AktualnościRecenzjeZ Polski

DroneRadar – polska aplikacja mobilna dla operatorów dronów

DroneRadar to nowa polska aplikacja mobilna, która może ułatwić życie wielu operatorom – zarówno tym ze świadectwami kwalifikacji UAVO i znajomością prawa lotniczego jak również latającym typowo rekreacyjnie. Autorem jest firma dlapilota.pl Sp. z o.o. – wydawca portalu dlapilota.pl.

Aplikacja mobilna DroneRadar - dlapilota. sp. z o.o.Aplikacja pojawiła się na sklepach Google Play (na Androidy) oraz iTunes (na iOS) kilka dni temu.

Jest to najbardziej rozbudowana apka jaka do tej pory powstała z ukierunkowaniem na cywilne UAV. Aktualnie dostępna w wersji darmowej, ale jej autor zapowiada wersję odpłatną PRO o poszerzonych funkcjonalnościach. A na co pozwala póki co udostępniona wersja?

Jak napisał sam autor: „Za pomocą aplikacji DroneRadar szybko i łatwo sprawdzisz, czy możesz w danym miejscu i czasie wykonywać loty. DroneRadar poinformuje o Tobie innych użytkowników przestrzeni.”

Jak działa DroneRadar?

Przede wszystkim wykorzystuje GPS w telefonie/tablecie do namierzenia Twojej aktualnej lokalizacji. Po czym kolorami na górze ekranu powiadamia użytkownika, czy może latać w danym miejscu:

ZIELONY – możesz latać z uwagą do wysokości 150 m. nad terenem.
ŻÓŁTY – istnieją ograniczenia. Sprawdzisz je, klikając ikonę Airspace na dole ekranu. Znajdziesz tam numer telefonu do zarządzających przestrzeniami powietrznymi.
CZERWONY – zakaz lotów.

Aplikacja mobilna DroneRadar - dlapilota. sp. z o.o.
To najprostszy i najszybszy sposób użycia aplikacji – niezwykle pomocny szczególnie tym, którzy nie są obeznani z prawem lotniczym i nie do końca wiedzą, gdzie mają sprawdzać jaka strefa powietrzna znajduje się w danym miejscu i gdzie prosić o pozwolenie na lot. Nie jest to jedyna funkcjonalność DroneRadar.

Podstawowe funkcjonalności darmowej aplikacji DroneRadar:

    • uaktualniana w trybie live mapa przestrzeni powietrznych nad terytorium Polski uwzględniająca dane z dokumentów: AIP, AIP suplement, NOTAM;
    • uaktualniana w trybie live mapa przestrzeni z uwzględnieniem elastycznych struktur powietrznych, tzw.: FUA (Flexible Use of Airspace)
    • strefy NoDroneZone w okolicach większych lotnisk;
    • czytelna informacja o strefie w jakiej się znajdujesz, włącznie z danymi kontaktowymi do osób odpowiedzialnych za daną przestrzeń;
    • dane kontaktowe operatora w trakcie lotów do wglądu WYŁĄCZNIE uprawnionym służbom – na wypadek nagłej sytuacji wymagającej uziemienia sprzętu;
    • oznaczenie dokładnej lokalizacji operatora i strefy jego działań o promieniu 500m i wysokości GND – 150m AGL czyli nad terenem Above Ground Level;
    • szybka ściąga z prawa lotniczego oraz podstawowych zasad korzystania przestrzeni powietrznej;
Ekran główny aplikacji DroneRadar
Ekran główny aplikacji DroneRadar

Oznaczenie dokładnej lokalizacji operatora i sterfy jego lotów nie oznacza, że rezerwujemy na własność tę przestrzeń, bo aplikacja nie jest zintegrowana z PAŻP, ani innymi komórkami do zarządzania polską przestrzenią powietrzną. Chodzi jedynie o bezpieczeństwo i poinformowanie innych, że w danym miejscu latamy – by uważali na możliwość kolizji i unikali sytuacji niebezpiecznych.

Bez dwóch zdań aplikacja DroneRadar może być bardzo przydatna dla wszystkich na codzień latających bezzałogowcami. Jeśli uda się do niej przekonać większą rzeszę operatorów to faktycznie może przyczynić się do podniesienie bezpieczeństwa lotów dronów znacznie lepiej niż wszelkie zakazy prawne.

Prócz samej aplikacji jest jeszcze oficjalna strona https://droneradar.eu/, na której znajdziecie przydatne informacje oraz uaktualnianą w trybie live mapę Polski z oznaczonymi strefami oraz punktami jakie oznaczyli użytkownicy aplikacji jako miejsca swoich dziań (bez danych kontaktowych). Strona pomoże planować loty w dalszych zakątkach naszego kraju, a dzięki wyjątkowemu algorytmowi aktualizacji zawsze macie pewność co do aktywności danej strefy w przestrzeni powietrznej.

DroneRadar posiada pozytywne rekomendacje Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Amatorskie drony ISIS atakują pozycje Kurdów w Syrii?

Następny

"Ważki" dla polskiego wojska

3 komentarze

  1. 18 grudnia 2015 at 14:57 — Odpowiedz

    Google play nie pokazuje takiej aplikacji, nawet na stronie autora droneradar.eu nie znalazłem możliwości pobrania
    falstart?

    • 18 grudnia 2015 at 15:01 — Odpowiedz

      Można przejść na stronę sklepu poprzez link, nie wiem czemu wyszukiwarka tego nie widzi, ale fakt faktem, że obecnie łatwiej mają użytkownicy iOS z testowaniem tej apki.

  2. 24 czerwca 2017 at 19:30 — Odpowiedz

    Bardzo dobre

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *