AktualnościWyścigi dronówZe Świata

Relacja polskiej reprezentacji z FAI WDRC 2019 – część 1 (10.12.2019)

Dziś – 11 grudnia – w Xiangshan Ningbo, nadmorskim mieście na południowym wschodzie Chin, około 300 km od Szanghaju, rozpoczynają się finały Mistrzostw Świata w Wyścigach Dronów FAI WDRC 2019. Mamy tam swoją reprezentację Polski w 5-osobowym składzie, która podzieliła się z nami pierwszymi wrażeniami.

Przemysław Jakubczak – Team Manager z zeszłorocznych i tegorocznych mistrzostw w kilku zdaniach zrelacjonował przygotowania do rozpoczęcia mistrzostw:

„Od wczoraj (9.12.2019r.) reprezentacja Polski w 5-osobowym składzie jest już na miejscu. Z samego rana zarejestrowaliśmy nasza drużynę. Po odebraniu identyfikatorów dla zawodników, broszur informacyjnych, bluz i… wejściówek na bankiet, nastąpiła krótka sesja zdjęciowa dla mediów.

Pogoda dopisuje – dzisiaj było słonecznie i ciepło: 17 stopni więc mogliśmy się pokazać w naszych zawodniczych biało-czerwonych koszulkach z orzełkiem na piersi oraz zaprezentować swój baner w narodowych barwach z logotypami naszych sponsorów.

Po południu organizator mistrzostw zapewnił dostęp do niewielkiego kawałka terenu gdzie zawodnicy mogli przetestować swoje drony. Zawodnicy w grupach 4-osobowych odbyli pierwsze treningi. Niektórzy zawodnicy przywieźli nawet po 10 dronów, mimo że wolno zarejestrować tylko 3. Przepisy umożliwiają jednak zgłoszenie kolejnej maszyny gdy jedna z tych trzech ulegnie zgubienia lub zniszczeniu…

Główny tor na zawody jest już zbudowany – trwają ostatnie prace wykończeniowe dookoła: dzwiękowcy i elektrycy mają ręce pełne roboty.

Jutro będzie trochę więcej zajęć. O 9.40 mamy sprawdzenie techniczne modeli, a o 10.40 oficjalny trening. W przyznanym 10-minutowym okienku drużyna może wykonać tyle lotów ile będzie chciała albo ile zdąży. Plan taktyczny został ustalony. W zeszłym roku udało się wykonać tylko 2 loty. Zobaczymy jak pójdzie nam w tym roku.”

A tak prezentuje się tor, który został zaprojektowany specjalnie na te mistrzostwa:

Ma on szerokość 4 m, wysokość 6 m oraz całkowitą długość 630 m. Jest zbudowany na trzech poziomach, a jego wygląd jest inspirowany tradycyjnym chińskim symbolem Tai Chi oraz kulturą morską Xiangshan w Ningbo – dawnej wioski rybackiej, w której odbywają się tegoroczne mistrzostwa.

Na FAI World Drone Racing Championship 2019 polska reprezentacja występuje w składzie:

  • Stanisław Wielgosz – Vice Mistrz Polski 2019
  • Paweł Laszczak – aktualny Mistrz Polski i pretendent do zdobycia srebrnego medalu Pucharu Świata FAI 2019. Wielokrotny zwycięzca zawodów na świecie w 2019 r.
  • Bartłomiej Laszczak – brat Pawła Laszczaka; junior, ale jest już w ścisłej generalnej czołówce pilotów dronów wyścigowych w Polsce
  • Michał Mrówczyński – zdobywca 2 miejsca w Pucharze Świata FAI w Warszawie Mazovia Drone Race 2019
  • Przemysław Jakubczak  – Team Manager zespołu 2018 oraz 2019

Harmonogram zawodów przedstawia się następująco:

  • 11 grudnia: loty treningowe
  • 12 grudnia: rundy kwalifikacyjne i ceremonia otwarcia
  • 13 grudnia: rundy eliminacyjne
  • 14 grudnia: rundy eliminacyjne, finał, ceremonie medalowe oraz ceremonia zamknięcia

FAI WDRC 2019 Polska reprezentacja na FAI WDRC 2019 FAI WDRC 2019

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Haxtron PrObe - zaskakująca konstrukcja z Gdyni

Następny

Wprowadzenie do przepisów UE: Część 1 - Klasy bezzałogowców w kategorii otwartej

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *