AktualnościZe Świata

Pierwsze tankowanie F/A-18 Super Hornet z bezzałogowca

Koncern Boeing poinformował o przeprowadzonych z powodzeniem testach tankowania w powietrzu myśliwca F/A-18 Hornet z zasobnika z paliwem (tzw. ARS – Aerial Refueling Store) przenoszonego pod bezzałogowym statkiem powietrznym Boeing MQ-25 T1.

Cały manewr został utrwalony na filmie opublikowanym wczoraj (7.06.2021 r.) przez Boeing’a na swoim koncie na YouTube:

„Płaszczka” (MQ-25 Stingray) zatankował F/A-18 Hornet należącego do U.S. Navy na wysokości i przy prędkości operacyjnej symulując normalne warunki lotu do takich celów. Był to jeden z ostatecznych testów przed wdrożeniem MQ-25 do służby w U.S. Navy. Będą one stacjonowały na lotniskowcach i zaopatrywały w paliwo samoloty Marynarki Wojennej USA takie jak wspomniane F/A-18 Super Hornets, ale również EA-18G Growlers i F-35C Lightning II.

Stingray nie jest klasycznym tankowcem. Nie jest nawet specjalnie dużym bezzałogowcem by zabrać zapas paliwa dla wielu samolotów. Ma jednak wiele zalet: jest bezzałogowy, jest w dużej mierze autonomiczny, może unosić się w rejonie operacji do 30 godzin, co byłoby nie do osiągnięcia dla załogowego tankowca z racji konieczności zmiany jego załogi. Stingray będzieobsługiwany z pokładu lotniskowca, a personel do jego obsługi może się zmieniać w trakcie lotu. Do tej pory zasobniki typu ARS służące do tankowania innych myśliwców były przenoszone również przez Hornety co wykluczało je zarazem z działań zbrojnych zmniejszając przewagę w powietrzu w sensie uzbrojonych maszyn.

Koncern Boeing ma kontrakt z U.S. Navy na dostawę 72 sztuk dronów MQ-25A Stingray jako latających tankowców. Pierwszymi lotniskowcami dostosowanymi do użycia MQ-25 Stingray będą USS Dwight D. Eisenhower i USS George H.W. Bush).

Informacja prasowa ze strony: https://boeing.mediaroom.com/2021-06-07-Navy,-Boeing-Make-Aviation-History-with-MQ-25-Becoming-the-First-Unmanned-Aircraft-to-Refuel-Another-Aircraft

Film Boeing’a z prezentacji MQ-25 Stingray w szerszy ujęciu można obejrzeć poniżej:

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Warsztaty SORA z CNBOP - 24-28.05.2021

Następny

Nowe Wytyczne nr 7 z 9.06.2021 r. dotyczące lotów dronów

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *