AktualnościZe Świata

DJI Mavic 2 Pro i Zoom – specyfikacja obu wersji

Zgodnie z zapowiedziami o godzinie 16:00 czasu polskiego (10:00 w Nowym Jorku) producent dronów DJI zaprezentował podczas konferencji pt. „See The Bigger Picture” swój najnowszy i najbardziej zaawansowany dron konsumencki – DJI Mavic 2 w wersji Pro i Zoom.

Kamery dronów DJI Mavic 2 Pro i DJI Mavic 2 Zoom

Potwierdziły się ostatnie wycieki i plotki na temat kamery. W wersji DJI Mavic 2 Pro będzie to kamera sygnowana marką Hasselblad szwedzkiego koncern fotograficznego, w którym DJI w 2015 roku zdobyło część, a w kolejnych latach przejęło większość udziałów.

Kamera ma 1-calową matrycę CMOS o rozdzielczości 20MP, 10-bitowy profil kolorystyczny Dlog-M oraz zmienną przysłonę w zakresie F2.8 – F11.

DJI Mavic 2 Zoom ma mniejszą 1/2.3-calową matrycę CMOS o rozdzielczości 12MP za to odróżnia się dwukrotnym zoomem optycznym (24-48mm), łącznym 4-krotnym zoomem bezstratnym w FullHD i nowym inteligentnym autofocusem by wybrany obiekt pozostał cały czas ostry w kadrze.

Kamery dronów DJI Mavic 2 Pro i DJI Mavic 2 Zoom

Obydwie kamery nagrywają w rozdzielczości 4K z kompresją H.265 dającą więcej szczegółów na obrazie niż w przypadku H.264.

Usprawniono i dodano nowe tryby automatyczne filmowania i fotografowania, w tym cztery rodzaje Hyperlapse (Free, Waypoint, Circle, CourseLock) oraz nowe dopracowane HDR. W nowym Mavicu znajdziemy również cztery rodzaje panoram: sferyczna, 180-stopni, horyzontalna i wertykalna.

Dodatkową nową opcją jest Task Library, który zapamiętuje ścieżkę i ruch Mavica 2 podczas lotu, dzięki czemu można sfilmować dokładnie to samo ujęcie o różnych porach dnia lub roku.

Opcja HyperLight redukuje szumy podczas filmowania i fotografowania w nocy przy słabych warunkach oświetleniowych.

Nowa rama Mavica 2 ma bardziej opływowe kształty a śmigła zostały zaprojektowane tak, by dron był jeszcze bardziej cichy w locie.

Prędkość lotu wzrosła do 72km/h w trybie Sport a maksymalny czas wzrósł do 31 minut (z 27 min w Mavic Pro).

Do transmisji sygnału radiowego i obrazu zastosowano nowe rozwiązanie – system OcuSync 2.0, który ma działać na odległość nawet 8km i to przy transmisji obrazu FullHD 1080p. Automatycznie będzie przełączał się między 2.4GHz a 5.8GHz by zminimalizować zakłócenia i interferencje z innych źródeł sygnałów radiowych.

Sensory w DJI Mavic 2 Pro/Zoom

Rewolucję przeszły również sensory unikania przeszkód – jest ich aż 10 wokół całego drona dzięki czemu zapewnione jest wykrywanie przeszkód z każdej strony Mavica 2 – również od spodu i od góry! Co więcej sensory analizują otoczenie cały czas podczas lotu i umożliwiają lot z płynnym ominięciem przeszkód bez zatrzymywania Mavica w miejscu (tzw. APAS – Advanced Pilot Assistance System).

Nowy jest również system śledzenia obiektów – ActiveTrack 2.0 – umożliwiający śledzenie obiektów poruszających się z prędkością nawet 72km/h (maksymalna prędkość dla Mavic 2 w trybie Sport). Zaawansowane algorytmy analizy obrazu umożliwiają w pewnym sensie śledzenie obiektu za przeszkodą – przewidując jego drogę gdy wyjedzie zza przeszkody (tzw. Trajectory Prediction).

Nowy ActiveTrack 2.0 w DJI Mavic 2

To wciąż nie wszystko:

 • kamera w wersji Pro to Hasselblad L1D-20c, która zapewnia tzw. Hasselblad Natural Color Solution (HNCS)
 • poprawiony został bitrate – do 100Mb/s;
 • zasilanie to w końcu 4S LiHV – baterie o znacznie większej wydajności prądowej zapewnią większą moc w szczególności przy dużym wietrze;
 • Mavic 2 Pro będzie ważył 907g, a Mavic 2 Zoom – 905g, czyli będzie cięższy od poprzednika o około 170g;
 • Mavic 2 ma wbudowaną pamięć 8GB – nawet jeśli zapomnimy karty pamięci, wciąż będzie szansa zapisać trochę materiału w pamięci drona;
 • nowością jest oświetlanie lądowiska podczas lądowania diodami LED wbudowanymi od spodu Mavica 2;
 • przyspieszono autofocus o 40% w stosunku do Mavica Pro;
 • nowe wersje algorytmów w trybach POI 2.0 i Waypoint 2.0, a także Asteroid i Boomerang znane z Mavic Air.

Szykuje się hit?

Zdecydowanie! Cena na stronie DJI.com na rynek europejski wynosi 1449 EUR za wersję Mavic 2 Pro i 1249 EUR za wersję Mavic 2 Zoom, co przy obecnym kursie Euro daje odpowiednio: 6200zł i 5350zł.

Dodatkowo w cenie 319 EUR (ok. 1365zł) można dokupić „Fly More Kit”, w skład którego wchodzi:

 • dwie dodatkowe baterie
 • ładowarka samochodowa
 • hub do ładowania 4 baterii
 • adapter baterii jako powerbank
 • dwie pary cichych śmigieł dedykowanych do Mavic 2
 • torba na ramie

Przy takich cenach wielu posiadaczy obecnych Maviców Pro i Phantomów w wersjach Phantom 4 Pro/Advanced z chęcią pokusi się na najbardziej zaawansowany technologicznie model drona DJI, jakim jest DJI Mavic 2 – szczególnie w wersji Pro.

DJI Mavic 2 Pro

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Drone Tech World Meeting Toruń - 19-20.10.2018r. Arena Toruń

Następny

Akademia Geolatania 2018 - TPI

2 komentarze

 1. 7 listopada 2018 at 13:48 — Odpowiedz

  Rozumiem, że wersja PRO nie ma funkcji ZOOM i nie da się zrobić efektu ruchomego tła?

  • 8 listopada 2018 at 13:18 — Odpowiedz

   Nie ma. Efekt tła (Vertigo/dolly zoom) można zrobić wtedy w postprodukcji.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *