AktualnościWydarzeniaZ Polski

Droniada 2018 – już po raz 5-ty

Droniada to poligon technologiczny, na którym konstruktorzy z akademickich zespołów naukowych mogą w praktyce zaprezentować swoje rozwiązania dedykowane do wykonywania konkretnych zadań w ramach głównego konkursu Droniady.

Impreza, która w tym roku będzie mieć swoją 5-tą edycję, odbędzie się się w Aeroklubie Krakowskim w dniach 7-9 czerwca 2018, czyli już za tydzień. Tym razem organizatorzy stawiają nacisk na implementację U-Space – sprawdzian zasad systemów antykolizyjnych opartych o transpondery TR1 firmy Aerobits i nadajniki Wi-Fi firmy uspace.aero.

Założenia systemu antykolizyjnego
Założenia systemu antykolizyjnego

Droniada 2018 umożliwi instytucjom publicznym, ale także przedsiębiorcom nabrać zaufania do koncepcji U-Space, sprawdzając przy tym kompetencje młodej kadry inżynierskiej. Są to działania o charakterze horyzontalnym, których realizacja przyczyni się do wzrostu konkurencyjności naszych kadr oraz rozwoju gospodarki cyfrowej. Organizatorom szczególnie zależy na:

  • bezpiecznej i kompletnej integracji platform bezzałogowych w swojej różnorodności z narzuconymi przez  organizatorów elementami infrastruktury U-Space (UTM, geofencing, infrastruktura naziemna);
  • autonomicznej realizacji zadania w każdej z konkurencji;
  • prawidłową realizację zasad współdzielenia U-Space tj. przestrzeganie wypracowanych przed konkursem przez wszystkie drużyny, zasad wzajemnego antykolizyjnego poruszania się platform BSP współdziałających we wspólnej ograniczonej przestrzeni.

Zasady głównego konkursu

W konkursie wezmą udział czteroosobowe zespoły akademickie (zgłoszone w edycji 2018 to: KNA MELAVIO, WUThrust, UKSW, KNR Politechnika Białostocka, Dronpix, Team Euroavionic Politechnika Rzeszowska, AKL Politechnika Wrocławska, Raptors Politechnika Łódzka) , które potrafią połączyć wiedzę z robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, elektroniki i lotnictwa. Nagrodę główną zdobędzie ten zespół, który uzyska najwięcej punktów z poszczególnych konkurencji dronowego triatlonu, który w przypadku Droniady 2018 prezentuje się następująco:

1. Demo systemu BSP (7 czerwca 2018, czwartek od g. 9 do 14)

Prezentacja kompletnego systemu przygotowanego na potrzeby konkursu.

Zespoły mają 15 minut na przedstawienie swojej implementacji systemu antykolizyjnego, odszukiwania lądowiska, mechanizmu zostawiania ładunku i metody wykrywania kodów QR. Słowem, prezentują całościowo swój system bezzałogowy. Komisja Konkursowa zadaje pytania merytoryczne. Uczestnicy mają obronić swoje konstrukcje i ich funkcjonalność.

Potem każdy zespół musi uruchomić maszynę, podnieść ją na wysokość 5 metrów i bezpiecznie wylądować. W czasie próby zostanie sprawdzony system antykolizyjny. Dopiero po tych testach Komisja Sędziowska przyzna punkty. Ocena powyżej 10 pkt. to kwalifikacja do kolejnych konkurencji. Maksymalna ocena to 25 punktów.

2. Pilna dostawa w U-space (8 czerwca 2018, piątek od g. 9 do 12.)

Fiolki z lekarstwem na Droniada 2018
Źródło: https://www.facebook.com/Mikromakro

„Po silnych burzach wezbrały rzeki i strumienie w dorzeczu Wisły, wywołując powódź 100. lecia. Strażakom udało się dostać łodziami do większości gospodarstw rolnych, lecz do czterech nie ma jak, ponieważ drogę torują zwalone drzewa, gałęzie i silny nurt. Akurat tamtejsi mieszkańcy potrzebują pilnej dostawy lekarstw. Zdecydowano się użyć dronów.”

Należy dostarczyć lekarstwo z miejscu startu do miejsca przeznaczenia w przestrzeni U-Space – równolegle swoje misje prowadzą inne drużyny.

Na zadanym obszarze w kształcie trapezu, rozmieszczone są losowo lądowiska dla dronów. Zespoły będą losować we czwartek miejsce startu. Zespoły biorące udział w zadaniu startują swoimi dronami z punktów im przydzielonych. Ich zadaniem jest podczas lotu automatycznego odnalezienie przypisanej do zespołu platformy (położone nie dalej od startu niż 600 metrów), pozostawienie na lądowisku ładunku oraz powrót do punktu startowego. Każdy z dronów posiada swoje niepowtarzalne DID (Drone ID) przypisane do tylko i wyłącznie do jednego PID (Platform ID).

3. Inspekcja infrastruktury liniowej (8 czerwca 2018, piątek od g. 14 do 17.)

„Huragan przewrócił nieokreśloną liczbę słupów średniego napięcia 15-20 kV o znanych z paszportyzacji współrzędnych geograficznych na dwóch odcinkach przebiegu linii Red & Black. Każdy odcinek ma po 300 metrów. Zgodnie z paszportyzacją słupy winny znajdować się co 30 metrów, czyli na odcinku Red byłoby ich 10, tak jak na odcinku Black. Dotarcie do słupów jest na razie niemożliwie. Oceną szkód, czyli ile słupów przewrócił wiatr i w którą stronę upadły, zajmą się drony.”

Należy wykryć zmiany położenia słupów sieci średniego napięcia po burzy w obrębie korytarza technologicznego, które symbolizują kody QR. Naruszenie granic spowoduje dyskwalifikację. Liczba punktów zależy od stanu sieci, czyli ile nawałnica wywróciła słupów oraz odkodowania poprawnie wszystkich kodów QR. Startują po dwa zespoły w obrębie wylosowanych pasów technologicznych odcinków linii Red & Black.

Wykrywanie zmian w infrastrukturze liniowej - Droniada 2018
Wykrywanie zmian w infrastrukturze liniowej – Konkurencja nr 3
Inspekcja infrastruktury liniowej w ramach Droniada 2018
Inspekcja infrastruktury liniowej w ramach Droniada 2018

Nagrodą Główną jest 10 tys. złotych. Drugie miejsce honorujemy nagrodą w wysokości 5 tys. złotych, natomiast za trzecie przyznamy 2 tys. złotych. Liczy się łączna liczba punktów uzyskanych w poszczególnych konkurencjach.

Przewidziane są też nagrody specjalne, które przyznają poszczególni współorganizatorzy i partnerzy.

Organizatorzy

Organizatorem głównym jest: Fundacja „Instytut Mikromakro” z siedzibą w Warszawie.

Współorganizatorami są: Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur –Państwowy, Instytut Badawczy; Akademia UAV; Aerobits; Aeroklub Krakowski; Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej –Państwowy Instytut Badawczy; Collegium Civitas; Dlapilota.pl; DronLab; Flytech; Polska Izba Systemów Bezzałogowych; Szkoła Aspirantów PSP wKrakowie; Uspace.aero.

Partnerem Strategicznym Fundacji i tym samym Droniady jest Spartaqs sp. z o.o. Mecenasem jest SalesManago. Partnerem Bezpieczeństwa Lotniczego – Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Partnerem – JSW Innowacje.

Współpraca: Esri Polska, Oracle.

Partnerzy medialni to Defence24.pl i swiatdronow.pl.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/204746283413794/

Więcej o konkursie na stronie: http://www.5zywiolow.pl/droniada-2018/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Przegląd prasy - 28.05.2018

Następny

Szkolenia dla operatorów SARD - Search And Rescue Drone

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *