AktualnościRecenzjeZ Polski

Magazyn Drony Nr 1 – recenzja czasopisma

Dziś w moje ręce wpadł pierwszy numer Magazynu Drony wydawanego jako kwartalnik (nr 1 obejmuje Listopad 2015 – Styczeń 2016) przez Wydawnictwo Świat. Redaktorem naczelnym magazynu jest Piotr Łęski. Cena magazynu to 26zł i zawiera się w niej zarówno papierowe wydanie jak i dołączona płyta DVD.

Odruchowo w pierwszej kolejności sprawdziłem jakie publikacje ma na swoim koncie Wydawnictwo Świat (Świat sp. z o.o.) i kim jest Piotr Łęski – naturalna ciekawość, by dowiedzieć się kto stoi za pierwszym polskim magazynem o dronach. Jak do tej pory tematyka prac wydanych przez wspomniane wydawnictwo oscyluje wyłącznie wokół leśnictwa i łowiectwa, a sam Piotr Łęski jest również redaktorem naczelnym w telewizji Lasy.tv zatem ta tematyka jest ewidentnie mu bliska. Czy tak samo bliskie są mu drony?;)

Nie czekając długo wrzuciłem płytkę DVD do komputera i zacząłem wertować 66-stronicowy pierwszy numer Magazynu Drony. Już spis treści (czy nawet sama okładka, na które ów spis się znalazł) zdradza większą część zawartości. W pierwszej kolejności dostajemy przegląd dronów występujących na rynku na przykładach konkretnych modeli. Wszystko ładnie rzeczowo opisane i chyba nic nie zostało pominięte. Oczywiście większość omówionych modeli to najpopularniejsze drony spotykane na rynku – od tych najmniejszych zabawek w stylu Hubsan X4 po najbardziej profesjonalne konstrukcje t.j. Gryphon Dynamics GD-X8 czy Aerialtronics Altura Zenith ATX8. Po drodze nie zostały pominięte drony wyścigowe z czego się bardzo cieszę.

Magazyn Drony - Numer 1

Następne działy to podstawa podstaw, czyli z czego składa się dron, z jakich elementów jest zbudowany. Następnie mamy krótki kurs tego, jak obrabiać materiał filmowy nakręcony dronem na przykładzie Sony Vegas Pro 13. Dalej mamy artykuł o tym, jaką kamerę wybrać do celów filmowania z drona. Tutaj nie wiedzieć czemu znalazły się pośród kamer sportowych i profesjonalnych również kamery FPV. Może się czepiam, ale nie sądzę by ktokolwiek używał kamer FPV do filmowania – każdy, kto widział obraz z takiej kamery wie, że nie nadaje się on do niczego więcej jak tylko podglądu na żywo. Autor o tym wspomina zatem nie ma tu błędu tylko dziwi fakt, że znalazły się wśród „kamer do filmowania z drona”.

Wertując kartki dalej przechodzimy do artykułów „Jak wykonać ciekawe zdjęcia z drona?” na konkretnych przykładach… no własnie, moją uwagę zwrócił fakt, że nie ma tu żadnych zdjęć z drona ukazujących miejsca w Polsce – mamy Danię, Wielką Brytanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Brazylię i ani jednego z Polski? Siłą rzeczy spojrzałem na autora – Matthew FROST. Okazało się, że to również autor poprzednich artykułu „Jaką kamerę wybrać…” oraz „Jak obrabiać materiał filmowy…”. Cóż, być może Matthew Frost nie miał okazji robić zdjęć z powietrza w Polsce ;)… Tak czy inaczej, w tym artykule dostajemy 4 zdjęcia z drona z omówionymi kadrami, zastosowanymi obiektywami, proporcje itp. Niewiele, ale zawsze coś.

Kolejny artykuł Jacka Stockiego „Wykorzystanie dronów w gospodarce leśnej” jest dla mnie jednym z ciekawszych materiałów z całego magazynu (reszta to podstawy). Dzięki niemu można poznać mnogość zastosowań drona w leśnictwie, o których w sumie nie wiedziałem (wszelkie inwentaryzacje, liczenie strat, liczebności zwierząt, rozrzucanie szczepionek, loty patrolowe i więcej). Sam pan Jacek Stocki jest leśnikiem, specjalistą z zakresu ochrony lasu, a zatem widać silne przywiązanie Wydawnictwa Świat do tematów leśniczo-łowieckich ;).

Kolejne materiały to znów przeskok do podstaw czyli „Jak sterować dronem?” i „Jak wykonywać manewry dronem na egzaminiem praktycznym UAVO?”. Jak się okazało ten drugi materiał w zasadzie został w pełni zobrazowany również na płycie DVD dołączonej do zestawu – zawiera ona 20-minutowe nagranie filmowe o tym jak przygotować się do startu i wykonać poprawny lot na egzaminie UAVO.

Magazyn Drony - Numer 1

I w zasadzie to tyle, pominąłem jeszcze 2-3 krótkie ciekawostki zastosowań dronów w inspekcjach, ratownictwie górskim i monitorowaniu ruchu drogowego.

Do pełnej recenzji nie może zabraknąć oceny samej formy – nie tylko treści. Muszę przyznać, że nie mam co do tego żadnych zarzutów – magazyn został wydany na porządnym papierze, zawiera sporo dużych ładnych zdjęć bezzałogowców, które dobrze uzupełniają każdy artykuł, całkiem udane są również graficzne wizualizacje manewrów obowiązujących na egzaminie do UAVO. Jeśli znów miałbym się do czegoś doczepić do płyta DVD jest moim zdaniem zbędna – zawiera tylko jeden 20-minutowy materiał, który w zasadzie jest tylko uzupełnieniem artykułu z magazynu. Wydawnictwo mogłoby spokojnie zrezygnować z jej dołączania, materiał wideo przerzucić na swój kanał np. na YouTube, a i cena całego magazynu byłaby bardziej atrakcyjna po kilkuzłotowej obniżce. Pomijam fakt, że dostałem już teraz pytania od moich czytelnikó o: 1) wersję bez płyty, bo obecnie mało osób korzysta z tego formatu; 2) wersję elektroniczną w PDF – w sumie czemu nie taka forma, bardziej przystająca do naszych czasów?

Moja ocena

Generalnie pierwszy numer Magazynu Drony oceniam dobrze, ale jednocześnie muszę przyznać, że jest to pozycja przede wszystkim dla początkujących lub dla osób, które nie miały jeszcze w ogóle doczynienia z dronami i stoją przed zakupem swojego pierwszego bezzałogowca. Ci, którzy już w tym siedzą dłużej niestety nie znajdą zbyt wiele materiałów dla siebie, prócz kilku pojedynczych ciekawostek.

Inne rzeczy, do których muszę się doczepić:

  • drony w magazynie potraktowano tak, jakby istniały jedynie wielowirnikowce i to cywilne – ponieważ nie ma „słowa od autora” ani żadnego wstępu osobiście nie wiem czy treść tego magazynu będzie zawierać kiedykolwiek coś więcej niż porady dla filmujących z drona, czy będzie coś o wojskowych dronach lub o cywilnych, ale innych niż najpopularniejsze wielowirnikowce – fajnie byłoby przeczytać kilka słów wstępu od redaktora naczelnego o tym w jakim kierunku będzie się rozwijał magazyn;
  • jeśli przyjmiemy, że Nr 1 Magazynu Drony jest skierowany dla początkujących to przydałoby się w pierwszej lub drugiej kolejności postawić na solidny artykuł o prawie lotniczym – oczywiście na wyczerpanie tematu trzeba by poświęcić pewnie nie jeden cały numer, ale mimo wszystko – początkujący w całym magazynie znajdzie obszerne artykuły o budowie, podstawowych manewrach, poradach „jak filmować” i „jak montować filmy”, a o tym gdzie może a gdzie nie może latać w zasadzie otrzymuje tylko pół strony informacji ze wskazówką, żeby zajrzeć na mapę na stronie PAŻPu lub zadzwonić do FIS – o wiele za mało;

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Wyścigi dronów będą oficjalną dyscypliną sportową

Następny

Polskie uczelnie stawiają na drony

2 komentarze

  1. 2 grudnia 2015 at 15:41 — Odpowiedz

    Gdzie można nabyć tę gazetę. Próbowałem ją kupić tydzień temu w jednej z galerii w Bydgoszczy, ale mieli tylko gazetę: „Tak to działa – drony”, a to chyba zupełnie coś innego

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *