AktualnościZe Świata

Pierwsze komercyjne drony na wodór firmy MMC

Chińska firma MMC UAV wypuściła na rynek prawdopodobnie pierwsze na świecie komercyjne wielowirnikowce napędzane wodorem. Są to modele HyDrone 1800 oraz HyDrone 1550, które powstały z myślą o monitoringu, inspekcjach czy np. mapowaniu terenu. HyDrone 1800 może unosić się w powietrzu bez przerwy ponad 4,5 godziny!

Obejrzyjcie w pierwszej kolejności prezentację wideo:

HyDrone 1550 - dron na wodór
HyDrone 1550
HyDrone 1550 - dron na wodór
HyDrone 1550

Model HyDrone 1550 został przez producenta (MMC) okrzyknięty pierwszym komercyjnym i gotowym do sprzedaży dronem zasilanym wodorem. Jego wymiary to 1550x1342x610 mm więc jest to pokaźnych rozmiarów konstrukcja oparta o 6 silników (hexacopter) w klasycznym układzie – rozłożonych na 6 osobnych ramionach. Na jednym zbiorniku z wodorem (umieszczonym na górnej części center-plate, zbiornik z włókna węglowego o pojemności 9l i wadze 3kg) HyDrone 1550 potrawi przelecieć dystans ok. 57km, ale promień w jakim operuje to ok. 5km (z racji ograniczeń połączenia RC). Czas lotu bez ładunku (dodatkowo +1kg) to 150 minut. Maksymalny pułap do operacji to 3km. Ramiona drona są odpinane. Jak podaje producent – dron jest przeznaczony do lotów przy dobrej słonecznej pogodzie. Przyjrzyjmy się teraz drugiej konstrukcji oferowanej na rynek komercyjny przez firmę MMC.

HyDrone 1800 - dron na wodór
HyDrone 1800
HyDrone 1800 - dron na wodór
HyDrone 1800

Model HyDrone 1800 to również hexacopter wykonany z włókna węglowego, ale jego rama nie jest oparta o klasyczne rurki i center-plate – korpus i ramiona są odlane ze specjalnie zaprojektowanej formy. Ramiona (po 3 z jednej i z drugiej strony głównego kadłuba) są demontowalne dla ułatwienia załadunku i transportu drona, który ma całkiem spore gabaryty (wnioskując z nazwy: aż 1.8m „szerokości”). W przeciwieństwie do HyDrone 1550 konstrukcja HyDrone 1800 jest wodoodporna, ognioodporna i niewrażliwa na pył, zatem może latać również w trudnych warunkach. Największe wrażenie (jak na wielowirnikowiec) robi jednak czas lotu i zasięg: wynoszą odpowiednio 273 minuty (ponad 4,5h) i ponad 100km zasięgu.

Skąd pozyskiwać wodór?

Pewnie wiele osób sobie zada to pytanie – skąd pozyskiwać wodór do użycia w tych dronach? Producent MMC już o to zadbał: możemy nabyć od firmy specjalną maszynę do jego produkcji lub kupować wodór od „lokalnych dostawców”. Wodór można kupić w hurtowych ilościach w butlach o pojemności kilkudziesięcu litrów (wykorzystywany jest w spawalnictwie, przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym). Na zachodzie mają jeszcze łatwiej, bo wodór można zatankować na stacjach paliw, sęk w tym, że w Polsce pierwsze takie stacje mają powstać podobno dopiero w… 2030 roku. Oczywiście wodór można pozyskać samemu w domowych warunkach nawet bez użycia maszyny oferowanej przez producenta MMC, ale wątpię, żeby ktokolwiek chciał się w ten sposób zaopatrywać w łatwopalny gaz pod własnym dachem (no chyba, że jest dobrym chemikiem i wie co robi;).

Strona producenta – firmy MMC: http://en.mmcuav.com.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Szkolenia UAVO on-line. Sprawdź ofertę szkoły Avioner.pl

Następny

Mikrodrony FPV - nowa zajawka na zimowe wieczory

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *