AktualnościPoradyZ Polski

Kto jest kim w polskiej branży BSP – 10 osób, które warto obserwować

Rok temu – dokładnie w lutym 2018 – opublikowałem artykuł „Kobiety w branży BSP, które warto obserwować”. Kobiety w dziedzinie dronów są w zdecydowanej mniejszości, ale warto je wspierać i promować. Nie mniej jednak po roku stwierdziłem, że jestem winny również coś „mężczyznom z branży BSP”. Tak powstało to subiektywne zestawienie 10 osób, które warto znać i obserwować, które w mniejszym lub większym stopniu wyróżniają się i mają wpływ na rozwój tej branży. Zapewne ciąg dalszy nastąpi.

Paweł Szymański

Paweł Szymański – Dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Bezpośrednio odpowiada za kształt polskiego prawa dronowego, kieruje departamentem BSP od początku jego istnienia w ULC (wcześniej jako Główny Specjalista), z samym urzędem związany od 2006 roku. Jest częstym prelegentem praktycznie na wszystkich istotnych wydarzeniach związanych z branżą BSP w Polsce, reprezentuje również nasz kraj na zagranicznych konferencjach. Jest przedstawicielem polskiego nadzoru lotniczego w programie JARUSJoint Authorities for Rulemaking on Unmanned Systems, a także obserwatorem w ICAO RPAS PANEL.

Maciej Włodarczyk

Maciej Włodarczyk – Kierownik Zespołu ds. Operacji Bezzałogowych Statków Powietrznych w Biurze Przygotowania Operacyjnego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. To na nim spoczywa ciężar związany z integracją ruchu dronów z załogowymi statkami powietrznymi i koordynacją ruchu BSP z PAŻP. Zajmuje się również wdrożeniem systemu UTM (UAS Traffic Management) i pracami nad stworzeniem i wprowadzeniem w życie koncepcji U-Space. Jest częstym prelegentem i uczestnikiem konferencji dronowych w Polsce i za granicą. Wielu internautom jest znany z internetowej społeczności operatorów dronów na Facebook’u: DRONES Polska.

Paweł Korzec

Paweł Korzec – od 2002 roku właściciel i redaktor naczelny dlapilota.pl a od 2014 roku pomysłodawca i dyrektor operacyjny projektu Drone Radar – dobrze znanej aplikacji mobilnej, która osiągnęła duży sukces w Polsce. DroneRadar ułatwia operatorom rozeznanie się w budowie przestrzeni powietrznej i zasadach lotów dronów oraz stała się bazą do stworzenia jednego z pierwszych (a może pierwszego?) na świecie systemu UTM (UAS Traffic Management) do koordynacji lotów dronów ze służbami ruchu lotniczego. Paweł Korzec bierze aktywny udział w tworzeniu wspólnego ogólnoeuropejskiego prawa dla bezzałogowców w programie SESARSingle European Sky ATM Research Joint Undertaking.

Sławomir Kosieliński

Sławomir Kosieliński – współzałożyciel i prezes zarządu Fundacji Instutut Mikromakro, dziennikarz, historyk, publicysta, ale przede wszystkim (w kontekście dronów) to główny pomysłodawca i organizator Droniady – poligonu doświadczalnego dla rozwiązań bezzałogowych kierowanego przede wszystkim do akademickich kół naukowych (w minionym roku 2018 Droniada odbyła się już po raz 5-ty). Poza Droniadą jest również pomysłodawcą i redaktorem głównym corocznego raportu dronowego „Rynek dronów w Polsce” – jedynej takiej publikacji w Polsce, która zawiera przekrojowe informacje dotyczące polskich firm działających w branży BSP oraz obszerne artykuły i opinie eksperckie od specjalistów z tej branży.

Maciej Poschwald

Maciej Poschwald – pilot dronów wyścigowych, aktualnie startujący w europejskim zespole Nexxblades Racing skupiającym najlepszych pilotów z całej Europy. Ponad 30 razy stawał na podium wyścigów zarówno w Polsce jak i na całym świecie w zawodach indywidualnych i drużynowych. Były reprezentant Polski w wyścigach dronów w zawodach federacji FAI w 2018. Wyścigi dronów traktuje zawodowo, biorąc udział w międzynarodowych wydarzeniach od 2016 roku. Na swoim koncie ma zwycięstwa lub miejsca na podium w zawodach organizowanych w ramach organizacji: IDRA (International Drone Racing Association), DCL (Drone Champions League), DR1 Racing oraz w wyścigach indywidualnych: Red bull DR.One (Austria), MultiGP Riot Open International (USA), Las Vegas XDC (USA), International Data Science Conference 2017 (Korea).

Dariusz Werschner

Dariusz Werschner – pomysłodawca, założyciel i obecny prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, lider projektu AirVein zakładającego transport krwi przy użyciu dronów. Jako prezes PISB reprezentuje polską branże BSP na wydarzeniach w kraju i za granicą. Z wykształcenia fizyk, entuzjasta nowoczesnych technologii, innowator, wizjoner. Ekspert Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Adrian Drzycimski i Paweł Słupski

Paweł Słupski i Adrian Drzycimski – na tej liście panowie Paweł i Adrian widnieją razem, bo ich wspólną zasługą jest organizacja DroneTech World Meeting w Toruniu – targów dronów połączonych z prelekcjami, panelami dyskusyjnymi oraz wyścigami. Paweł Słupski jest prezesem fundacji Instytut Wspierania Nowych Technologii (będącej oficjalnym organizatorem imprezy), a Adrian Drzycimski jest koordynatorem DroneTech. Wydarzenie jest organizowane corocznie od 2016 roku i w 2019 doczeka się swojej 4-tej edycji. Żaden inny organizator podobnego wydarzenia nie może pochwalić się taką ciągłością w organizacji, a na DroneTech z wykładami i pokazami występują najbardziej wpływowe osoby w tej branży – włączając w to również gości zagranicznych, a także przedstawiciele władz (z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Urzędu Lotnictwa Cywilnego) oraz środowisk naukowych.

Jan i Stanisław Wielgosz

Jan i Stanisław Wielgosz – obaj bracia to zawodnicy w wyścigach dronów. Mimo swojego młodego wieku (Jan – 18 lat, Stanisław – 16 lat) osiągnęli w tym sporcie już całkiem dużo. W tym roku obaj zostali zakwalifikowany do kadry narodowej Polski w oficjalnych zawodach federacji FAI w kategorii F3U (Jan z pierwszego miejsca z największą ilością punktów jako senior, a Stanisław jako junior). Oficjalny ranking Pucharu Świata FAI za rok 2018 finalnie sklasyfikował Janka jako drugiego najszybszego zawodnika na świecie, a Stanisław znalazł się na 20 miejscu również w klasyfikacji generalnej. Jan jest również Wicemistrzem Polski z 2018 roku, a na zawodach Barcelona Drone World Cup 2018 prześcignął najszybszego pilota na świecie federacji FAI – Killiana Rousseau z Francji.


Jeśli macie propozycje osób, które się tu nie znalazły a powinny – dajcie znać. Ranking wprawdzie subiektywny, ale mogłem przecież o kimś zapomnieć… 😉

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Poznań Drone Expo - 7-9.05.2019

Następny

Prośba rodziców dzieci tragicznie zmarłych w Koszalinie - 10.01.2019

1 Komentarz

  1. 7 stycznia 2019 at 17:13 — Odpowiedz

    Dziękuję za wyróżnienie. Prawdę mówiąc za wiele w Polsce by nie ruszyło gdyby nie były Kierownik ASM1 , obecny kierownik projektu USpace Pan Filip Sosin. To wieloletni pracownik PAŻP którego zaangażowanie w tematykę BSP od 2013r stale rośnie a obecnie jest on obecny we wszystkich najważniejszych tematach. Jeśli to jest ranking to z przyjemnością ustępuje miejsca Filipowi.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *