AktualnościZe Świata

MQ-25 Stingray odbył swój pierwszy lot

MQ-25 Stingray koncernu Boeing to dron przygotowany dla U.S. Navy, który ma służyć przede wszystkim jako bezzałogowy tankowiec. Ponad to Stingray będzie prowadził misje zakresu rozpoznania, nadzoru i wywiadu. Pierwszy lot testowy dron MQ-25A oznaczony jako T1 ma już za sobą. Przebywał w powietrzu 2 godziny.

Stingray wykonał pomyślnie kołowanie, start, przelot po zaplanowanej trasie i lądowanie. Start i lądowanie miało miejsce na lotnisku MidAmerica St. Louis w Mascoutah w stanie Illinois. Docelowo jednak MQ-25 mają operować z lotniskowców U.S. Navy (prawdopodobnie będą to robić jako pierwsze na bezzałogowce świecie) i tym samym zwiększą użyteczność maszyn bojowych F/A-18E/F Super Hornet.

FA-18C
Źródło: Wikipedia

Marynarka planuje nabycie 72 sztuk MQ-25A za ok. 13 mld USD. Osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej bezzałogowców Stingray planowane jest najpóźniej w 2024 roku.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Drużyna RTB Warsaw MIMotaurs startuje w międzynarodowych wyścigach autonomicznych dronów

Następny

Jak zgłosić ucieczkę drona do organów ATS?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *