AktualnościPremieryZe Świata

DJI Air 2S na tydzień przed premierą

Każdy nowy model drona DJI wchodzący na rynek wzbudza emocje. Za każdym razem gdy zbliża się premiera – w sieci pojawiają się dziesiątki informacji, zdjęć i filmów z wycieków. Ostatecznie wygląd i specyfikacja nowego drona DJI jest już w dużej mierze znana zanim zaprezentuje go oficjalnie producent. Nie inaczej jest w przypadku DJI Air 2S – następcy DJI Mavic Air 2 i… prawdopodobnie DJI Mavic 2 Pro. Premiera – jeszcze nie oficjalnie – odbędzie się za tydzień 15 lub 16 kwietnia.

Zacznijmy od tego co już wiadomo. DJI Air 2S ma być „poliftową” wersją Air 2 i wynika to wprost z nazwy. Co to oznacza? Po pierwsze i najbardziej oczywiste – że będzie to kontynuacja serii Air 2. Po drugie – bardzo możliwe, że niektóre podzespoły i akcesoria (śmigła, może baterie) będą kompatybilne z Air 2 co byłoby na pewno dużym plusem dla obecnych użytkowników Air 2. Z drugiej strony z przecieków wiadomo, że Air 2S będzie przewyższał wersję Air 2 wieloma nowymi funkcjonalnościami więc będzie to mimo wszystko „model z wyższej półki” choć w nazwie pojawia się jedynie dodatkowe „S”.

DJI Air 2S
DJI Air 2S
DJI Air 2S

Główne dane dotyczące specyfikacji Air 2S, które pojawiły się w sieci to:

 • 1″ sensor z rozdzielczością 20MP (taki, jak w DJI Mavic 2 Pro – dla porównania Air 2 ma 1/2″ – połowę mniejsza przekątna sensora);
 • połączenie RC w systemie OcuSync 3.0 – nowość, która ma przebić stabilnością sygnału i zasięgiem DJI Mavic 2 (Pro/Zoom), który korzysta z OcySync 2.0;
 • ADS-B (Automatic Dependent Surveillance – Broadcast) – system umożliwiający wykrywanie ruchu samolotów w pobliżu i ostrzeganie o nich (w aplikacji DJI)
 • dwa dodatkowe przednie czujniki przeszkód skierowane do góry
 • prędkość pozioma maksymalna: 19 m/s
 • prędkość wznoszenia maksymalna: 4 m/s
 • wbudowana pamięć 8 GB
 • bateria LiPo 3500 mAh (dokładnie taka sama pojemność jak w Air 2)
 • waga 600g (nieco cięższy z racji kamery i czujników – Air 2 waży 570g)
 • tryby nagrywania: SpotLight 2.0, PoI 3.0, ActiveTrack 4.0, HDR, panoramy, Hyperlapse

Zestaw podstawowy i Fly More Combo

Wersja podstawowa z jedną baterią
Wersja FMC (Fly More Combo) z 2 bateriami, filtrami, HUB’em, torbą i dodatkowymi śmigłami

Cena DJI Air 2S

Cena wersji podstawowej szacowana jest na 850 EUR co daje około 3900 PLN. To jednak zbyt optymistyczna wizja, bo wersja standardowa będzie kosztować po 5,000 PLN.

Wersja DJI Air 2S z FMC (Fly More Combo) czyli dodatkowym wyposażeniem (torba, 2x akumulator, HUB do ładowania, filtry, śmigła) może kosztować ok. 6000-6500 PLN.

AKTUALIZACJA – 14.04.2021 r. – Cena DJI Mavic Air 2S to:

 • wersja standardowa: 4900 PLN
 • wersja Fly More Combo (dodatkowe wyposażenie): 6300 PLN

Czy warto kupić DJI Air 2S?

Wielu użytkowników zarówno Mavic Air 2 jak i Mavic 2 Pro stanie przed sporym dylematem – czy sprzedać swoje obecne drony i odzyskać trochę gotówki na zakup DJI Air 2S czy „gra nie jest warta świeczki”?

Z perspektywy posiadacza Air 2 – nowy dron będzie na pewno przewyższał go jakością obrazka i bezpieczeństwem lotów choćby w pomieszczeniach (dodatkowe czujniki od góry + OcuSync 3.0 wszędzie) i tutaj przeskok z Air 2 do 2S będzie dość duży. Posiadacze Air 2 decydując się teraz na sprzedaż będą zarazem musieli sporo dołożyć do 2S. Załóżmy ogólnie, że Air 2 w dobrym stanie uda się komuś odsprzedać za ok. 3000 zł – czeka go dołożenie ok. 1000zł (moim zdaniem więcej, ale zobaczymy) do wersji Air 2S. Czy to dużo za 1″-sensor, OcuSync 3.0 i dodatkowe czujniki? To już kwestia tego, czy komuś jakość zarówno foto/wideo jak i zasięg wystarczały w Air 2. Na pewno nowa kamera da więcej szczegółów i to może być argument za wymianą „starego” rocznego Air 2 na wersję 2S.

Z perspektywy posiadacza Mavic 2 Pro przejście na Air 2S nie będzie żadnym przeskokiem jeśli chodzi o kamerę. W związku z tym wydawałoby się, że wymiana 2 Pro na Air 2S nie ma żadnego sensu, ale czy na pewno?… Mavic 2 Pro miał swoją premierę w połowie 2018 roku. Jest to już dość „stary sprzęt” jak na tę branżę i 3 lata, które minęło od czasu wprowadzenia go na rynek. Jednocześnie DJI nie boi się kanibalizacji swoich produktów, a wypuszczając Air 2S w cenach zbliżonych do Mavica 2 Pro i jednocześnie z taką samą kamerą, lepszym softem, transmisją OcuSync 3.0 i ADS-B – skazuje model Mavic 2 Pro na wyginięcie i moim zdaniem jest to nie uniknione. Z rynku zaczną znikać oryginalne akumulatory i inne akcesoria do wersji Maviców 2, potem model zostanie wycofany z produkcji a o certyfikacji na rynek europejski do klasy C1 będzie można tylko pomarzyć… Wielu zarzuci mi, że piszę bzdury, ale prawa rynku są tu bezlitosne. Producent DJI będzie chciał zarobić na nowym modelu Air 2S, który jest nowszy, lżejszy, lata dłużej, ma większy zasięg i kosztuje tyle samo albo mniej niż Mavic 2 Pro. Dodatkowy ADS-B w wersji Air 2S to znak, że ten model będzie spełniał zapewne wszystkie wymagania do nadania mu z czasem certyfikatu C1 dla przepisów unijnych. Tym samym Mavic 2 Pro – mimo, że to świetny jakościowo sprzęt – będzie musiał ustąpić miejsca z racji swojego „wieku”. Plus jest taki, że Mavica 2 Pro można wciąż sprzedać „w dobrych pieniądzach” i różnica do Air 2S nie będzie tak duża.

Patrząc z perspektywy zarówno posiadaczy Mavic Air 2 jak i Mavic 2 Pro jedno jest pewne – ci, którzy chcą sprzedać swojego drona w korzystnej cenie na rzecz zakupu Air 2S, muszą się pośpieszyć. „Ptaszki ćwierkają”, że DJI pokaże Air 2S już za tydzień w piątek…

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Wirtualne drony w prawdziwym ruchu. Superkomputer pomoże w projekcie NaviLab

Następny

Przegląd prasy - 8.04.2021 r.

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *