AktualnościPrawoZ Polski

Najczęściej zadawane pytania o europejskie prawo dronowe

Data 31.12.2020 r. zbliża się wielkimi krokami. Będzie to dzień, w którym w Polsce oraz w pozostałych państwach Unii Europejskiej wejdą w życie europejskie przepisy dronowe. Z tej okazji Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował obszerne FAQ z najczęściej zadawanymi pytaniami o te przepisy.

Wciąż czekamy na opublikowanie polskich rozporządzeń do unijnych aktów: Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2019/947 oraz Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2019/945, które zastąpią dotychczasowe przepisy dronowe.

Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego w zakładce poświęconej wdrażaniu przepisów UE dodano dziś nową pozycję: „Najczęściej zadawane pytania”. Jest tam 22-stronicowym dokument w formacie PDF, który rozwieje wiele wątpliwości dotyczących nadchodzącego prawa UE dla dronów. Zapraszamy do zapoznania się!

 

Poprzedni

Rozwój autonomicznych dronów – PWr powołuje nowy klaster

Następny

Polskie drony - nowe wyzwania - 25-28 sierpnia 2020

1 Komentarz

  1. 19 sierpnia 2020 at 16:16 — Odpowiedz

    Cześć, w podlinkowanych pytaniach ogólnych -pytanie 35: Czy będę musiał mieć ubezpieczenie?
    I odpowiedź: W projekcie ustawy Prawo lotnicze określono, że operator ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC.
    Jak to się ma do obecnego stanu prawnego, bo taki zapis w projekcie (czy można gdzieś ten projekt znaleźć, bo w google wyskakują mi tylko stare) oznacza, że dotychczas taki obowiązek nie istniał – rzecz jasna, do dronów w najniższych kategoriach wagowych i w odniesieniu do lotów rekreacyjnych.
    Czytałam wpis dotyczący ubezpieczenia i dlatego tym bardziej nie kumam sytuacji. Jak to w końcu jest z tym obowiązkowym OC? Trzeba zawsze, czy tylko w lotach komercyjnych?

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *