AktualnościZ Polski

HERMES V8M firmy Spartaqs poleciał nad Warszawą

Stało się! Kolejny historyczny moment dla polskiej branży bezzałogowców cywilnych. Dronoid HERMES V8M firmy Spartaqs– po wcześniejszych testach w CEDD oraz zatwierdzenia drona do lotów BVLOS przez ULC – przeleciał bezpiecznie nad Warszawą symulując dostawę materiału medycznego przetransportowanego ze szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej do Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM przy ul. Banacha w Warszawie.

Po trzech latach pracy nad konstrukcją HERMES V8M i kilku miesiącach testów w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów dronoid HERMES V8M o numerze rejestracyjnym SP-YHMS otrzymał zgodę na wykonywanie lotów operacyjnych oraz automatycznych poza zasięgiem widoczności wzrokowej BVLOS. Do prezentacji sprzętu przed ULC i PAŻP doszło w Warszawie w piątek 24.04.2020 r. Urzędnicy sprawdzili pracę transpondera ADS-B oraz innych systemów bezpieczeństwa, które zaimplementowano w HERMESIE. Dokładnie przeanalizowano możliwości techniczne platformy względem informacji dostarczonych w specyfikacji technicznej oraz potwierdzono skuteczność procedur awaryjnych.

Spartaqs - dronoid HERMES V8M
Źródło: https://www.facebook.com/SpartaqsGroup/
Spartaqs - dronoid HERMES V8M
Źródło: https://www.facebook.com/SpartaqsGroup/

Dziś, czyli 29 kwietnia 2020 r. – po pięciu dniach od dopuszczenia do lotów BVLOS – dronoid HERMES V8M przeleciał ze szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej do Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM przy ul. Banacha w Warszawie. Wszystko odbyło się przy zabezpieczeniu miejsc startu i lądowania oraz pełnej kontroli i monitoringu całego lotu wykorzystując m.in. odbiorniki ADSB zintegrowane z systemem do koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) PansaUTM powered by Hawk-e DroneRadar.

Choć warunki nie rozpieszczały (padał deszcz) HERMES V8M firmy Spartaqs wywiązał się z powierzonego mu zadania – transportu testowych próbek do badań na koronawirusa SARS-Cov-2.

Spartaqs - dronoid HERMES V8M

Spartaqs - dronoid HERMES V8M

A tak to widziała aplikacja FlightRadar24 dzięki transponderowi ADS-B zamontowanemu na HERMESIE V8M:

Spartaqs - dronoid HERMES V8M

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Nowy dron DJI Mavic Air 2 już jest!

Następny

Dron-koliber nagrał kolonię motyli w Meksyku

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *