Porady

Uprawnienia na drona – kiedy się przydają?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drony to nie tylko zabawki dla dzieci, ale przede wszystkim bardzo drogie urządzenia niejednokrotnie wykorzystywane do wykonywania zdjęć, filmów, pomiarów kartograficznych, mapowania terenu oraz wielu innych przedsięwzięć. Jeżeli chcemy wykorzystać materiał sfilmowany lub sfotografowany przy pomocy koptera, nie tylko dla prywatnego użytku, konieczne jest posiadanie świadectwa kwalifikacji UAVO.

UAVO – co to takiego?

UAVO z angielskiego Unmanned Aerial Vehicle Operator to w tłumaczeniu „operator bezzałogowego statku powietrznego”. W polskim prawie jest to świadectwo kwalifikacji operatorów dronów, które uprawnia do wykorzystywania ich w celach innych niż loty sportowe i rekreacyjne. Zdobycie takich uprawnień pozwala użytkownikowi na wykonywanie różnorodnych lotów komercyjnych związanych z usługami polegającymi na wykonywaniu fotografii oraz nagrań video z powietrza, fotogrametrii, dokonywaniu wszelkiego rodzaju pomiarów z pokładu drona oraz monitoringu obiektów z powietrza. Wyróżnia się trzy podstawowe świadectwa kwalifikacji w ramach UAVO: VLOS – loty dronem w zasięgu wzroku; BVLOS – loty dronem poza zasięgiem wzroku oraz INS – uprawnienia instruktorskie.

Wymóg posiadania certyfikatu

Instruktor z firmy Aeromind mówi: Obowiązek posiadania licencji nałożony został poprzez ustawę Prawo lotnicze z dnia 3 lipca 2002 roku – art. 95 ust. 2 pkt. 5a. Szczegółowe zasady uzyskiwania licencji UAVO reguluje natomiast Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 czerwca 2013r. w sprawie świadectw kwalifikacji.

Licencja

Warunkiem uzyskania świadectw kwalifikacji jest zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego przez osobę, która ukończyła osiemnasty rok życia – wyjaśnia przedstawiciel aeromind.pl. Świadectwo UAVO jest wydawane bezterminowo, ale już uprawnienia podstawowe VLOS i BVLOS są ograniczone do pięciu lat, a INS do trzech.

Uprawnienia są zatem niezbędne jeżeli osoba pilotująca drona chce wykorzystywać go do celów komercyjnych (zarobkowych), czyli wszystkich innych poza zabawą lub uprawianiem sportu.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Testy dronów DAx8 do wytwarzania chmur

Następny

Polski system bezzałogowy BIRDIE od FlyTech UAV

6 komentarzy

  1. 26 maja 2016 at 22:36 — Odpowiedz

    nurtuje mnie pytanie – czy nie majac UAVO moge umieścić zdjęcie z drona w sieci, na swojej stronie, profilu FB czy instagramie czy gdziekolwiek indziej zakladajac ze latalem w strefie G? Czy publikacja zdjęć to już jest komercyjne wykorzystanie?

    • 27 maja 2016 at 01:36 — Odpowiedz

      Nikt nie może Panu zabronić umieszczania samodzielnie wykonanego zdjęcia z drona gdziekolwiek w sieci. Nie popadajmy w paranoję 😉

      • 7 grudnia 2016 at 13:58 — Odpowiedz

        Czyli np moge latac i krecic krajobrazy, wioski itd i jezeli ktos kiedys zauwazy na ujeciu swoja posesje, dom, auto to nie bede mial z tego powodu zadnych nieprzyjemnosci?

        • 7 grudnia 2016 at 14:04 — Odpowiedz

          Oczywiście, że nie o ile nie jest to główny temat filmu (np. czyjś prywatny dom, albo samochód z nagraną rejestracją), bo wtedy różne inne prawa wg kodeksu cywilnego wchodzą w grę.

      • 12 grudnia 2016 at 10:55 — Odpowiedz

        Witam. ile może kosztować najprostszy dron dla wędkarzy ?

        • 12 grudnia 2016 at 10:57 — Odpowiedz

          A do czego on ma służyć wędkarzowi?;)

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *