AktualnościZ Polski

Polski dron CableGuard firmy FLYFOCUS może latać 30 dni!

Polska firma z siedzibą w Warszawie – FLYFOCUS – opublikowała na swoim profilu na YouTube film prezentujący drona CableGuard. Dron może być zasilany z naziemnej stacji poprzez kabel o długości 70m. W tej konfiguracji – wg producentów – może utrzymywać się w powietrzu bez przerwy nawet przez 30 dni.

Wspomniany film prezentuje się następująco:

Spostrzegawczy widzowie zauważą, że octocopter łudząco przypomina ramę DJI S1000. Tak w rzeczywistości jest i firma FLYFOCUS wcale się z tym nie kryje. Jest to druga wersja drona CableGuard, która została oparta właśnie na S1000 wraz z rozkładanym podwoziem do niej dedykowanym. Na tym podobieństwa się kończą. W najnowszej trzeciej wersji CableGuard (jeszcze nie pokazana publicznie) dron zyskał już własną dedykowaną ramę. Przyjrzyjmy się jednak pozostałym rozwiązaniom zastosowanym w tym dronie z naciskiem na uwięź, którą stanowi jednocześnie przewód zasilający drona z ziemi.

Cała konstrukcja ramy została obudowana i uszczelniona, a producent deklaruje jej pełną wodoodporność i tym samym możliwość zastosowania w niemal każdych warunkach pogodowych. Przewód zasilający jest w stałym naciągu i umożliwia wzniesienie się maksymalnie na 70m nad ziemią. Stacja bazowa zasilająca drona z ziemi oraz stacja kontroli wyposażona w drążki sterowania manualnego i komputer do sterowania automatycznego – również są wodoodporne i zasilane z sieci 110V/230V przy czym stacja kontroli ma swoje zasilanie wystarczające na 6h pracy. Możliwość połączenia obydwu stacji do stałego zasilania 110/220V a następnie zasilenie CableGuard przewodem powoduje, że może on pracować w trybie 24/7h. Maksymalnie przy takim użytkowaniu może się unosić 30 dni, choć instrukcja operacyjna producenta zaleca przegląd już po 14 dniach ciągłej pracy.

CableGuard - FLYFOCUS - polski dron na uwięzi zasilany z ziemi

Długotrwałe loty na uwięzi to nie jedyna zaleta tej konstrukcji. Dron ma również własne zasilanie z baterii, które pozwala mu na ok. 30 minutowy lot. Co ciekawe – kabel zasilający można wyczepić w trakcie lotu, a dron samoczynnie przechodzi od razu na zasilanie z baterii i może kontynuować operację. Dzięki zastosowaniu ruchomej anteny naziemnej z opcją śledzenia drona (dokładność namierzania BSP do 3 stopni) zasięg sygnału wynosi do 10km (z zastosowaniem normy CE dla mocy nadajników w Europie) oraz do 15km (wg normy FCC). Przy maksymalnej prędkości drona 60km/h system daje spore możliwości oblotu terenu o dużej powierzchni. Sama transmisja między BSP a bazą jest kodowania standardem AES 256, a więc zarówno sterowanie jak i przesyłany obraz do bazy oraz dane telemetryczne są szyfrowane.

By zapewnić wysoki poziom niezawodności firma FLYFOCUS zapewnia redundancję głównych systemów pokładowych:

„Wszystkie krytyczne systemy służące do orientacji w przestrzeni zostały podwojone, a w niektórych przypadkach potrojone. Autopilot posiada koprocesor bezpieczeństwa, który umożliwia bezpieczne lądowanie w przypadku awarii głównej jednostki. Funkcja Failsafe pozwala na powrót do bazy w przypadku zerwania łączności radiowej.”

CableGuard - FLYFOCUS - polski dron na uwięzi zasilany z ziemi
Źródło: http://flyfocus.pl/

Na koniec należy wspomnieć o standardowym wyposażeniu CableGuard w system obserwacji, na który składa się gimbal 3-osiowy (stabilizator), kamera FullHD z 10x zoomem optycznym oraz 4x zoomem cyfrowym i jednocześnie kamera IR 640p z 4x zoomem cyfrowym. W systemie tym producent zastosował interfejs RS232 TTL oraz Ethernet. Co więcej cały system obserwacyjny jest oparty na uniwersalnym mocowaniu i standardowych złączach co umożliwia łatwą wymianę moduł do obserwacji na dowolny inny moduł dostosowany do potrzeb użytkowników.

Oficjalna strona producenta zawierająca dokładniejszy opis konstrukcji: http://flyfocus.pl/.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Dronowe prawo unijne zacznie obowiązywać od czerwca 2020 roku

Następny

Letnie promocje Banggood na drony i akcesoria RC - 2019

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *