AktualnościZe Świata

Drony w walce z koronawirusem. Jak można je wykorzystać?

W panującej obecnie sytuacji epidemiologicznej zacząłem się zastanawiać jak nasza dronowa branża może pomóc w walce koronawirusem. W Polsce mamy ponad 15 tysięcy certyfikowanych operatorów – najwięcej w Europie. Kilkanaście razy tyle osób lata zupełnie rekreacyjnie i tym samym posiada jakiegoś drona na własność. Mimo wszystko temat ich użycia w walce z epidemią wydaje się dość abstrakcyjny. Przykłady z Chin oraz Włoch pokazują jednak, że niektóre modele dronów nawet typowo konsumenckich mogą się przydać. Szczególnie Chińczycy znaleźli dla dronów całkiem sporo zastosowań podczas epidemii.
W sieci rozprzestrzenia się akcja #zostanwdomu (w wersji angielskiej o nieco mocniejszym wydźwięku: #staythefuckhome) i żeby była jasność – osobiście w pełni popieram tę akcję. Póki nie musicie iść do sklepu, apteki czy pracy – lepiej nie wychodzić. Poniższe sytuacje wykorzystania dronów tyczą się tylko wyjątkowych przypadków i operatorów, którzy zostali wyznaczeni do konkretnych zadań.

Ostrzeganie przy pomocy komunikatów głosowych

O tym informowałem swego czasu w przeglądzie prasy z 4 lutego 2020. Chińscy urzędnicy – by nie ryzykować eksponowania się na wirusa – używali dronów DJI Mavic 2 Enterprise do przekazywania informacji osobom spacerującym po ulicach by zawrócili do domów, nie wychodzili, założyli maski i zachowywali inne środki bezpieczeństwa. Taka informacja pojawiła się na Twitterze 31 stycznia tego roku:

Takie metody stosuje już również hiszpańska policja:

Pomiar temperatury przy pomocy kamer termalnych

Drony wyposażone w kamery termalne są w stanie precyzyjnie mierzyć temperaturę i wyłapywać z tłumu ludzi z gorączką – automatycznie podejrzanych o zarażenie koronawirusem. Na taki pomysł wpadli Chińczycy podczas szczytu epidemii w swoim kraju. Start-up MicroMultiCopter z siedzibą w Shenzhen – znany z produkcji dronów zasilanych wodorem – przekazał około 100 swoich dronów do wspomnianego celu. Na poniższych zdjęciach bezzałogowce innej produkcji zastosowane w tym samym celu.

Dron wyposażony w kamerę termalną sprawdza temperaturę przechodniów Dron wyposażony w kamerę termalną sprawdza temperaturę przechodniów

Sprawdzanie obecności ludzi w domach podczas kwarantanny

W sytuacji gdy zostanie ogłoszony stan wyjątkowy i ludzie zostaną poddani przymusowej kwarantannie domowej za opuszczenie mieszkania mogą grozić wysokie kary pieniężne a nawet więzienie. Można spytać – kto i jak zweryfikuje naszą obecność? Będą to oczywiście służby mundurowe: policja, straż miejska, być może wojsko regularne lub WOT. Sposoby (procedury) już teraz są wypracowane. W czasach gdy były telefony stacjonarne – wystarczyłoby zadzwonić pod dany numer i sprawdzić. Teraz każdy ma telefon komórkowy przy sobie więc nie będzie to skuteczna metoda. W sytuacji dużego zagrożenia zarażeniem służby nie będą też ryzykować bezpośredniego pukania do drzwi, chyba że są odpowiednio przygotowane. Mogą np. wymagać pokazania się w oknie lub na balkonie np. po wywołaniu nas telefonicznie. W przypadku wysokich budynków może to być dość problematyczne i tu przychodzą z pomocą drony. Włosi już o tym pomyśleli – do podobnych celów używają dronów DJI Mavic 2 Enterprise z kamerą termowizyjną i możliwością zamontowania głośników do przekazywania komunikatów głosowych. Zobaczcie na poniższym filmie.

Opryski środkiem dezynfekującym

Takie zadanie wykonywały w Chinach chociażby drony DJI z serii Agras. Pisałem zresztą o tym ponad miesiąc temu, a samo DJI podawało tę informację w oficjalnych komunikatach.

Źródło: https://content.dji.com/dji-helps-fight-coronavirus-with-drones/

Drony DJI rozpyliły środek dezynfekujący na ponad 3 milionach metrów kwadratowych w Shenzhen – „Chińskiej Dolinie Krzemowej”. Metoda ta jest wg szacunków 50-razy szybsza niż tradycyjne opryski robione przez ludzi wyposażonych w ręczne opryskiwacze. Warto również wspomnieć, że nie tylko DJI używał w ten sposób dronów do oprysku. W sieci znajdziecie bardzo dużo zdjęć z Chin pokazujących różne wielowirnikowce wykorzystywane do tego celu.

Ponadto DJI wykorzystywało tradycyjne drony z serii Phantom 4 do oceny sytuacji z powietrza i obliczeń powierzchni potrzebnej do objęcia opryskami.

Drony DJI walczą z koronawirusem
Źródło: https://content.dji.com/dji-helps-fight-coronavirus-with-drones/

Podobne opryski są stosowane w Dubaju i Bejrucie.

Transport próbek do badań na obecność wirusa

Kilka dni temu firma Matternet z siedzibą w Kalifornii pokazała swoją nową stację do automatycznego nadawania niewielkich ładunków medycznych, które z pomocą dronów Matternet są transportowane pomiędzy placówkami medycznymi. Film promujący stację pojawił się w sieci zaledwie 5 dni temu i przyznam: na mnie zrobił wrażenie zarówno funkcjonalnością jak i samym wyglądem. Zobaczcie sami:

Widząc ten film skojarzenie z użyciem dronów do transportu próbek osób podejrzanych o zachorowanie na koronawirusa czy cokolwiek innego nasuwa się samo. W sytuacji gdy czas gra rolę, a duże skupiska ludzi w jednym miejscu jak (np. izba przyjęć szpitala zakaźnego) są ogromnym zagrożeniem takie drony mogłyby odciążyć główne punkty przyjmowania pacjentów. Szkoda tylko, że zanim ta technologia wejdzie w życie minie jeszcze sporo czasu…

Dostarczanie niewielkich paczek potrzebującym

Chińczycy – jako pierwsi dotknięci skutkami koronawirusa – nie czekali na specjalne drony do transportu mając na miejscu do dyspozycji sporą ilość konsumenckich dronów DJI… chińskiej produkcji ;). Na poniższym zdjęciu widzicie drona DJI Mavic Air dostarczającego torebkę z maskami oraz termometrem do osób zamieszkujących wysokie piętra budynku, poddanych domowej kwarantannie.

Dostawa masek i termometru dronem
Photo by Tan Yunfeng/People’s Daily Online

Na poniższym filmie przykład zdecydowanie większej bezzałogowej platformy dostarczającej cięższą paczką na dach jednego z budynków objętych kwarantanną.

Będę śledził w sieci kolejne pomysły na wykorzystanie dronów do walki z koronawirusem i jeśli znajdę jakieś nowe – będę je tutaj dodawał.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Recenzja książki "W stronę dronów" Michała Imiołka

Następny

Kolejne państwa używają dronów do walki z pandemią

1 Komentarz

  1. 16 marca 2020 at 15:34 — Odpowiedz

    W Polsce firma Przydatyn Dron umożliwia wykorzystanie swojego sprzętu do dezynfekcji i odkażania dużych powierzchni takich jak place, boiska, parkingi, parki o wydajność na godzinę to około 8 000 m2. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu telefonicznego: 737 457 009

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *