AktualnościPrawoZ Polski

Deklaracja Warszawska dotycząca dronów przyjęta

INFORMACJA PRASOWA z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa

– Podczas naszego dwudniowego spotkania prowadziliśmy bardzo owocną dyskusję na temat potrzeb oraz wyzwań stojących przed europejskim rynkiem dronów – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit, podsumowując 24 listopada 2016 r. konferencję „Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego”.

– Podczas dyskusji ustaliliśmy, że kwestie regulacyjne w obszarze dronów musimy oprzeć na trzech filarach: przepisach dotyczących dronów i ich użytkowania, przepisach ruchu lotniczego w zakresie operacji na małych wysokościach oraz aspektach instytucjonalnych dotyczących tzw. Urban Traffic Management (UTM) – podkreślił Jerzy Szmit.

Na zakończenie konferencji została przyjęta Deklaracja Warszawska. Zawiera ona listę konkretnych działań, których celem jest nadanie nowego impulsu i przyśpieszenie w tworzeniu jednolitego rynku. W wyniku intensyfikacji działań realne stanie się urzeczywistnienie wspólnego, jednolitego rynku dronów w UE. Jak zauważył wiceminister Szmit, należy właściwie wykorzystać szanse rozwoju tej innowacyjnej dziedziny.

– Polska będzie wspierać Komisję Europejską oraz Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) we wszelkich działaniach, które będą prowadzić do wydajnego i bezpiecznego wykorzystania dronów, z uwzględnieniem kwestii obronności. Potrzebujemy nowego impulsu i przyspieszenia w tym zakresie. Wierzę, że ta konferencja oraz przyjęta Deklaracja Warszawska wychodzą naprzeciw tym potrzebom – powiedział wiceminister J. Szmit.

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich uczestników konferencji stała się idea zrównoważonego rozwoju, z poszanowaniem potrzeb społecznych i przemysłowych. Omawiano takie zagadnienia, jak: drony jako przyszłość lotnictwa, perspektywy przemysłu i operatorów, bezpieczeństwo w zarządzaniu ruchem lotniczym z udziałem dronów, drony a ochrona oraz ramy regulacyjne w zakresie nowej kategorii lotnictwa.

Wiceminister w wystąpieniu na zakończenie konferencji podziękował wszystkim jej uczestnikom za udział.

– Wierzę, że spędziliśmy ten czas owocnie, a wypracowane efekty przyczynią się do urzeczywistnienia wspólnego rynku i zapewnią zrównoważony rozwój szeroko pojętej branży związanej z dronami – mówił wiceminister.

Informacja o pierwszym dniu konferencji „Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego” znajduje się na stronie internetowej MIB: http://mib.gov.pl/2-514324a4ec938-1797434-p_1.htm.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

„Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego” - międzynarodowa konferencja

Następny

Black Friday 2016 w polskich sklepach z dronami

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *