AktualnościZ Polski

Projekt Uspace4UAM zaprezentowany w Rzeszowie

INFORMACJA PRASOWA

W ostatnich dniach sierpnia Rzeszów pełnił funkcję europejskiej stolicy systemów dronowych, które będą wykorzystywane przez służby publiczne w miastach całej Unii Europejskiej. To właśnie w stolicy Podkarpacia odbyła się prezentacja teoretyczna i praktyczna projektu Uspace4UAM, który docelowo stworzy efektywny system wykorzystywania dronów w tkance miejskiej UE.

Przedsięwzięcie Uspace4UAM jest elementem wdrażania na unijnym niebie konceptu Urban Air Mobility, czyli miejskiej mobilności powietrznej. Projekt realizowany jest na zlecenie unijnego organu SESAR Joint Undertaking, które wdraża rozwiązania wspierające zrównoważone lotnictwo. Loty dronami nad Polską przyczyniają się więc do wypracowania ogólnounijnych regulacji i systemów, które pozwolą w najbliższych latach zwiększyć liczbę lotów statkami powietrznymi — w tym dronami — na unijnym niebie, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa.

Efekty wielomiesięcznych prac przy projekcie zaprezentowane zostały w ostatnich dniach sierpnia na tzw. DemoDay w Rzeszowie – część konferencyjna odbyła się w centrum Urban Lab, zaś część praktyczna na terenie Air Park Village.

USpace4UAS

„Projekt Uspace4UAM z powodzeniem tworzy ważny element układanki składającej się na koncept miejskiej mobilności powietrznej, czyli Urban Air Mobility. Ten innowacyjny system zarządzania dronami jest wyczekiwany przez środowisko biznesowe. Jako SESAR Joint Undertaking nie możemy się doczekać możliwości wykorzystania końcowych wyników projektu Uspace4UAM, aby udoskonalać miejską mobilność powietrzną w całej Europie”

mówił w Rzeszowie przedstawiciel SESAR Joint Undertaking, Robin Garrity.

Wydarzenie objęte było patronatem prezydenta miasta Rzeszowa, co podkreśla znaczenie tego typu projektów z punktu widzenia potrzeb służb miejskich. Wśród gości i prelegentów obecni byli zarówno eksperci z sektora awiacyjnego i technologicznego, jak i przedstawiciele służb publicznych, ratunkowych oraz miasta Rzeszowa.

„W Rzeszowie widzieliśmy duże zainteresowanie naszym projektem ze strony służb publicznych, a szczególnie straży pożarnej, co pokazuje, jak dużą rolę do spełnienia mają systemy dronowe w obszarze ratownictwa i monitoringu publicznego. Czujemy ekscytację, że odpowiadamy i prowadzimy tak ważny projekt z punktu widzenia wykorzystania dronów w przestrzeni publicznej w miastach Unii Europejskiej”

ocenił Jiri Ilcik z firmy Honeywell, która jest liderem konsorcjum.

Loty testowe nad Polską realizowane były dla trzech scenariuszy zastosowania autonomicznych dronów w służbie publicznej w miastach: do zapewnienia służbom ratowniczym monitoringu z powietrza z miejsc wypadków, do wykonywania serii zdjęć orto- i fotogrametrycznych na potrzeby instytucji publicznych oraz do transportu defibrylatorów AED. Kluczowym elementem demonstracji była integracja z architekturą USSP (USpace Service Providers) – zaprojektowaną przez Altitude Angel, członka konsorcjum – która umożliwia organom zarządzającym przestrzenią powietrzną digitalizację zezwoleń na loty dronów. Projekt jest wdrażany w Polsce, Czechach, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech i Hiszpanii. Polskim partnerem konsorcjum jest rzeszowska firma Dronehub, która loty dla Uspace4UAM realizuje w Rzeszowie.

„Dzięki tym lotom inżynierowie Dronehub mogą odpowiednio dopasować technologię – zarówno drony, jak i ich oprogramowanie – do rzeczywistych warunków miejskich oraz do potrzeb służb publicznych. Ponad rok pracy przy tym projekcie pozwala nam wypracować rekomendacje i wnioski, które przysłużą się do stworzenia efektywnego systemu wykorzystywania dronów przez miasta w całej Unii Europejskiej”

– dodał prezes i założyciel firmy Dronehub, Vadym Melnyk.

Oprócz Dronehub i Honeywell, w skład konsorcjum Uspace4UAM wchodzą także: Air Navigation Services of the Czech Republic, Altitude Angel, Austro Control, CATEC, CRIDA, DLR, ENAIRE, Lilium, TECNALIA, UpVision i Vertical Aerospace.

Projekt wystartował w lutym 2021 r., a zakończy się w grudniu 2022 r.

USpace4UAS

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Grupa WB na MSPO 2022

Następny

Fotorelacja z 30. edycji MSPO w Kielcach (2022)

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *