AktualnościLotnictwo cywilneZastosowania dronówZe Świata

Nowy dron DJI Matrice 100 potrafi unikać przeszkody

DJI pokazało swój najnowszy produkt. Nie jest to ani DJI Phantom 4 ani DJI Inspire Two, ale całkiem nowa konstrukcja o nazwie DJI Matrice 100 – dron, który dzięki pokładowym czujnikom potrafi unikać przeszkód.

dji-matrice-100

Do wykrywania i omijania przeszkód stojących na drodze drona DJI Matrice 100 używa kombinacji czujników ultradźwiękowych (jak w echolokacji) oraz kamer stereo umieszczonych w czterech kierunkach. Czujniki działają na odległości maksymalnej około 20 metrów więc nie jest to spektakularny dystans, ale wystarczający by ominąć przeszkodę w trakcie poruszania się z niewielką prędkością. Dodatkowo czujniki są małe i lekkie dzięki czemu cały system nie wymaga wielkich zmian konstrukcyjnych w dronie i z dużym prawdopodobieństwem będzie się go dało zamontować na innych kopterach.

System wykrywania i unikania przeszkód zaimplementowany w DJI Matrice 100 testy ma już za sobą, w zasadzie jest już nawet używany np. przez oprogramowanie stworzone na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju, które wykorzystuje procesory Intel do wykrywania nielegalnie zaparkowanych aut.

Dron DJI Matrice 100 pokazuje drugie oblicze DJI. Firma znana do tej pory ze standardowych quadcopterów w wersji RTF (Ready-To-Fly) bada nowe rejony technologiczne, a system, który został zaimplementowany w Matrice 100 może być nowym wyznacznikiem standardów w konstrukcjach dronów.

Oficjalna strona projektu: http://dev.dji.com/en/products/flying-platforms/matrice-100.

Poprzedni

Drony Walkera - mniej znana alternatywa dla DJI Phantom

Następny

Izraelskie drony HAROP do niszczenia celów

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *