AktualnościZ Polski

Sztuczna inteligencja w lasach – projekt Dragonfly Vision i Politechniki Warszawskiej

ARTYKUŁ PROMOCYJNY

W ramach projektu „Doskonalenie metod akwizycji i przetwarzania danych teledetekcyjnych z bezzałogowych platform latających UAV”, dofinansowanego ze środków unijnych z programu Szybka Ścieżka NCBiR, firma Dragonfly Vision w konsorcjum z Politechniką Warszawską stworzyła system oparty na usłudze inwentaryzacji obszarów zadrzewionych z wykorzystaniem danych z bezzałogowych platform latających UAV.

Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Żednia oraz Biebrzańskiego Parku Narodowego firma przez trzy lata mogła prowadzić badania na terenach leśnych w udostępnionych obszarach testowych o zróżnicowanym drzewostanie, gdzie już wcześniej były prowadzone prace badawcze. Badania prowadzone były w kooperacji z ekspertami z zakresu leśnictwa z Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Białymstoku.

Dzięki nowoczesnym danym o wysokiej rozdzielczości i dużej szczegółowości – skanowanie laserowe i zdjęcia wielospektralne wykonywane są szeroko zakrojone analizy drzewostanów. Ze względu na dużą objętość pozyskiwane dane są przetwarzane w komponencie BigData.

Na podstawie chmur punktów pozyskanych w drodze skanowania laserowego z drona generowany jest model koron drzew i obliczane liczne statystyki (np. rastry wysokości, gęstości punktów), które w późniejszym etapie wykorzystywane są do klasyfikacji gatunków. W chmurze punktów wykrywane są także wierzchołki drzew, a następnie segmentowane są pojedyncze drzewa.

Dragonfly Vision

Na podstawie zintegrowanych danych (zdjęć wielospektralnych i skanowania laserowego) wykonywana jest automatyczna klasyfikacja gatunków drzew z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego. Proces analizy danych jest zautomatyzowany, a dane w systemie mogę być przetwarzane bez względu na termin ich pozyskania. Dane i wyniki tych opracowań wizualizowane są w systemie, do którego dostęp użytkownik uzyskuje przez przeglądarkę internetową.

Dragonfly Vision

W systemie możliwe jest jednoczesne wyświetlanie danych wysokościowych, spektralnych i wektorowych, np. zasięgów koron drzew wraz z wielospektralną ortofotomapą i modelem koron drzew. Obliczane i wizualizowane są także wskaźniki roślinności, które zostały przez specjalistów wskazane jako najbardziej wartościowe w kontekście analizy roślinności. W systemie możliwa jest także wizualizacja chmury punków ze skanowania laserowego oraz dostępne są narzędzia do wykonywania pomiarów, np. wysokości drzewa na podstawie chmury punktów.

Usługa stworzona w ramach projektu jest dedykowana wszystkim podmiotom zarządzającym zielenią, zarówno na małych (np. parki miejskie), jak i na dużych obszarach (np. nadleśnictwa). Opracowana usługa może znaleźć w szczególności zastosowanie dla drzewostanów o mniejszej powierzchni, fragmentów parków narodowych, pojedynczych nadleśnictw, dla których oddzielne lub kilkukrotne wykonanie nalotów samolotami w ciągu roku jest nieekonomiczne.

Firma Dragonfly Vision oferuje kompleksową inwentaryzację z wykorzystaniem różnego rodzaju platform latających UAV, skanera LiDAR LiAir V70 oraz kamery multispektralnej MicaSense RedEdge MX Dual – od pozyskania danych do udostępnienia finalnych wyników za pomocą portalu internetowego. Dzięki usłudze udostępniania wyników za pomocą portalu internetowego klient nie musi martwić się o odpowiednie oprogramowanie i zasoby techniczne do wyświetlania tak dużych zasobów danych o wysokiej rozdzielczości przestrzennej.

Zapraszamy na stronę www.dragonflyvision.pl. Profil na FB: https://www.facebook.com/DragonflyVisionUAVO/.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

NaviGate TOUR 2023: drony i sensory DJI dla profesjonalistów w akcji!

Następny

Dronowe rewelacje podczas konferencji i wystawy IDE Świat Pomiarów

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *