AktualnościZe Świata

Europejskie przepisy dronowe wejdą w życie dopiero w styczniu 2021

Dnia 1 lipca 2020 roku miały wejść w życie przepisy unijne dotyczące m.in. lotów dronów w przestrzeni powietrznej państw członkowskich UE. Termin wdrożenia został jednak przesunięty o 6 miesięcy – do 1 stycznia 2021 r. Ma to związek z pandemią choroby COVID-19.

Większość państw europejskich została dotknięta pandemią, z czego Włochy, Hiszpania czy Francja miały poważny problem z zahamowaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa i rekordowe ilości zachorowań oraz przypadków śmiertelnych. Między innymi te właśnie państwa bardzo szybko zdały sobie sprawę, że nie zdążą przygotować się do wdrożenia przepisów UE w swoich krajach i szybko wystosowały pisma o przesunięcie terminu. Polska również była wśród państw, które zgłosiły taki wniosek.

Komisja Europejska podjęła decyzję o przesunięciu o pół roku wprzód datę wejścia w życie przepisów UE, które zostały ogłoszone 1 lipca 2019 roku w postaci rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/947.

Dziś – 21.04.2020 r. – o tym fakcie poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego: https://www.ulc.gov.pl/pl/aktualnosci/5002-przesuniecie-daty-wejscia-w-zycie-przepisow-dotyczacych-dronow.

Oficjalny komunikat brzmi:

„Komisja Europejska uwzględniła prośbę Polski i większości państw Unii Europejskiej. Termin stosowania przepisów, które zgodnie z art. 23 ww. rozporządzenia miały być stosowane od 1 lipca 2020 r., został przesunięty o 6 miesięcy, co oznacza, że zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że do czasu obowiązywania nowych przepisów europejskich, operatorów bezzałogowych statków powietrznych obowiązują przepisy krajowe.”

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Rozstrzygnięcie konkursu z książkami "Prawo dronów" do wygrania

Następny

Latające oczy dla polskich i ukraińskich strażaków

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *