AktualnościWyposażenieZe Świata

Sky Drone FPV – Full HD FPV na nieograniczony zasięg?

Międzynarodowy start-up z siedzibą w Hong Kongu o nazwie Sky Drone tworzy system Sky Drone FPV umożliwiający szyfrowaną transmisję FPV z drona w jakości Full HD (1080p) na (praktycznie) nieograniczony zasięg. Projekt ten zbiera teraz fundusze na realizację poprzez serwis Indiegogo.

Każdy, kto choć raz zetknął się z lataniem FPV, a szczególności z widokiem z analogowych kamer FPV wie, że słabej jakości obraz z zakłóceniami niestety odbiera sporo przyjemności z takiego latania. Wprawdzie DJI ma swój Lightbridge z transmisją video Full HD, ale ma ona jednak opóźnienia sięgające nawet 500ms. Lightbridge 2 czy system Connex firmy Amimon radzą są znacznie lepiej, ale wciąż sporo zależy od odległości, w której znajduje się nasz dron od nas, od przeszkód terenowych czy rozdzielczości transmisji. Sky Drone FPV chce zaoferować swoim klientom transmisję Full HD z „lagiem” <150ms na nieograniczony zasięg.

Kluczem do tego rozwiązania ma być wykorzystanie technologii 3G lub 4G/LTE, która jest technologią wykorzystywaną powszechnie do przesyłu danych poprzez sieć komórkową. Do odbioru sygnału służy ma aplikacja FPV Groundstation działająca na platformach BlackBerry 10/PlayBook, iOS i Android. Nie są zatem potrzebne żadne wzmacniacze anten, trackery czy inne tego typu rozwiązania. Potrzebny jest jedynie smartfon lub tablet i… zasięg telefonii komórkowej.

Do takiej transmisji obrazu, prócz samego kontrolera, który ma to obsłużyć, potrzebny będzie modem oraz USB Hub, który pozwoli spiąć ze sobą wszystkie podzespoły. Połączenie wygląda tak:

Sky Drone FPV

Jak widać ze zdjęcie z kontrolera FPV wychodzi kabel APM, który umożliwia jego podpięcie i tym samym wyświetlanie na OSD danych prosto z kontrolera lotu APM (FC) poprzez uniwersalny protokół MAVLink.

Póki co start-up Sky Drone szuka funduszy na komercyjną realizację projektu, ale już teraz wsparły go takie osoby z branży jak Chris Anderson (3D Robotics), Mike Winn (DroneDeploy) czy Alec Saunders (BlackBerry).

Co ciekawe na obecną chwilę aplikacja Ground Station do odbioru obrazu i obsługi całego systemu jest dostępna jedynie na platformę BlackBerry (zapewne dlatego, że projekt dostał wsparcie od Alec’a Saundersa – viceprezesa BlackBerry), ale twórcy mają w planach przeniesienie jej na Android i iOS.

Sky Drone FPV

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Syma X5UC i Syma X5UW – bestsellery w nowej odsłonie

Następny

Drony i akcesoria z CES 2017

3 komentarze

 1. 18 lutego 2017 at 10:11 — Odpowiedz

  Podobne badania ruszyły także w Warszawie w jednej z firm telekomunikacyjnych. Problemem nie jest samo użycie karty SIM ale takie użycie trzech lub czterech kart SIM od różnych operatorów (mających na tym obszarze różne sieci fizyczna) aby płynie przełączał się ruch jest to rodzaj sesji bgp dla technologii LTE.

  • 20 września 2017 at 02:06 — Odpowiedz

   Witam. Dla mnie przez mury przenikanie jest zbawieniem. Rozwiązałoby moj problem. Chcialbym sobie zrobic iprosze o pomoc. Controller w zasadzie, Proszę powiedziec co to za microcontroller?

 2. 21 listopada 2017 at 13:21 — Odpowiedz

  Jak Cię interesuje zbudowanie drona z komunikacją opartą o LTE to zapraszam na grupę https://www.facebook.com/groups/134240750529239/ , pogadamy.
  Ja używam prostego koptera F450, zbudowanego dzięki opisom min z tego portalu 🙂 ale rozwijam model pod kontem komunikacji przez LTE. Może Ci szybko w tym pomogę w zakresie obraz i telemetrii.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *