AktualnościZe Świata

Polskie firmy wśród najbardziej wpływowych wg DroneII.com

Portal DroneII.com (Drone Industry Insights) zajmujący się analizami globalnego rynku dronów cyklicznie publikuje raporty o stanie światowej branży BSP. Kilka dni temu światło dzienne ujrzała darmowa infografika „The Drone Market Environment 2018”, na której znalazły się cztery polskie firmy.

Nie chcę z oczywistych względów kopiować wspomnianej infografiki w pełnym oryginalnym rozmiarze – zachęcam do rejestracji na portalu DroneII.com, gdzie dostaniecie link do pobrania. Ewentualnie możecie przejść bezpośrednio do PDF’a z infografiką, która znajduje się tutaj.

Wśród kilkuset firm, które wg DroneII.com wpływają na kształtowanie się i rozwój globalnego rynku znalazły się następujące polskie przedsiębiorstwa:

  • DroneRadar – w kategorii UTM (UAS Traffic Management)
  • DroneTech – w kategorii Shows, Conferences, Events
  • Dron House – w kategorii Unmanned Platform Manufacturer
  • Novelty RPAS – w kategorii Unmanned Platform Manufacturer

DroneII 2018 - Polskie firmy

Żadna z polskich firm nie znalazła się tu przez przypadek.

O Dron House było głośno w Polsce i na świecie już wiele razy – firma jest pomysłodawcą innowatorskiego systemu monitoringu UAV poprzez sieć GSM. Mimo tego przez DroneII.com została zakwalifikowana do kategorii wpływowych producentów dronów (a nie systemów monitoringu) z racji znanej wielozadaniowej konstrukcji o nazwie Bielik.

Novelty RPAS z siedzibą w Gliwicach również jest producentem systemów bezzałogowych. Z oferty tej firmy przede wszystkim warto wyróżnić najnowszy quadcopter przemysłowy Ogar Mk2, płatowiec Albatros oraz… sterowiec skyMARK. Prócz platform bezzałogowych Novelty RPAS tworzy ciekawe osobne moduły do wykorzystania w swoich dronach: GeoScanner (skaner do fotogrametrii), AgroScanner (do fotogrametrii multispektralnej), PostMan (uchwyt transportowy), WatchDog (moduł do obserwacji i inspekcji), SnifferDog (moduł do wykrywania i pomiaru zanieczyszczeń w powietrzu), CinemaArtist (moduł do profesjonalnego filmowania z powietrza).

DroneRadar zna chyba każdy, albo prawie każdy kto czynnie lata dronami komercyjnymi. Produkt zarządzany przez spółkę dlapilota.pl sp. z o.o. jest dopracowanym i zaawansowanym systemem do zgłaszania lotów dronów, monitorowania ruchu, a przy tym użytkownicy aplikacji DroneRadar na urządzeniach mobilnych mogą sprawdzić możliwość wykonania lotu w danym miejscu w oparciu o polskie prawo lotnicze i rozmieszczenie struktur w przestrzeni powietrznej.

DroneTech to organizator międzynarodowych targów dronowych DroneTech World Meeting w Toruniu. W ubiegłym roku odbyła się druga edycja tego wydarzenia, która została dostrzeżona nie tylko w Polsce, ale również i na świecie co poskutkowało zauważeniem jej przez autorów zestawienia na DroneII.com.

Gratulujemy firmom obecnym na infografice i wyróżnionym tym samym przez autorów raportów dronowych na portalu DroneII.com.

Zestawienie tych kilkuset firm w jednym miejscu i fakt, że wśród nich jest „tylko” 4  polskie przedsiębiorstwa świadczy o tym, że jest jeszcze sporo do zrobienia, by Polska była uznawana na arenie międzynarodowej jako kraj realnie wpływający na rynek BSP. Mimo, że jesteśmy w światowej czołówce jeśli chodzi o ilość certyfikowanych operatorów dronów, każdy z Was wymieniłby zapewne „z głowy” firmy szkoleniowe lub sklepy i serwisy dronowe znane w Polsce, to produkcja naszych własnych rodzimych konstrukcji tudzież tworzenie oprogramowania do nich niestety nie jest naszą narodową domeną. Przez to niestety nie jesteśmy zauważani na świecie na tle zagranicznej konkurencji.

W zestawieniu zabrakło mi kilku przedsiębiorstw jak chociażby FlyTech UAV, uAvionics czy APS (Advanced Protection Systems). Z oczywistych względów nie wymieniam takich gigantów jak polski WB Electronics, bo zestawienie DroneII.com nie uwzględnia firm produkujących drony wojskowe.

Poprzedni

DJI Mavic Air - nowy quadcopter od DJI

Następny

Porównanie dronów DJI: Spark, Mavic Air i Mavic Pro

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *