AktualnościZe Świata

Mavic Mini na horyzoncie. Potwierdzony rejestracją w FCC

O DJI Mavic Mini już od dłuższego czasu krążą po sieci różne plotki. Popularność wszystkich serii Maviców – od Pro, poprzez Air i najnowsze Mavici 2 (Pro i Zoom) – przyćmiła nieco pozostałe drony konsumenckie spod znaku DJI. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób czeka już na kolejne odsłony Mavica.

Z początku mówiono o Spark 2. W końcu DJI Spark (nie licząc DJI Ryze Tello) to najmniejszy z dronów DJI, który daje użytkownikom satysfakcjonującą jakość zdjęć i wideo z powietrza. Jest przy tym mały i lekki (zaledwie 300g). Plotki o premierze Spark 2 zamieniły się jednak w przecieki o rzekomym kolejnym Mavicu, który w dodatku ma ważyć jeszcze mniej (poniżej 250g!) a dawać jakość foto/wideo znaną z Mavic Air.

Wszystko wskazuje na to, że DJI Mavic Mini faktycznie ujrzy światło dzienne w przeciągu kilku najbliższych miesięcy i to on stanie się następcą Sparka jeśli chodzi o najlżejszego drona z dobrą jakością zdjęć i filmów. A to wszystko wyszło na jaw z racji zarejestrowania w FCC (Federal Communications Commission) w USA (w pewnym sensie tamtejszy odpowiednik Urzędu Komunikacji Elektronicznej) dwóch urządzeń wskazujących na drona DJI Mavic Mini oraz najpewniej na aparaturę do jego sterowania.

DJI Mavic Mini - rejestracja urządzeń w FCC

DJI Mavic Mini - rejestracja urządzeń w FCC

Szczegóły rejestracji można podejrzeć w wyszukiwarce FCC ID np. dla pierwszego zarejestrowanego urządzenia będzie to: https://fccid.io/SS3-MT1SS51905.DJI Mavic Mini - rejestracja urządzeń w FCC

Z wielu głosów, które można było usłyszeć w kontekście Mavica Mini a wcześniej – Spark 2 – niezależnie od nazwy nowego drona DJI ma on ważyć poniżej 250g. Taka waga zapewni użytkownikom brak konieczności rejestracji drona zarówno w USA, UK jak i w Unii Europejskiej. Przypominam: rejestracja również w Polsce obejmie wszystkie drony ważące powyżej 250 g i nastąpi to od lipca 2020 roku.

Specyfikacja DJI Mavic Mini z przecieków

Wyciekła również specyfikacja drona:

 • wymiary: 140x140x53mm
 • waga: 245g
 • składane ramiona i śmigła
 • czas lotu: 18 minut
 • sterowanie: Extended WiFi
 • maksymalna prędkość w trybie Sport: 50km/h
 • pozycjonowanie: GPS/GLONASS
 • wykrywanie przeszkód: TAK (maks. 5m)
 • gimbal: 3-osiowy
 • kamera z sensorem 1/2.3″ CMOS 12MP;
 • obiektyw o ogniskowej 25mm z jasnością f/2.6
 • zdjęcia o maksymalnej rozdzielczości 12 megapikseli i tylko JPG, filmy 4K30fps, 2.7K60fps, 1080p120fps
 • maksymalny bitrate: 60Mb/s

Mavic Mini ma kosztować poniżej $400. Jeśli to wszystko się potwierdzi to dostaniemy nową lżejszą i znacznie lepszą wersję Sparka za całkiem rozsądne pieniądze (jak na DJI ;). Na minus wychodzi brak RAW dla zdjęć, bitrate filmów mniejszy niż w Air i sterowanie po niezbyt stabilnym połączeniu Extended WiFi, które wymusza na użytkownikach w Europie przełączenie trybu z CE (obowiązującego w UE) na FCC.

W stosunku do Sparka jest jednak 3-osiowy gimbal, składane ramiona (a to daje jeszcze mniejsze wymiary po złożeniu) i czujniki wykrywania przeszkód. Poza tym Mini ma mieć sterowanie po Extended WiFi – w Sparku było „zwykłe” WiFi więc to też, może niewielka, ale jednak różnica na plus.

Teraz pozostaje czekać na oficjalne potwierdzenie doniesień z plotek i… na datę premiery! 😉

DJI Mavic Mini - zdjęcia z wycieków DJI Mavic Mini - zdjęcia z wycieków DJI Mavic Mini - zdjęcia z wyciekówDJI Mavic Mini - zdjęcia z wycieków

Poprzedni

"Harpi Szpon" - program "loyal wingman" dla Polski?

Następny

Polska reprezentacja w wyścigach dronów potrzebuje wsparcia

1 Komentarz

 1. Avatar
  20 października 2019 at 20:11 — Odpowiedz

  Jeśli nie mam licencji i nie zamierzam jej robić to uważacie że warto czekać na DJI Mavic Mini czy kupować Mavic Air?

Skomentuj artykuł

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *