AktualnościZe Świata

Europejskie przepisy dronowe wejdą w życie dopiero w styczniu 2021

Dnia 1 lipca 2020 roku miały wejść w życie przepisy unijne dotyczące m.in. lotów dronów w przestrzeni powietrznej państw członkowskich UE. Termin wdrożenia został jednak przesunięty o 6 miesięcy – do 1 stycznia 2021 r. Ma to związek z pandemią choroby COVID-19.

Większość państw europejskich została dotknięta pandemią, z czego Włochy, Hiszpania czy Francja miały poważny problem z zahamowaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa i rekordowe ilości zachorowań oraz przypadków śmiertelnych. Między innymi te właśnie państwa bardzo szybko zdały sobie sprawę, że nie zdążą przygotować się do wdrożenia przepisów UE w swoich krajach i szybko wystosowały pisma o przesunięcie terminu. Polska również była wśród państw, które zgłosiły taki wniosek.

Komisja Europejska podjęła decyzję o przesunięciu o pół roku wprzód datę wejścia w życie przepisów UE, które zostały ogłoszone 1 lipca 2019 roku w postaci rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2019/947.

Dziś – 21.04.2020 r. – o tym fakcie poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego: https://www.ulc.gov.pl/pl/aktualnosci/5002-przesuniecie-daty-wejscia-w-zycie-przepisow-dotyczacych-dronow.

Oficjalny komunikat brzmi:

„Komisja Europejska uwzględniła prośbę Polski i większości państw Unii Europejskiej. Termin stosowania przepisów, które zgodnie z art. 23 ww. rozporządzenia miały być stosowane od 1 lipca 2020 r., został przesunięty o 6 miesięcy, co oznacza, że zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć, że do czasu obowiązywania nowych przepisów europejskich, operatorów bezzałogowych statków powietrznych obowiązują przepisy krajowe.”

Poprzedni

Rozstrzygnięcie konkursu z książkami "Prawo dronów" do wygrania

Następny

Latające oczy dla polskich i ukraińskich strażaków

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *