AktualnościZe Świata

Airpeak – dron od Sony – zapowiedź

Dnia 9 listopada Sony poinformowało na swojej stronie internetowej o zapoczątkowaniu nowego projektu opartego o drony i technologię AI o nazwie Airpeak. To dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników bezzałogowców – nowy duży gracz pokroju Sony – światowy potentat w dziedzinie przeróżnej elektroniki użytkowej – mógłby sporo namieszać na rynku dronów do foto/wideo zmonopolizowanym aktualnie przez chińskiego producenta – DJI.

„Szybko rozprzestrzeniająca się technologia dronów przyczyniła się do ukazania obrazów z nowej perspektywy – nie widywanych nigdy wcześniej, a także wpłynęła na wydajność przepływu pracy i oszczędności energii w sektorze przemysłowym. Firma Sony utworzyła markę „Airpeak”, aby odzwierciedlić swoje dążenie do wniesienia wkładu w dalszy rozwój tego sektora i tworzenie bezprecedensowej wartości poprzez technologię obrazowania i wykrywania, a także technologie 3R (Reality, Real-time i Remote) w obszarze dronów.” – brzmi fragment z komunikatu Sony.

Airpeak - marka dronów Sony

Sony planuje wejść na rynek z produktem, który ma zadowolić zarówno twórców foto-wideo jak i inne branże, które wykorzystują bezzałogowce. Firma ma oczywiście ku temu wszelkie predyspozycje – słynie z wysokiej klasy aparatów i kamer, a ich sensory są używane również w kamerach dronów DJI.

Projekt Airpeak oficjalnie ma ruszyć na wiosnę 2021 roku. Aktualnie japoński producent szuka partnerów do współpracy przy projekcie. O ile opracowanie sensorów, obiektów i całych kamer nie będzie dla Sony dużym wyzwaniem biorąc pod uwagę doświadczenie i osiągnięcia marki w tej kwestii, o tyle opracowanie całego drona, który mógłby stawić czoła obecnej od wielu lat konkurencji jak wspomniany DJI czy Yuneec – może nie być już tak proste.

Informacje o aktualnościach w projekcie Airpeak Sony będzie publikować na dedykowanej podstronie: https://www.sony.net/SonyInfo/airpeak/?j-short=airpeak.

Na razie brak jakichkolwiek dodatkowych informacji o Airpeak. Na swoim koncie na YouTube pojawiła się 15-sekundowa zajawka projektu, która w zasadzie nic nie pokazuje.

Ciekawostką dla Czytelników może być fakt, że nie jest to pierwsze podejście japońskiego producenta do tematu bezzałogowców. W 2015 roku pisaliśmy o pierwszych próbach podejścia Sony do tematu dronów przy współpracy z firmą ZMP. Powstała na tę okazję nawet spółka Aerosense Inc., ale temat szybko ucichł.

Następnie w lutym tego roku pisaliśmy w przeglądzie prasy z dnia 4.02.2020 r. o zgłoszonym patencie Sony na drona „pudełkowego” z tunelowymi śmigłami składanymi do wnętrza konstrukcji.

Osobiście nie spodziewałbym się pojawienia na rynku nowego drona od Sony szybciej niż za 2-3 lata.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Strefa R100 w Warszawie z zakazem lotów - 16-18.11.2020 r.

Następny

DJI AGRAS T20 - następca T16

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *