„Harpi Szpon” – program „loyal wingman” dla Polski?
Wczoraj Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego na lata 2021-2035 z uwzględnieniem roku 2020. Plan wyznacza kierunek rozwoju polskiej armii przez najbliższe 15 lat. Znalazł się w nim m.in. program „Harpi Szpon”, który jest ściśle związany z dronami wojskowymi.
„Harpi Szpon” jest rozwinięciem programu „Harpia” – a ten zakłada zakup 32 myśliwców amerykańskich F-35. Dodatkowym „Szponem” są natomiast bezzałogowce, które mają współpracować z polskimi F-35 na zasadach słynnego programu „Loyal Wingman”.
„Harpi Szpon” zakłada zatem udział Polski w opracowywanym przez USA programie „Loyal Wingman”, w którym opracowywane są drony w technologii „stealth” towarzyszące samolotom myśliwskim jako bezzałogowi skrzydłowi.
Skrzydłowy (wingman) w lotnictwie to samolot towarzyszący, którego zadaniem jest współpraca w locie m.in. obserwacja otoczenia i ochrona samolotu przewodzącego formacją.
Pisałem jakiś czas temu o programie „lojalnego skrzydłowego” o nazwie „Skyborg” realizowanym w USA przez Air Force Research Lab. Zakłada on użycie bezzałogowego drona wyposażonego w sztuczną inteligencję, który będzie uczył się zachowań od pilotów załogowych samolotów myśliwskich. Dzięki temu będzie lepiej zintegrowany z załogowymi myśliwcami i będzie lepiej „rozumiał” konkretne zachowania pilota oraz przewidywał jego działania.
Aktualnie główną propozycją na bezzałogowiec, który będzie skrzydłowym dla samolotów F-22 oraz być może polskich F-35, jest XQ-58A Valkyrie – dron bojowy w technologii „stealth” (trudnowykrywalny dla radarów) opracowany przez Air Force Research Laboratory w partnerstwie z Kratos Unmanned Aerial Systems. Valkyrie odbył swoje demonstracyjne loty w marcu tego roku.
Z deklaracji ministra Błaszczaka i z ogłoszonego planu modernizacji nie wynika póki co czy to ten dron będzie wdrażany do współpracy z polskimi F-35. Można jednak z dużym prawdopodobieństwem założyć, że będzie to konstrukcja wcześniej przetestowana i zaproponowana przez USA, jako że ma współpracować z F-35, które Polska zamierza kupić od Stanów Zjednoczonych.
Program „Obserwator” i „Gladius”
„Harpi Szpon” to nie jedyny nowo ogłoszony program w Planie Modernizacji Technicznej, w którym pojawiają się bezzałogowce. Kolejnym jest program „Obserwator” zakładający wzmocnienie rozpoznania satelitarnego i obrazowego dla polskiej armii. W jego ramach przewidziano zakup satelitów, mikrosatelitów, samolotów rozpoznawczych oraz różne rodzaje dronów, z których obraz będzie przesyłany i analizowany w ośrodku rozpoznania obrazowego, a następnie będzie służył jako wsparcie dla różnych sił zbrojnych w Polsce. Z kolei program „Gladius” zakłada zakup „amunicji krążącej” (loitering munition) do zwalczania celów naziemnych. Przykładem amunicji krążącej i to rodem z Polski są drony WARMATE produkowane przez WB ELECTRONICS z Gliwic, a opracowane przy współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
Brak komentarzy