AktualnościZ Polski

Dronehub z dofinansowaniem z NCBR na 6,9 mln zł na projekt mobilnej infrastruktury dronowej

Konsorcjum, na czele którego stoi firma Dronehub – europejski lider rozwiązań typu drone-in-a-box – uzyskało dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na kwotę 6,9 mln zł. Dzięki grantowi powstanie innowacyjne rozwiązanie – mobilna infrastruktura dronowa, której zadaniem będzie tworzenie automatycznych ortofotomap.

„Świat i technologia pędzą do przodu, wykonywanie pomiarów czy inspekcji na rozległych obszarach przemysłowych przez człowieka jest już marnotrawstwem pieniędzy i czasu. W ramach projektu udoskonalimy nasz system, w którym te procesy realizowane są w pełni autonomicznie przez drony, bez konieczności angażowania człowieka” – mówi Vadym Melnyk, założyciel i prezes spółki Dronehub.

„Dodatkowo opracujemy niezwykle precyzyjne algorytmy, dzięki którym dron realizujący misję będzie mógł korzystać ze stacji dokującej, gdy ta będzie się poruszać i to z prędkością nawet 30 km/h. To kolejny krok w kierunku oszczędności czasu i optymalizacji procesów monitoringu czy inspekcji” – dodaje Melnyk.

Projekt zakłada opracowanie systemu do tworzenia ortofotomap przez drony oraz przesyłania i archiwizacji zebranych danych. W ramach projektu powstanie innowacyjne rozwiązanie umożliwiające dronom korzystanie ze stacji dokujących, gdy te będą w ruchu. Dzięki temu drony będą mogły realizować starty i lądowania, a także wymianę lub ładowanie baterii, bez tracenia czasu na powrót do stacjonarnej bazy dokującej. Zastosowanie rozwiązań oferowanych przez Dronehub pozwala dronom na wykonywanie misji bez ingerencji człowieka oraz w trybie ciągłym.

Rozwiązanie znajdzie zastosowanie przede wszystkim w rolnictwie, obiektach przemysłowych oraz w monitoringu i ochronie, w tym w zadaniach realizowanych przez publiczne służby mundurowe.
Grant został przyznany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju z programu operacyjnego „Inteligentny Rozwój 2014-2020”. Projekt został rozpisany na 25 miesięcy – od lutego 2021 r. do lutego 2023 r. W skład konsorcjum, którego liderem jest Dronehub, wchodzi również firma Concept Sp. z o.o. Wartość dofinansowania projektu wynosi 6.885,000 zł.


Dronehub to europejski lider kompleksowych rozwiązań typu drone-in-a-box. Jest jedynym na świecie producentem stacji dokującej umożliwiającej automatyczną wymianę baterii w dronie. Dzięki temu, drony mogą bez udziału człowieka wykonywać misje w trybie 24/7. Rozwiązania Dronehub są przeznaczone do monitoringu, inspekcji i pomiarów w przemyśle i rolnictwie. Spółka współpracuje projektowo z Europejską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Obrony. Z oprogramowania i sprzętu Dronehub korzysta m.in. koncern PKN Orlen w płockiej rafinerii.

Więcej informacji: www.dronehub.ai

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Polski system PansaUTM najlepszym rozwiązaniem dronowym 2020 roku

Następny

DragonFish – nowość od AUTEL w marcu trafi na rynek UE

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *