AktualnościZe Świata

Autel EVO 2 pokazany na CES 2020

Na trwających właśnie targach elektronik CES 2020, które odbywają się w Las Vegas i potrwają do 10 stycznia, amerykańska firma Autel Robotics pokazała drugą generację swojego drona Autel EVO 2. Aktualnie nie są znane ani ceny drona ani to, kiedy będzie dostępny (preordery ruszą w ciągu 2 tygodni). Znana jest natomiast specyfikacja i robi wrażenie.

Dla krótkiego przypomnienia – poprzednia generacja, czyli po prostu Autel EVO to dron, który został zaprezentowany na CES 2018 i był najczęściej porównywany z DJI Mavic 2 Pro jeśli chodzi o specyfikację. Wielu twierdzi, że za dużo niższą cenę ($999 za które można było kupić EVO) ten amerykański dron oferuje nawet więcej niż Mavic 2 Pro jeśli chodzi np. o filmy w 4K czy aparaturę z wbudowanym ekranem. Czemu zatem ten dron w Polsce jest tam mało znany? Ano dlatego, że nie zostały w ogóle wprowadzony na europejski rynek. Jeśli ktoś bardzo chciał go mieć, musiał go zakupić w USA.

Przyszedł czas na Autel EVO 2. Skoro EVO pierwszej generacji był porównywalny do Mavica 2 Pro a Mavica 3 nie póki co nie ma i DJI go nie zapowiedział na CES 2020 – czy EVO 2 będzie miał jakąś silną konkurencję? Przyjrzyjmy się budowie i specyfikacji.

Autel EVO 2 dostał całkiem nową obudowę i nabrał tym samym trochę charakteru (choć wiadomo, kwestie estetyczne to rzecz mocno względna).

Autel Robotics EVO dron - CES 2018
Autel Robotics EVO – 2018
Autel Robotics EVO 2 - CES 2020
Autel Robotics EVO 2 – 2020

Producent zaprezentował EVO 2 od razu w 3 różnych wersjach różniących się kamerami: jest EVO 2 z kamerą 8K z sensorem 1/2-cala, EVO 2 Pro z kamerą 6K, i sensorem 1-calowym oraz dwie opcje EVO 2 Dual z podwójną kamerą 8K 1/2-cala i termowizyjną do wyboru o rozdzielczości 320 x 256x lub 640 x 512px z odświeżaniem 30Hz (kamery cenionej amerykańskiej marki FLIR Boson). Najlżejszy z nich to EVO 2 ważący 1127g, a najcięższy EVO 2 Dual 640px – 1192g więc różnice w wadze pomiędzy modelami co niewielkie.

Wszystkie wersje zostały wyposażone w 12 sensorów optycznych, 2 sonary oraz 2 światła lądowania  LED do „widzenia otoczenia” w każdym możliwym kierunki w odległości nawet do 30m od drona i 360 stopni w każdej płaszczyźnie względem drona. To ma zagwarantować płynne i bezpieczne omijanie przeszkód niezależnie od kierunku lotu.

Zastosowano baterie o pojemności aż 7100mAh (dla porównania DJI Mavic 2: 3850 mAh, DJI Phantom 4: 5350-5870 mAh), które mają zagwarantować czas lotu nawet 40 minut (w zawisie 35 minut). Dodatkowo podawany przez producenta zasięg połączenia radiowego to 9km (wiadomo, podawane dla amerykańskiego standardu FCC, ale innego w sumie nie ma).

Autel Robotics EVO 2

Prócz specyfikacji warto wspomnieć o niestandardowych trybach lotu jak np. tryb śledzenia, które jest tu nazwane Dynamic Track 2.0 i używa zaawansowanych algorytmy AI do utrzymywania obiektów w kadrze i przewidywania ich kierunku ruchu. Poza tym EVO 2 dostanie 8 nowych inteligentnych zautomatyzowanych trybów lotu.

Prędkość lotu drona to 45 MPH czyli około 20 m/s lub inaczej 72 km/h. Dron obsługuje karty microSD do 256 GB.

Największe wrażenie na pierwszy rzut oka robi kamera. Zdjęcia w rozdzielczości 48 megapikseli oraz filmy 8K przy sensorze 1/2-cala i bitrate 120Mbps to już sporo. Wersja Pro dedykowana zawodowym filmowcom oferuje dla zdjęć 20 megapikseli i filmy 6K, ale za to z 1-calowym sensorem. Do tego dochodzi zmienna przysłona (w wersji Pro) w zakresie F/2.8 – F/11 i ISO w zakresie 100-12800. Sporym pstryczkiem dla DJI jest fakt, że w EVO 2 kamery można zmieniać między modelami (!) więc prawdopodobnie można będzie kupić jeden model i w zależności od potrzeb dokupić same kamery. Oczywiście w Mavicu 2 też tak można zrobić, ale konieczna jest obecność w serwisie i nie da się tego zrobić w prosty sposób. Tutaj Autel Robotic chce dać tą możliwość operatorom, a wymiana ma być szybka i bezproblemowa.

Kolejna „szpilka wbita w DJI” to komunikat producenta, że dron nie zawiera tzw. No-Fly Zone, które w DJI są niestety częstym utrudnieniem lotów w różnych miejscach, które niekoniecznie są zabronione np. polskim prawem.

Póki co nie ma informacji o cenie sprzętu. Wg zapowiedzi zamówienia w formie pre-orderów będzie można składać przez stronę internetową w ciągu najbliższych 2 tygodni. Czy do Europy również? To się okaże. Na stronie produktu: https://auteldrones.com/pages/evo2 znajdziecie przykładowe fotografie i filmy wykonane tym dronem.

W sieci pojawiły się już pierwsze recenzje egzemplarzy, które zostały do testów przekazane popularniejszym youtuber’om:

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Czym grozi lądowanie DJI Mavic Mini na dachu kościoła Mariackiego

Następny

Seminarium ULC dotyczące wejścia w życie przepisów UE od 1 lipca 2020 r.

1 Komentarz

  1. 12 stycznia 2020 at 07:41 — Odpowiedz

    Cena modelu EVO II wyniesie około 1500 dolarów (ok. 5,7 tys. złotych), wersji Pro około 1900 dolarów (ok. 7,3 tys. złotych).

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *