Recenzje

VISUO XS809HW – recenzja drona

Dzięki uprzejmości sklepu TomTop.com, który udostępnił mi drona do testów i recencji, mam dziś przyjemność przedstawić Wam quadcopter VISUO XS809HW, który w dobrej promocyjnej cenie jedynie $37.99 z kodem HXFVISUO37 możecie nabyć na TomTop.com. A ile wart jest faktycznie VISUO XS809HW, dla kogo jest dedykowany i kto będzie miał frajdę z latania tym „wanna-be Maviciem”? Sprawdźcie!

VISUO XS809HW to quadcopter ze składanymi ramionami, którego większość osób skojarzy z dobrze znanym DJI Mavic Pro. Skojarzenie jest jak najbardziej prawidłowe – chińscy producenci zabawek na fali popularności sprzętu DJI próbują sprzedać swoje modele o wiele prostszych zabawek latających, które będą chociaż namiastką Mavic’a. Taki też jest VISUO XS809HW.

Zacznę trochę nie po kolei, czyli w pewnym sensie od… podsumowania. VISUO XS809HW to bez dwóch zdań latająca zabawka, która jedynie wyglądem przypomina oryginalnego Mavica i nie może się z nim równać pod żadnym względem. Jest to natomiast zabawka, która – za cenę niecałych $40 z kuponem rabatowym – zachwyca swoimi możliwoścami. O ile jeszcze rok temu w takiej cenie mogliśmy mieć np. Tarantulę X6, która – mimo, że mam do niej sentyment – była naprawdę prostym quadcopterem – tak obecnie w tej cenie dostajemy właśnie VISUO XS809HW, który stabilizuje zawis barometryczne, samodzielnie startuje, ląduje, wraca do punktu startu (w przybliżeniu, ale wciąż jakoś to działa), a co więcej ma kamerę transmitującą obraz po WiFi do dedykowanej aplikacji na smartfonie! I dlatego VISUO spełni wymagania osób, które chcą się tanio pobawić w latanie quadcopterem, który ma już kamerę i obsługuje podgląd FPV bez dodatkowych ekranów LCD, a sterowanie nim jest banalnie proste. A teraz od początku…

Skład zestawu

Kupując drona VISUO XS809HW w pudełku znajdziemy:

 • oczywiście sam VISUO XS809HW
 • aparaturę RC o wyglądzie konsolowego pada
 • pekiet Li-po 1S 3.7V 900mAh
 • ładowarkę USB
 • cztery zapasowe śmigła
 • osłony na śmigła
 • śrubokręt
 • angielską instrukcję

Do lotu będą nam jeszcze potrzebne 3 baterie AA „paluszki” do zasilenia radia RC oraz jakiś smartfon z Androidem lub iOS jeśli chcemy latać FPV.

Wygląd, wymiary i waga

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Jako, że VISUO został stworzony bazując na wyglądzie DJI Mavic to nie mogło zabraknąć mu składanych ramion. Sposób ich składania jest już inny, ale chodziło raczej o sam fakt, że da się je złożyć, czego nie można już powiedzieć o śmigłach. Te są nieskładalne, ale z drugiej strony nie widzę potrzeby – bez tego VISUO jest równie mały, a śmigła nie wystają na bokach.

Wymiary VISUO XS809HW

Przesadziłbym pisząc, że po złożeniu VISUO zmieści się do kieszeni, ale już w kobiecej torebce jak najbardziej (tylko nie wiem, czy potem się znajdzie ;P). Szerokość po złożeniu to zaledwie 13cm, długość 18cm i wysokość 6cm. W zestawie znajdują się jeszcze osłony śmigieł, ale póki co nie widzę większego sensu ich montowania.

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Na plus są światła na krańcach ramion – choć stanowią tylko mało użyteczny dodatek, to jednak z nimi VISUO wygląda ładnie.

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Co do wagi – z baterią gotowy do lotu VISUO waży zaledwie 150g (bez baterii 120g)! Jest to naprawdę lekki sprzęt, który w sumie na taki nie wygląda. Niestety (albo stety) jego waga wynika z faktu, że nie jest to sprzęt na silnikach bezszczotkowych, lecz szczotkowych z przekładnią zębatkową. To z pewnością wpływa na jego ograniczoną żywotność, ale taka jest niestety już cecha wszystkich modeli opartych o „szczotki”.

Wersje VISUO

VISUO w wersji XS809HW to unowocześniona wersja XS809W. Kluczem to rozszyfrowania tych wersji są literki: H – oznacza Height-Hold, czyli utrzymywanie wysokości (Atti lub Alt Hold to oznaczenia u innych producentów), natomiast W – to skrót od Wi-Fi, czyli transmisji obrazu z kamery do aplikacji mobilnej po Wi-Fi.

W tytule strony produktu jest napisane trochę niezrozumiale – „VISUO XS809W Upgraded Version XS809HW” – trzeba to traktować jako wersję z barometrem i z transmisją wizji po Wi-Fi. Wydaje mi się, że obecnie inne wersje już nie są nawet w sprzedaży (ok, sprawdziłem – są i trzeba uważać, bo gorsze wersje są nawet droższe). Ostatecznie po zakupie warto spojrzeć na pudełko od spodniej strony. Są tam wszystkie wersje, które były dostępne i zaznaczona kropką wersja, którą dostaliście:

 • XS809 H
 • XS809 H-C-VGA
 • XS809 H-C-HD
 • XS809 H-W-VGA
 • XS809 H-W-HD
 • XS809 H-W-HD-G

Ja dostałem do testów wersję „topową” 😉 czyli H-W-HD-G co oznacza po kolei: z utrzymywanem wysokości, z WiFi, z kamerą HD i (prawdopodobnie) z G-sensorem. G-sensor to nazwa akcelerometru – czujnika przechyleń w smartfonach – w przypadku sterowania VISUO poprzez aplikację (bez aparatury RC) będzie on skręcał w momencie przechylania smartfona na boki – jak w niektórych grach na smartfony.

Kamera w dronie

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Skoro już wspomniałem o „kamerze HD” to opiszę, co ma na pokładzie VISUO. Według producenta jest to kamera HD 720p 2MP o bardzo szerokim kącie widzenia 120 stopni, po której nie można spodziewać się super jakości, ale wszystko zależy jak podejdziecie do tego typu zabawki za niecałe $40. Jeśli kamera będzie Wam służyć jedynie do podglądu wideo FPV czyli w czasie rzeczywistym, by wiedzieć gdzie lecicie – to HD 720p 2MP będzie naprawdę wystarczające, by widzieć wszystkie szczegóły i dać przyjemność z takiego latania. Nie ma co jednak liczyć, że jakość filmów i zdjęć nagranych tą kamerą będzie w jakikolwiek sposób dobra – to zdecydowanie nie jest kamera do takich celów, nie ma nawet gimbala to stabilizacji, choć oczywiście sama możliwość nagrywania na smartfona oczywiście jest (wykorzystywana jest jego pamięć wewnętrzna, a wszystko obsługuje dedykowana aplikacja, o której nieco więcej będzie niżej).

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Jeszcze w kwestii kamery – mamy niewielką, ale jednak możliwość skierowania kamery pod pewnym kątem od poziomu w dół. Oczywiście jest to możliwe jedynie manualnie (ręcznie) przed lotem więc trzeba się zastanowić, czy będziecie wisieć raczej wysoko i patrzeć na świat z góry (wtedy kamera raczej skierowana w dół), czy będziecie latać niżej i szybciej nad ziemią – wtedy kamerę lepiej zostawić w poziomie, żeby widzieć przeszkody przed dronem.

Radio RC do sterowania

Radio RC przypominające pada konsolowego zasługuje na osobne potraktowanie. Jest on zadziwiająco wygodny i – choć nie jestem fanem takich „aparatur RC” – to leży lepiej w dłoni niż nie jedno tradycyjne radio. Trzy baterie AA przyjemnie dodają mu masy, a dodatkowo zamontowany smartfon nie przeciąża specjalnie dłoni. Rozkład przycisków na tym „padzie” jest zaczerpnięty z padów do gier, najblizej mu chyba do Xbox’a gdzie mamy zarówno krzyżak (służy do trymowania) jak i dwa grzybki, którymi sterujemy jak zwykłymi drążkami. Poza tym mamy aż 7 przycisków z przodu oraz dwa od góry: Speed – do zmiany trybu lotu z wolnego na szybki oraz Flip – do wykonywania „fikołków” w powietrzu.

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Bardzo sprytnie, prosto i przemyślanie został ukryty uchwyt na smartfon! W pierwrzej chwili można go w ogóle nie zauważyć, ale dzięki temu nie przeszkadza, gdy latamy bez wykorzystania podglądu FPV.

Cechy i możliwości

Żeby nie rozpisywać się zbyt wiele o rzeczach podstawowych wrzucę grafikę wprost ze strony produktu:

Cechy i możliwości VISUO XS809W

Mamy tu zatem wykorzystywanie G-Sensor’a przez aplikację, możliwość zmiany prędkości lotu jak i reakcji na wychylenia drążków (większe lub mniejsze wychylenia i przechylenia drona dla trybów z większą prędkością), utrzymywanie wysokości, powrót do domu pod jednym przyciskiem i rzeczy dobrze znane z innych zabawek jak Headless Mode, Flipy&Rolle, żyroskop poziomujący lot.

Warto jednak już w tym miejscu zwrócić uwagę na jego całkiem spory czas lotu – waga całego drona (150g), płaski kształt nie dający dużych oporów wiatru, lekki materiał (ABS) i bateria 900mAh (1S, 3.7V) dają łączny czas lotu 10 minut co jest całkiem dobrym osiągnięciem. Ładowanie baterii jest realizowane przez ładowarkę USB dorzuconą do zestawu i trwa około godziny.

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Inną kwestią pozostaje zasięg – ten nie został przeze mnie przetestowany, bo latałem w samym środku Krakowa i z racji (nie)bezpieczeństwa nie pozwoliłem sobie na dalekie ani wysokie loty. Spróbuję to jednak zweryfikować przy najbliższej okazji w otwartym terenie. Póki co TomTop.com na stronie drona VISUO podaje dystans 100m co wydaje się być niestety mało, z drugiej strony – to zabawka za niecałe $40 (z kodem HXFVISUO37).

Aplikacja XSW UFO

Aplikacja do obsługi VISUO XS809HW dostępna jest zarówno na Androida jak i iOS – nazywa się XSW UFO. Na pochwałę zasługuje przede wszystkim natychmiastowe działanie podglądu po jej włączeniu (wystarczy połączyć się do sieci WiFi emitowanej przez drona) i prosta intuicyjna obsługa.

Ilość opcji w samej aplikacji w sumie zaskakuje biorąc pod uwagę „taniość” tego sprzętu. Mamy możliwość robienia zdjęć i włączania/wyłączania filmowania, odtwarzania mediów, ustawienia poziomu baterii, przy którym będzie lądował, włączania wyłączania żyroskopu, odwracania obrazów, dzielenia go na dwa ekrany pod gogle VR, włączania i wyłączania trybów lotów. Można również zmienić podgląd z HD na gorszy (mniejsze opóźnienia, choć i te w HD nie są jakieś duże), włączyć sterowanie dronem z samej aplikacji czy nawet zmienić sterowanie tak, by po prawej stronie było sterowanie gazem i obrotem (ale tylko na aplikacji, nie na aparaturze). To chyba tyle i aż tyle – jest wszystko, czego nam trzeba do lotu.

Aplikacja XSW UFO - recenzja swiatdronow.pl

Aplikacja XSW UFO - recenzja swiatdronow.pl

Aplikacja XSW UFO - recenzja swiatdronow.pl

Aplikacja XSW UFO - recenzja swiatdronow.pl

Wrażenia z lotów

Same loty możecie obejrzeć na filmie na moim kanale YouTube (film powyżej), natomiast należy się Wam jeszcze kilka słów odnośnie wrażeń z lotu. Generalnie start i lądowanie jest mocno zautomatyzowane i jest realizowane przez jeden przycisk „Take-off/Land” na radiu RC. Po zbindowaniu drona z aparaturą w zasadzie nie można go unieść do góry manualnie sterując drążkami, trzeba użyć przycisku startu, co nie jest wcale jakieś złe.

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Całkiem przydatnym przyciskiem jest w związku z tym przycisk „Stop”, który natychmiast wyłącza silniki. Oczywiście sam dron przez to spada, ale w sytuacjach awaryjnych gdy nie ma czasu na zawis i włączenie przycisku „Land” to „Stop” służył mi do lądowania, nad trawą totalnie nic się nie stanie, bo to sprzęt ważący zaledwie 150g więc spada delikatnie.

Co do samego latania – nie jestem przyzwyczajony do tak słabych reakcji na drążki więc bardzo szybko po starcie przełączam dwa razy przyciskiem „Speed” na radiu RC i wtedy VISUO zachowuje się bardzo przyzwoicie. Mimo niewielkiem masy jest on płaski i dość opływowy więc niewielki wiatr nie ma znaczącego wpływu na lot. Niestety przy większych powiewach już czuć „masę” i oddziaływanie wiatru.

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Sama aparatura do sterowania jest bardzo przyjemna w obsłudze (o czym już wspominałem) choć trzeba się nieco przyzwyczaić do sterowania „grzybkami” zamiast zwykłych drążków, do których ja przywykłem. Wciąż – nie mam tu żadnych zastrzeżeń do samego sterowania.

Wspomnę jeszcze o ważnej funkcji utrzymywania wysokości – działa to naprawdę przyzwoicie i choć widać czasem wahania to jednak nie są one znaczące i ułatwiają zdecydowanie loty w przypadku patrzenia na ekran smartfona.

Dodatkowe wyposażenie

Lubię zabawki, do których można dokupić osobno dodatkowe akcesoria lub części zamienne. I tutaj VISUO daje radę – jest całkiem sporo części, które wydłużą i uprzyjemnią loty:

Podsumowanie bis

Kończąc ostatecznie recenzję – VISUO XS809HW to świetna zabawka, tym bardziej, że można ją mieć za grosze w stosunku do możliwości ($37.99 z kodem HXFVISUO37 na TomTop.com). W tej cenie zdecydowanie zaryzykuję, że nie znajdziecie nic lepszego wśród dronów-zabawek o takich możliwościach.

Jak pisałem wyżej – nie ma co liczyć na filmowanie czy fotografowanie tym dronem nawet na własne potrzeby – podgląd w jakości HD jest bardzo fajny i spełnia swoją rolę i na więcej nikogo nie nastawiam.

Czy poleciłbym ten model komuś, kto już lata znacznie lepszym sprzętem? To zależy 😉 jeśli na zbyciu macie te 140zł i szukacie czegoś do polatania po ogrodzie, parku lub sprawienia radości swoim dzieciom na podwórku to jest to dobra opcja. Może nie jest tak bezpieczny jak Tiny Whoop, który waży 20-25g, ale nie stanowi też większego zagrożenia ani dla osób ani dla czyjegoś mienia. Ot – po prostu fajna zabawka do niezobowiązującego latania na bliskie odległości, w dodatku mieści się do każdego plecaka, torebki itp. a aplikacja mobilna pozwala polatać z podglądem na goglach VR :).

VISUO XS809HW - recenzja swiatdronow.pl

Poprzedni

Brytyjskie testy zderzeń dronów z samolotami. Co wykazały?

Następny

Dron TIKAD może strzelać z ręcznych karabinów

26 komentarzy

 1. Avatar
  14 września 2017 at 16:43 — Odpowiedz

  Dla Pańskiej informacji. Jest możliwość samodzielnego startu drona za pomocą drążków (bez przycisku take-off). Wystarczy skierować drążki (oba na raz) do siebie i w dół czyli na skos po ok 2-3 sekundach silniki się włączą (na wolnych obrotach) i będzie można startować manualnie.

  • Avatar
   16 września 2017 at 22:39 — Odpowiedz

   Dzięki za informację 🙂

 2. Avatar
  18 września 2017 at 13:48 — Odpowiedz

  Mój nie trzyma stabilizacji w powietrzu , po starcie sam leci w prawo , może jakaś podpowiedź ?
  A jak się włącza opcję aby zawisł w powietrzu?

  • Avatar
   21 września 2017 at 10:52 — Odpowiedz

   Proszę wytrymować go w kontrze w drugą stronę czyli w lewo 😉 VIUSO nie ma GPS więc na wietrze zawsze będzie leciał z wiatrem lub delikatnym dryfem.

   • Avatar
    26 września 2017 at 20:07 — Odpowiedz

    co to znaczy „wytrymowac” i jak to zrobić ? Moj dron od razu po starcie leci do przodu a gdy naciskam tyl to w najlepszym razie się zatrzymuje zamiast cofac

    • Avatar
     27 września 2017 at 14:32 — Odpowiedz

     Ten krzyżak pod lewym drążkiem służy do trymowania (http://www.swiatdronow.pl/wp-content/uploads/2017/08/radio-visuo-hs809hw.png), czyli właśnie niwelowania takiego dryfu. Jeśli leci po starcie do przodu to klikaj na trymerze kilka razy strzałkę do tyłu, aż nie będzie sam z siebie leciał do przodu tylko wisiał w miejscu itd. Z oczywistych względów rób to gdy nie ma wiatru.

  • Avatar
   4 maja 2018 at 09:27 — Odpowiedz

   Podczas startu dron musi leżeć na wypoziomowanej powierzchni. Jeżeli powierzchnia przy starcie bedzię pod kątem dron bedzię tak zachowywał się jak Pan opisuje.

 3. Avatar
  13 października 2017 at 14:40 — Odpowiedz

  1. A jak tym nagrywać? z kontrolera włączam nagrywanie to zastaje potem pusty folder video. Parę razy coś nagrał ale nie wiem jak do tego doszło.
  2. Na jakiej wysokości działa robienie fikołków? i jak się je robi sam guzik flip nie dział tylko piszczy i nic.
  3. Jak ustawić baterię? nie wiadomo ile jeszcze ma latać, nie widzę żadnego paska naładowania.
  4. Opcje w telefonie w większości nie działają

  • Avatar
   5 listopada 2017 at 19:40 — Odpowiedz

   Odnośnie pyt.2 naciskasz Flip i teraz lewy joystick jak dasz w lewo to obficie się w lewo, przód to zrobi przewrotkę w przód itd.
   Jak natomiast zrobić to ustawienie baterii żeby lądował przy niskim stanie? Nikt nie wie?
   I jak włączyć/wyłączyć żyroskop. Trymuję go przód tył i na boki ale tak samo opada jeszcze samoczynnie. Co zrobić żeby trzymał się na wysokości. Wiatru nie ma bo robię to w pomieszczeniu.

 4. Avatar
  18 listopada 2017 at 22:49 — Odpowiedz

  Jak długo idzie ten dron?
  Ile Ola Ci się za przesyłkę?
  Trzeba płacić w walucie która jest na stronie czy można w zł?

  • Avatar
   19 listopada 2017 at 16:47 — Odpowiedz

   Od 2 do 4 tygodni, przesyłka przeważnie jest za darmo, płaci się kartą kredytową albo PayPalem więc waluta nie ma znaczenia, bo bank albo PayPal i tak przewalutowuje.

 5. Avatar
  8 grudnia 2017 at 09:51 — Odpowiedz

  Witam,

  Jakie parametry ładowania (natężenie/napięcie) powinna spełniać sama ładowarka, żeby była idealnie dopasowana do baterii i nie zniszczyła baterii?

  • Avatar
   12 grudnia 2017 at 16:25 — Odpowiedz

   Nalepiej ładować prądem 1C, czyli o wartości pojemności pakietu LiPo, czyli np. pakiet 500mAh to prąd ładowania 0.5A (bo 500mAh = 0.5Ah) itd.

 6. Avatar
  25 marca 2018 at 18:42 — Odpowiedz

  Mam problem po zimowej przerwie chcielismy polatac i klapa. Silniki pracuja nierowno. Naprzemiennie jedno smiglo sie wylacza na kilka sekund po chwili wznawia prace ale wtedy wylacza sie kolejne i tak w kolko. Bede wdzieczny za porade co z tym mozna zrobic? Wymienilem baterie w kontrolerze i na tym moje pomysly sie koncza…

 7. Avatar
  29 kwietnia 2018 at 20:30 — Odpowiedz

  Problem po jakimś czasie nie używania drona chciałem wytrymowac zamiast ustawić joysticki nadol i na zewnątrz ustawiłem na zewnątrz i do góry efekt dron miga tylko szybko czerwona dioda na pilocie na żadne komendy nie reaguje. Ma ktoś jakiś pomysł co można z tym zrobić.?

 8. Avatar
  2 czerwca 2018 at 10:02 — Odpowiedz

  Witam,
  mam problem z uruchomieniem drona, tj. juz nim latalem ale tak jaby stracił połaczenie najpierw z kontrorelem a pozniej z aplikacją i nie reaguje na polecenia. jedynym sygnalem połaczenia jest podglad kamery. Diody mrygają, raz czesto, raz rzadziej (zarówno te na dronie jak i na kontrolerze- baterie są naładowane).

 9. Avatar
  2 czerwca 2018 at 10:04 — Odpowiedz

  Witam,
  mam podobny problem, czy go rozwiazałes?

 10. Avatar
  8 lipca 2018 at 18:13 — Odpowiedz

  Hej, właśnie dron mi odleciał, nie mogę go za Chiny znaleźć. Widzi WiFi-2 kreski. Łączy się z nim (widzę obraz z kamerki – jest w jakiś krzakach, ale nie mogę go włączyć…)

 11. Avatar
  30 września 2018 at 19:59 — Odpowiedz

  Mój dron ma baterie 1800 a na padzie nie ma oznaczonych guzików do kamer i zdjęcia dlaczego?

 12. Avatar
  14 listopada 2018 at 11:11 — Odpowiedz

  Czy do tego drona można podpiąć się inną aparaturą?

  • Avatar
   14 listopada 2018 at 22:13 — Odpowiedz

   Raczej nie, fabrycznie jest sparowany tylko z tą z zestawu.

 13. Avatar
  22 stycznia 2019 at 17:05 — Odpowiedz

  Witam, czy ktoś orientuje się ile powinno sie ładować akumulatorki do pełnego naładowania w dronie Visuo Battle Shark akumulatorki 1800mAh

 14. Avatar
  22 sierpnia 2019 at 16:37 — Odpowiedz

  Dron fajny jak na początek. Ogólnie duży minus za to że silniczki sa mało wytrzymałe masz kilka akumulatorów latasz na nich co chwila to licz się z tym ze:albo Ci któryś silnik padnie albo Zebatki atakujace się stopia i po lataniu jak nie masz zastepczych. Ale jak kupicie to za grosze gdzieś na aukcji to można się pobawić.

 15. Avatar
  13 września 2019 at 08:45 — Odpowiedz

  Ja ogólnie mam taki problem ,latałem nim 40 minut bez przerwy i jedna zębatka atakująca zaczęła się zacinać co doprowadziło do jakby rozciągnięcia mocowania silnika i odsunięcia osi silnika od osi śmigła

 16. Avatar
  19 listopada 2019 at 18:33 — Odpowiedz

  Mam nowego drona, 809S-H-W VGA niestety aplikację przyjął, ale po w lączeniu aplikacji wyświetla, że aplikacja przestała działać. Gdzie przyczyna. Nowy telefon Kriiger Matz.

 17. Avatar
  30 czerwca 2020 at 14:05 — Odpowiedz

  Jak dokładnie działa ten przycisk „home return”? Da się jakoś ustawić punk, do którego dron ma wracać? U mnie po jego naciśnięciu dron leci w bliżej nieokreślonym kierunku (nie w moją stronę) 🙁

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *