AktualnościZe Świata

Polskie firmy wśród najbardziej wpływowych wg DroneII.com

Portal DroneII.com (Drone Industry Insights) zajmujący się analizami globalnego rynku dronów cyklicznie publikuje raporty o stanie światowej branży BSP. Kilka dni temu światło dzienne ujrzała darmowa infografika „The Drone Market Environment 2018”, na której znalazły się cztery polskie firmy.

Nie chcę z oczywistych względów kopiować wspomnianej infografiki w pełnym oryginalnym rozmiarze – zachęcam do rejestracji na portalu DroneII.com, gdzie dostaniecie link do pobrania. Ewentualnie możecie przejść bezpośrednio do PDF’a z infografiką, która znajduje się tutaj.

Wśród kilkuset firm, które wg DroneII.com wpływają na kształtowanie się i rozwój globalnego rynku znalazły się następujące polskie przedsiębiorstwa:

  • DroneRadar – w kategorii UTM (UAS Traffic Management)
  • DroneTech – w kategorii Shows, Conferences, Events
  • Dron House – w kategorii Unmanned Platform Manufacturer
  • Novelty RPAS – w kategorii Unmanned Platform Manufacturer

DroneII 2018 - Polskie firmy

Żadna z polskich firm nie znalazła się tu przez przypadek.

O Dron House było głośno w Polsce i na świecie już wiele razy – firma jest pomysłodawcą innowatorskiego systemu monitoringu UAV poprzez sieć GSM. Mimo tego przez DroneII.com została zakwalifikowana do kategorii wpływowych producentów dronów (a nie systemów monitoringu) z racji znanej wielozadaniowej konstrukcji o nazwie Bielik.

Novelty RPAS z siedzibą w Gliwicach również jest producentem systemów bezzałogowych. Z oferty tej firmy przede wszystkim warto wyróżnić najnowszy quadcopter przemysłowy Ogar Mk2, płatowiec Albatros oraz… sterowiec skyMARK. Prócz platform bezzałogowych Novelty RPAS tworzy ciekawe osobne moduły do wykorzystania w swoich dronach: GeoScanner (skaner do fotogrametrii), AgroScanner (do fotogrametrii multispektralnej), PostMan (uchwyt transportowy), WatchDog (moduł do obserwacji i inspekcji), SnifferDog (moduł do wykrywania i pomiaru zanieczyszczeń w powietrzu), CinemaArtist (moduł do profesjonalnego filmowania z powietrza).

DroneRadar zna chyba każdy, albo prawie każdy kto czynnie lata dronami komercyjnymi. Produkt zarządzany przez spółkę dlapilota.pl sp. z o.o. jest dopracowanym i zaawansowanym systemem do zgłaszania lotów dronów, monitorowania ruchu, a przy tym użytkownicy aplikacji DroneRadar na urządzeniach mobilnych mogą sprawdzić możliwość wykonania lotu w danym miejscu w oparciu o polskie prawo lotnicze i rozmieszczenie struktur w przestrzeni powietrznej.

DroneTech to organizator międzynarodowych targów dronowych DroneTech World Meeting w Toruniu. W ubiegłym roku odbyła się druga edycja tego wydarzenia, która została dostrzeżona nie tylko w Polsce, ale również i na świecie co poskutkowało zauważeniem jej przez autorów zestawienia na DroneII.com.

Gratulujemy firmom obecnym na infografice i wyróżnionym tym samym przez autorów raportów dronowych na portalu DroneII.com.

Zestawienie tych kilkuset firm w jednym miejscu i fakt, że wśród nich jest „tylko” 4  polskie przedsiębiorstwa świadczy o tym, że jest jeszcze sporo do zrobienia, by Polska była uznawana na arenie międzynarodowej jako kraj realnie wpływający na rynek BSP. Mimo, że jesteśmy w światowej czołówce jeśli chodzi o ilość certyfikowanych operatorów dronów, każdy z Was wymieniłby zapewne „z głowy” firmy szkoleniowe lub sklepy i serwisy dronowe znane w Polsce, to produkcja naszych własnych rodzimych konstrukcji tudzież tworzenie oprogramowania do nich niestety nie jest naszą narodową domeną. Przez to niestety nie jesteśmy zauważani na świecie na tle zagranicznej konkurencji.

W zestawieniu zabrakło mi kilku przedsiębiorstw jak chociażby FlyTech UAV, uAvionics czy APS (Advanced Protection Systems). Z oczywistych względów nie wymieniam takich gigantów jak polski WB Electronics, bo zestawienie DroneII.com nie uwzględnia firm produkujących drony wojskowe.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DJI Mavic Air - nowy quadcopter od DJI

Następny

Porównanie dronów DJI: Spark, Mavic Air i Mavic Pro

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *