AktualnościWyścigi dronówZe Świata

Relacja polskiej reprezentacji z FAI WDRC 2019 – część 1 (10.12.2019)

Dziś – 11 grudnia – w Xiangshan Ningbo, nadmorskim mieście na południowym wschodzie Chin, około 300 km od Szanghaju, rozpoczynają się finały Mistrzostw Świata w Wyścigach Dronów FAI WDRC 2019. Mamy tam swoją reprezentację Polski w 5-osobowym składzie, która podzieliła się z nami pierwszymi wrażeniami.

Przemysław Jakubczak – Team Manager z zeszłorocznych i tegorocznych mistrzostw w kilku zdaniach zrelacjonował przygotowania do rozpoczęcia mistrzostw:

„Od wczoraj (9.12.2019r.) reprezentacja Polski w 5-osobowym składzie jest już na miejscu. Z samego rana zarejestrowaliśmy nasza drużynę. Po odebraniu identyfikatorów dla zawodników, broszur informacyjnych, bluz i… wejściówek na bankiet, nastąpiła krótka sesja zdjęciowa dla mediów.

Pogoda dopisuje – dzisiaj było słonecznie i ciepło: 17 stopni więc mogliśmy się pokazać w naszych zawodniczych biało-czerwonych koszulkach z orzełkiem na piersi oraz zaprezentować swój baner w narodowych barwach z logotypami naszych sponsorów.

Po południu organizator mistrzostw zapewnił dostęp do niewielkiego kawałka terenu gdzie zawodnicy mogli przetestować swoje drony. Zawodnicy w grupach 4-osobowych odbyli pierwsze treningi. Niektórzy zawodnicy przywieźli nawet po 10 dronów, mimo że wolno zarejestrować tylko 3. Przepisy umożliwiają jednak zgłoszenie kolejnej maszyny gdy jedna z tych trzech ulegnie zgubienia lub zniszczeniu…

Główny tor na zawody jest już zbudowany – trwają ostatnie prace wykończeniowe dookoła: dzwiękowcy i elektrycy mają ręce pełne roboty.

Jutro będzie trochę więcej zajęć. O 9.40 mamy sprawdzenie techniczne modeli, a o 10.40 oficjalny trening. W przyznanym 10-minutowym okienku drużyna może wykonać tyle lotów ile będzie chciała albo ile zdąży. Plan taktyczny został ustalony. W zeszłym roku udało się wykonać tylko 2 loty. Zobaczymy jak pójdzie nam w tym roku.”

A tak prezentuje się tor, który został zaprojektowany specjalnie na te mistrzostwa:

Ma on szerokość 4 m, wysokość 6 m oraz całkowitą długość 630 m. Jest zbudowany na trzech poziomach, a jego wygląd jest inspirowany tradycyjnym chińskim symbolem Tai Chi oraz kulturą morską Xiangshan w Ningbo – dawnej wioski rybackiej, w której odbywają się tegoroczne mistrzostwa.

Na FAI World Drone Racing Championship 2019 polska reprezentacja występuje w składzie:

  • Stanisław Wielgosz – Vice Mistrz Polski 2019
  • Paweł Laszczak – aktualny Mistrz Polski i pretendent do zdobycia srebrnego medalu Pucharu Świata FAI 2019. Wielokrotny zwycięzca zawodów na świecie w 2019 r.
  • Bartłomiej Laszczak – brat Pawła Laszczaka; junior, ale jest już w ścisłej generalnej czołówce pilotów dronów wyścigowych w Polsce
  • Michał Mrówczyński – zdobywca 2 miejsca w Pucharze Świata FAI w Warszawie Mazovia Drone Race 2019
  • Przemysław Jakubczak  – Team Manager zespołu 2018 oraz 2019

Harmonogram zawodów przedstawia się następująco:

  • 11 grudnia: loty treningowe
  • 12 grudnia: rundy kwalifikacyjne i ceremonia otwarcia
  • 13 grudnia: rundy eliminacyjne
  • 14 grudnia: rundy eliminacyjne, finał, ceremonie medalowe oraz ceremonia zamknięcia

FAI WDRC 2019 Polska reprezentacja na FAI WDRC 2019 FAI WDRC 2019

Poprzedni

Haxtron PrObe - zaskakująca konstrukcja z Gdyni

Następny

Wprowadzenie do przepisów UE: Część 1 - Klasy bezzałogowców w kategorii otwartej

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *