AktualnościZ Polski

Automatyczne przedłużenie ważności uprawnień UAVO w czasie stanu epidemii

Na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego ukazał się komunikat informujący o automatycznym przedłużeniu ważności uprawnień operatorów dronów, które wygasają w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonej z powodu COVID-19.

Operatorzy, który uprawnienia wygasają właśnie teraz – będą tymczasowo zwolnieni z obowiązku ich przedłużania, a uprawnienia wpisane w UAVO automatycznie będą przedłużone.

Wynika to z art. 15zzr ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw:

„Bieg przewidzianych przepisami prawa administracyjnego terminów do dokonania przez stronę czynności kształtujących jej prawa i obowiązki nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.”

Zapis ten tyczy się zatem również terminów przedłużeń i wznowień uprawnień opisanych w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 czerwca 2013 r. w sprawie świadectw kwalifikacji (Dz.U. z 2017 r. poz. 288).

Powstaje tylko jedno pytanie: czy w sytuacji ogłoszenia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub zakończenia stanu epidemii wszystkie nieprzedłużone uprawnienia UAVO stracą z automatu ważność już pierwszego dnia (po tym ogłoszeniu)?

Pełna treść komunikatu: https://ulc.gov.pl/pl/aktualnosci/4992-informacja-o-terminach-waznosci-uprawnien-w-swiadectwach-kwalifikacji-uavo.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Systemy bezzałogowe GRUPY WB w walce z koronawirusem

Następny

PansaUTM na lotniskach w Gdańsku, Szczecinie, Lublinie i FIS Gdańsk

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *