AktualnościZe Świata

Zawody UAV Challenge 2018 – wyniki

Dnia 28 września – po 5 dniach rywalizacji – dobiegły końca zawody UAV Challenge w Australii. W tym roku pod hasłem „Medical Express Challenge” 11 zakwalifikowanych do finałów zespołów stanęło do trudnego zadania odebrania próbki krwi od osoby przebywającej „z dala” od cywilizacji. Wiązało się to z wysłaniem drona z bazy do celu, lądowaniem w promieniu 10m od celu (osoby/manekina) i automatyczny powrót do bazy – łącznie do przelecenia przynajmniej 44,5 km. Po 3 dniach prób okazało się, że to zadanie jest poza zasięgiem wszystkich 11 startujących zespołów i nie wyłoniono jednego zwycięzcy.

W prestiżowych zawodach UAV Challenge, w których udział biorą nie tylko studenci, ale również inne firmy i pracownicy naukowi, startowały trzy akademickie zespoły z Polski: MelAvio z Politechniki Warszawskiej, JetStream z Politechniki Wrocławskiej oraz High Flyers z Politechniki Śląskiej. Wspomniane zespoły uplasowały się odpowiednio na 8. (MelAvio), 6. (JetStream) i 5. miejscu (High Flyers) w klasyfikacji generalnej (11 drużyn w finale i 55 drużyn startujących w eliminacjach).

Punktacja finałowej „jedenastki” kształtuje się następująco:

Teoretycznie niezbyt skomplikowane zadanie (główna trudność to lot na daleki dystans z koniecznością stałego kontrolowania parametrów lotu) okazało się zbyt trudne dla wszystkich zespołów i zarazem pokazało, że do pełnej autonomii i tego typu lotów ratowniczych jest jeszcze daleko.

Pełna relacja po angielsku znajduje się na oficjalnej stronie zawodów: https://uavchallenge.org/2018/09/28/day-5-of-uav-challenge-2018-no-overall-winner-in-medical-express/.

High Flyers na UAV Challenge 2018
High Flyers na UAV Challenge 2018 – Źródło: Facebook.com
High Flyers na UAV Challenge 2018
High Flyers na UAV Challenge 2018 – Źródło: Facebook.com
JetStream na UAV Challenge 2018
JetStream na UAV Challenge 2018 – Źródło: Facebook.com
JetStream na UAV Challenge 2018
JetStream na UAV Challenge 2018 – Źródło: Facebook.com
MelAvio na UAV Challenge 2018
MelAvio na UAV Challenge 2018 – Źródło: Facebook.com
MelAvio na UAV Challenge 2018
MelAvio na UAV Challenge 2018 – Źródło: Facebook.com

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Nowe wytyczne nr 6 z 17.09.2018 w sprawie wykonywania lotów dronów w MATZ/MCTR

Następny

Ratowniczy Land Rover z dronem na wyposażeniu

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *