskam tyl to w najlepszym razie się zatrzymuje zamiast cofac

        • 27 września 2017 at 14:32 — Odpowiedz

          Ten krzyżak pod lewym drążkiem służy do trymowania (http://www.swiatdronow.pl/wp-content/uploads/2017/08/radio-visuo-hs809hw.png), czyli właśnie niwelowania takiego dryfu. Jeśli leci po starcie do przodu to klikaj na trymerze kilka razy strzałkę do tyłu, aż nie będzie sam z siebie leciał do przodu tylko wisiał w miejscu itd. Z oczywistych względów rób to gdy nie ma wiatru.

    • 4 maja 2018 at 09:27 — Odpowiedz

      Podczas startu dron musi leżeć na wypoziomowanej powierzchni. Jeżeli powierzchnia przy starcie bedzię pod kątem dron bedzię tak zachowywał się jak Pan opisuje.

  3. 13 października 2017 at 14:40 — Odpowiedz

    1. A jak tym nagrywać? z kontrolera włączam nagrywanie to zastaje potem pusty folder video. Parę razy coś nagrał ale nie wiem jak do tego doszło.
    2. Na jakiej wysokości działa robienie fikołków? i jak się je robi sam guzik flip nie dział tylko piszczy i nic.
    3. Jak ustawić baterię? nie wiadomo ile jeszcze ma latać, nie widzę żadnego paska naładowania.
    4. Opcje w telefonie w większości nie działają

    • 5 listopada 2017 at 19:40 — Odpowiedz

      Odnośnie pyt.2 naciskasz Flip i teraz lewy joystick jak dasz w lewo to obficie się w lewo, przód to zrobi przewrotkę w przód itd.
      Jak natomiast zrobić to ustawienie baterii żeby lądował przy niskim stanie? Nikt nie wie?
      I jak włączyć/wyłączyć żyroskop. Trymuję go przód tył i na boki ale tak samo opada jeszcze samoczynnie. Co zrobić żeby trzymał się na wysokości. Wiatru nie ma bo robię to w pomieszczeniu.

  4. 18 listopada 2017 at 22:49 — Odpowiedz

    Jak długo idzie ten dron?
    Ile Ola Ci się za przesyłkę?
    Trzeba płacić w walucie która jest na stronie czy można w zł?

    • 19 listopada 2017 at 16:47 — Odpowiedz

      Od 2 do 4 tygodni, przesyłka przeważnie jest za darmo, płaci się kartą kredytową albo PayPalem więc waluta nie ma znaczenia, bo bank albo PayPal i tak przewalutowuje.

  5. 8 grudnia 2017 at 09:51 — Odpowiedz

    Witam,

    Jakie parametry ładowania (natężenie/napięcie) powinna spełniać sama ładowarka, żeby była idealnie dopasowana do baterii i nie zniszczyła baterii?

    • 12 grudnia 2017 at 16:25 — Odpowiedz

      Nalepiej ładować prądem 1C, czyli o wartości pojemności pakietu LiPo, czyli np. pakiet 500mAh to prąd ładowania 0.5A (bo 500mAh = 0.5Ah) itd.

  6. 25 marca 2018 at 18:42 — Odpowiedz

    Mam problem po zimowej przerwie chcielismy polatac i klapa. Silniki pracuja nierowno. Naprzemiennie jedno smiglo sie wylacza na kilka sekund po chwili wznawia prace ale wtedy wylacza sie kolejne i tak w kolko. Bede wdzieczny za porade co z tym mozna zrobic? Wymienilem baterie w kontrolerze i na tym moje pomysly sie koncza…

  7. 29 kwietnia 2018 at 20:30 — Odpowiedz

    Problem po jakimś czasie nie używania drona chciałem wytrymowac zamiast ustawić joysticki nadol i na zewnątrz ustawiłem na zewnątrz i do góry efekt dron miga tylko szybko czerwona dioda na pilocie na żadne komendy nie reaguje. Ma ktoś jakiś pomysł co można z tym zrobić.?

  8. 2 czerwca 2018 at 10:02 — Odpowiedz

    Witam,
    mam problem z uruchomieniem drona, tj. juz nim latalem ale tak jaby stracił połaczenie najpierw z kontrorelem a pozniej z aplikacją i nie reaguje na polecenia. jedynym sygnalem połaczenia jest podglad kamery. Diody mrygają, raz czesto, raz rzadziej (zarówno te na dronie jak i na kontrolerze- baterie są naładowane).

  9. 2 czerwca 2018 at 10:04 — Odpowiedz

    Witam,
    mam podobny problem, czy go rozwiazałes?

  10. 8 lipca 2018 at 18:13 — Odpowiedz

    Hej, właśnie dron mi odleciał, nie mogę go za Chiny znaleźć. Widzi WiFi-2 kreski. Łączy się z nim (widzę obraz z kamerki – jest w jakiś krzakach, ale nie mogę go włączyć…)

    • 26 kwietnia 2021 at 22:52 — Odpowiedz

      Na odlot drona są pomysły (sprawdzone) założenie
      1.findera buzzera -hałasuje niemiłosiernie jak nie ty to ktoś napewno znajdzie.
      2. Okleiłem drona kawałkami taśmy odblaskowej wystarczy pod wieczór iść z latarką znalezienie murowane. Pozdrawiam.

  11. 30 września 2018 at 19:59 — Odpowiedz

    Mój dron ma baterie 1800 a na padzie nie ma oznaczonych guzików do kamer i zdjęcia dlaczego?

  12. 14 listopada 2018 at 11:11 — Odpowiedz

    Czy do tego drona można podpiąć się inną aparaturą?

    • 14 listopada 2018 at 22:13 — Odpowiedz

      Raczej nie, fabrycznie jest sparowany tylko z tą z zestawu.

  13. 22 stycznia 2019 at 17:05 — Odpowiedz

    Witam, czy ktoś orientuje się ile powinno sie ładować akumulatorki do pełnego naładowania w dronie Visuo Battle Shark akumulatorki 1800mAh

  14. 22 sierpnia 2019 at 16:37 — Odpowiedz

    Dron fajny jak na początek. Ogólnie duży minus za to że silniczki sa mało wytrzymałe masz kilka akumulatorów latasz na nich co chwila to licz się z tym ze:albo Ci któryś silnik padnie albo Zebatki atakujace się stopia i po lataniu jak nie masz zastepczych. Ale jak kupicie to za grosze gdzieś na aukcji to można się pobawić.

  15. 13 września 2019 at 08:45 — Odpowiedz

    Ja ogólnie mam taki problem ,latałem nim 40 minut bez przerwy i jedna zębatka atakująca zaczęła się zacinać co doprowadziło do jakby rozciągnięcia mocowania silnika i odsunięcia osi silnika od osi śmigła

  16. 19 listopada 2019 at 18:33 — Odpowiedz

    Mam nowego drona, 809S-H-W VGA niestety aplikację przyjął, ale po w lączeniu aplikacji wyświetla, że aplikacja przestała działać. Gdzie przyczyna. Nowy telefon Kriiger Matz.

  17. 30 czerwca 2020 at 14:05 — Odpowiedz

    Jak dokładnie działa ten przycisk „home return”? Da się jakoś ustawić punk, do którego dron ma wracać? U mnie po jego naciśnięciu dron leci w bliżej nieokreślonym kierunku (nie w moją stronę) 🙁

  18. 25 grudnia 2020 at 15:01 — Odpowiedz

    Pytanie odnośnie parowania tzn włączam drona światła migaja wolno włączam aparaturę i wcześniej miały szybciej i gałka górą i dół po czym świeciły ciągiem i ok teraz nic się nie zmienia włączam drona migaja wolno włączam aparaturę dalej migaja wolno potem robię synchronizację gałka górą dół słyszę dźwięk i nic dalej światła w dronie migaja wolno jak byś się nie parowal

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *