AktualnościZ Polski

„Harpi Szpon” – program „loyal wingman” dla Polski?

Wczoraj Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał Plan Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego na lata 2021-2035 z uwzględnieniem roku 2020. Plan wyznacza kierunek rozwoju polskiej armii przez najbliższe 15 lat. Znalazł się w nim m.in. program „Harpi Szpon”, który jest ściśle związany z dronami wojskowymi.

„Harpi Szpon” jest rozwinięciem programu „Harpia” – a ten zakłada zakup 32 myśliwców amerykańskich F-35. Dodatkowym „Szponem” są natomiast bezzałogowce, które mają współpracować z polskimi F-35 na zasadach słynnego programu „Loyal Wingman”.

„Harpi Szpon” zakłada zatem udział Polski w opracowywanym przez USA programie „Loyal Wingman”, w którym opracowywane są drony w technologii „stealth” towarzyszące samolotom myśliwskim jako bezzałogowi skrzydłowi.

Skrzydłowy (wingman) w lotnictwie to samolot towarzyszący, którego zadaniem jest współpraca w locie m.in. obserwacja otoczenia i ochrona samolotu przewodzącego formacją.

XQ-58A Valkyrie

Pisałem jakiś czas temu o programie „lojalnego skrzydłowego” o nazwie „Skyborg” realizowanym w USA przez Air Force Research Lab. Zakłada on użycie bezzałogowego drona wyposażonego w sztuczną inteligencję, który będzie uczył się zachowań od pilotów załogowych samolotów myśliwskich. Dzięki temu będzie lepiej zintegrowany z załogowymi myśliwcami i będzie lepiej „rozumiał” konkretne zachowania pilota oraz przewidywał jego działania.

Aktualnie główną propozycją na bezzałogowiec, który będzie skrzydłowym dla samolotów F-22 oraz być może polskich F-35, jest XQ-58A Valkyrie – dron bojowy w technologii „stealth” (trudnowykrywalny dla radarów) opracowany przez Air Force Research Laboratory w partnerstwie z Kratos Unmanned Aerial Systems. Valkyrie odbył swoje demonstracyjne loty w marcu tego roku.

Z deklaracji ministra Błaszczaka i z ogłoszonego planu modernizacji nie wynika póki co czy to ten dron będzie wdrażany do współpracy z polskimi F-35. Można jednak z dużym prawdopodobieństwem założyć, że będzie to konstrukcja wcześniej przetestowana i zaproponowana przez USA, jako że ma współpracować z F-35, które Polska zamierza kupić od Stanów Zjednoczonych.

Program „Obserwator” i „Gladius”

„Harpi Szpon” to nie jedyny nowo ogłoszony program w Planie Modernizacji Technicznej, w którym pojawiają się bezzałogowce. Kolejnym jest program „Obserwator” zakładający wzmocnienie rozpoznania satelitarnego i obrazowego dla polskiej armii. W jego ramach przewidziano zakup satelitów, mikrosatelitów, samolotów rozpoznawczych oraz różne rodzaje dronów, z których obraz będzie przesyłany i analizowany w ośrodku rozpoznania obrazowego, a następnie będzie służył jako wsparcie dla różnych sił zbrojnych w Polsce. Z kolei program „Gladius” zakłada zakup „amunicji krążącej” (loitering munition) do zwalczania celów naziemnych. Przykładem amunicji krążącej i to rodem z Polski są drony WARMATE produkowane przez WB ELECTRONICS z Gliwic, a opracowane przy współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia.

Dron Warmate od WB Group na Air Show Radom 2017
Dron Warmate od WB Group na Air Show Radom 2017
Dron Warmate od WB Group na Air Show Radom 2017
Dron Warmate od WB Group na Air Show Radom 2017

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Skydio 2 - inteligentny dron podążający za operatorem

Następny

Mavic Mini na horyzoncie. Potwierdzony rejestracją w FCC

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *