AktualnościLeśnictwoRolnictwoZastosowania dronówZe Świata

DJI P4 Multispectral – nowy dron dla rolnictwa

DJI zaprezentował dziś swój najnowszy bezzałogowiec – to DJI P4 Multispectral, czyli połączenie DJI Phantom 4 RTK ze zintegrowaną kamerą multispektralną marki DJI.

Fani dronów konsumencki spod znaku DJI wciąż czekają z utęsknieniem na nową odsłonę serii Phantom, która zgodnie z kolejnością nosiłaby oznaczenie DJI Phantom 5. Tym czasem chiński producent nic sobie nie robi z tych konkretnych oczekiwań i na rynek wypuszcza kolejną modyfikację Phantoma 4. Tym razem jest to dron dedykowany przede wszystkim dla rolnictwa i leśnictwa oraz wszędzie tam, gdzie zastosowanie mają kamery multispektralne.

Nowy DJI P4 Multispektral jest zaliczany do serii DJI Enterprise, czyli dronów do profesjonalnych zastosowań (w odróżnieniu od dronów typowo konsumencki/komercyjnych). Zawiera w sobie dwie nowości w porównaniu do wersji P4 RTK: jest to nowa kamera multispektralna (RGB/R/G/B/RE/NIR) oraz czujnik natężenia światła słonecznego (dzięki niemu kamera precyzyjnie dostosowuje ustawienia do pory dnia). Pixel terenowy w kamerze multispektralnej równa się 6,35/120 m. W P4 Multispektral pozostawiono również moduł RTK zapewniający 1-centymetrową precyzję oraz autorski system synchronizacji czasu.

DJI P4 Multispectral

To wszystko w połączeniu z aplikacją DJI Ground Station Pro daje jedno zintegrowane i kompletne rozwiązanie – gotowe do użycia bez konieczności integracji z innymi zewnętrznymi urządzeniami o podobnym zastosowaniu. Czy producenci małych kamer multispektralnych (np. MicaSense) mają się czego obawiać? Zdecydowanie tak. Nowa kamera DJI z pewnością zagarnie dla siebie spory kawałek tego rynku.

DJI P4 Multispectral

Sam dron umożliwia lot do 27 minut, a zasięg transmisji wynosi do 5 km.

Nowy DJI P4 Multispectral pojawi się w sprzedaży w październiku tego roku i będzie dostępny na stronie dji.com. Będzie dostępny w dwóch wersjach cenowych i zarazem wyposażenia:

  • $6,499 – dron z roczną licencją na software DJI Terra (Basic) oraz aplikacją DJI GS Pro (Team-Professional) na iPad
  • $9,100 – dron z mobilną stacją bazową D-RTK 2 Mobile Base Station

W Polsce DJI Phantom 4 Multispectral będzie można nabyć już końcem października u Autoryzowanego Dystrybutora DJI Enterprise w Polsce – NaviGate Sp. z o.o. Pełna specyfikacja techniczna produktu jest dostępna w sklepie internetowym firmy NaviGate.

Czym różni się P4 RTK od P4 Multispectral?

Różnica to kamera – P4 RTK ma kamerę RGB 20 MP, natomiast P4 Multispectral ma nową kamerę, w którą zabudowano 6 mniejszych sensorów z osobnymi obiektywami, każdy o rozdzielczości 2 MP, ale o różnym spektrum widzenia: RGB/R/G/B/RE/NIR.

DJI P4 Multispectral

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Jak zgłosić ucieczkę drona do organów ATS?

Następny

Konkurs z Magazynem T4B nr 2

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *