AktualnościWydarzeniaZ Polski

Parada Robotów – Droniada 2015 – krótka relacja

W miniony piątek oraz sobotę 19-20.06.2015 odbyła się Parada Robotów – Droniada 2015, która miała miejsce w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Zostaliśmy zaproszeni na tę imprezę z akredytacją medialną zatem nie wypadało z niej nie skorzystać. Zapraszam na krótką relację.

Na Paradzie Robotów pojawiłem się w piątek ok. 12:00. Pierwszego dnia Droniady przygotowano dla uczestników głównie panele dyskusyjne, mini-wykłady oraz prezentacje firm, uczelni oraz zaproszonych gości. Najciekawszym punktem dnia były chyba prezentacje zespołów akademickich kół naukowych z różnych uczelni technicznych (i nie tylko) z całej Polski. Prezentacje brały udział w konkursie o Nagrodę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zadaniem każdego z zespołów było zaprezentowanie koncepcji robotów lub latających dronów realizujących przykładowe misje na rzecz różnych gałęzi gospodarki i bezpieczeństwa narodowego. Do konkursu stanęło kilka kół naukowych. Poniżej lista kół naukowych i krótka fotorelacja z tych prezentacji:

  • AERO Team ILK AGH – dron latający Miner
  • Koło Naukowe JEDI Politechnika Wrocławska – dron latający Wodnocopter
  • Koło Naukowe Robotyki, Politechnika Białostocka – Wydział Mechaniczny – robot łazik marsjański – projekt #NEXT
  • Koło Naukowe Robotyków, Politechnika Warszawska – robot platforma jezdna omnikierunkowa
  • Koło Naukowe SKaNeR, Politechnika Łódzka – dron latający Hybryda++ (płatowiec ze zmiennym wektorem ciągu silników, niczym V-22 Osprey)
  • Międzywydziałowe Koło Naukowe High Flyers, Politechnika Śląska – dron wielowirnikowiec wyposażony w kamerę termowizyjną oraz kamerę SWIR (short-wave infrared)
  • Koło Robotyki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – dron platforma latająca (copter) wyposażona w urządzenia fotograficzne i pomiarowe, głównie do zastosowań w rolnictwie i leśnictwie
  • Koło Naukowe SKALP, Politechnika Gdańska – dron latający do wykrywania i oceny stanu sinic w Bałtyku

Drugiego dnia Parady Dronów 2015 zaplanowano wiele atrakcji dla wszystkich gości poczynając od tych najmłodszych, czyli dzieci. Plan dnia był napięty i wypełniony licznymi pokazami dynamicznymi na pasie lotniska. Niestety przez większość dnia pogoda nie pozostawiała złudzeń: pokazy w powietrzu musiały zostać przeniesione lub odwołane z racji deszczu padającego praktycznie od południa do samego wieczora. Część pokazów odbyła pod koniec dnia w największym hangarze Muzeum Lotnictwa, w którym ogłoszono również zwycięzców konkursu o Nagrodę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego: pierwsze miejsce zajął zespół AERO Team ILK AGH, drugie: Koło Naukowe Robotyków z Politechniki Warszawskiej.

Słaba pogoda na zewnątrz miała swój mały plus – gdy zaczęło lać, bardzo szybko wszystkie roboty i drony stacjonujące do tej pory na pasie lotniska przeniosły się do gmachu głównego Muzeum Lotnictwa dzięki czemu w jednym miejscu mogliśmy zrobić zdjęcia większości sprzętu prezentowanego na Paradzie Robotów 2015. Zapraszamy zatem do oglądania naszej foto-relacji poniżej:

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Firma EnergyOr pobiła rekord lotu wielowirnikowca

Następny

Flytrex Sky - pierwsze działające drony dostawcze

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *