AktualnościHobbyZ PolskiZabawa

Syma X5UC i Syma X5UW – bestsellery w nowej odsłonie

Po wielu sukcesach modeli Syma z serii X5, producent znany przede wszystkim z produkcji świetnych helikopterów i dronów zdalnie sterowanych postanowił zaskoczyć swoich fanów wypuszczając na rynek drona w zupełnie odświeżonym designie.

Nowy wygląd

Syma X5UC z kamerą oraz Syma X5UW transmisją FPV, bo o nich mowa, to duży krok naprzód w stosunku do swoich starszych braci. Wystarczy jeden rzut oka i już widzimy różnice w wyglądzie. Oba modele dostępne są w dwóch różnych kolorystykach: tradycyjnej bieli oraz niespotykanej dotąd w modelach marki Syma, cukierkowej czerwieni. Dodatkowo prestiżu dodają srebrne wykończenia. Diodowe oświetlenie LED umieszczone od spodu modelu zostało wysunięte bardziej na zewnątrz i teraz znajduje się nie na ramionach a bezpośrednio pod silnikami. Dzięki temu w łatwiejszy sposób odróżnimy przód modelu w powietrzu.

Syma X5UC/UW - Gimmik.net
Syma X5UC/UW - Gimmik.net

Kolejną różnicą w porównaniu do poprzedników jest nowe podwozie. Tutaj nóżki znane chociażby z wersji Syma X5SW zastąpione zostały niewielkimi płozami, aczkolwiek różnią się one od tych z pierwszej wersji Syma X5. Poza atrakcyjniejszemu wyglądowi, krótsze podwozie sprawia, że model nie koziołkuje podczas twardszego lądowania. Syma popisała się również stylowym mocowaniem akumulatora. Tradycyjną klapkę dokręcaną na śrubkę (którą łatwo było zgubić), producent zastąpił nowocześniejszym rozwiązaniem. Akumulator 3,7V o pojemności 500mAh zabudowany został w cartridge a ten z kolei wsuwany jest do modelu w odpowiednie gniazdo. Sam mechanizm wymiany akumulatora jest bardzo prosty, zbliżony do tego znanego z zaawansowanych modeli jak chociażby Walkera Tali H500.

Syma X5UC/UW - Gimmik.net

Odmienny wygląd ma również nadajnik rc. Swoim wyglądem przypomina on teraz aparaturę modelu DJI Phantom 4 i mimo tego, że w całości wykonany jest z plastiku, jest przyjemny w dotyku i pewnie leży w dłoni. W górnej części obudowy posiada slot umożliwiający mocowanie smartfona (X5UW). W przypadku wersji z kamerą (X5UC), slot ten możemy zamaskować wysuwaną pokrywą. Dla niektórych wadą może być to, że transmiter pozbawiony został wyświetlacza. W związku z tym, trymowanie modeli staje się nieco bardziej uciążliwe.

Syma X5UC/UW - Gimmik.net

Świetna kamera

To, co najbardziej wyróżnia nowy model na tle innych dronów z podobnej półki cenowej to niewątpliwie kamera. Zarówno w wersji z kamerą bez transmisji fpv jak i w modelu w podglądem na żywo, rejestruje ona obraz w rozdzielczości 1280×720 (1 megapixel) przy 15 klatkach na sekundę. Ponadto, wyposażona została w bardziej dokładny sensor obrazu, charakteryzuje się lepszą dynamiką, ostrością oraz kontrastem.

Syma X5UC/UW - Gimmik.net

Zdjęcia wykonane nową kamerą prezentują zwiększoną ilość detali, cienie wyglądają bardziej naturalnie zaś sam kąt widzenia został znacząco poszerzony. W przeciwieństwie do poprzednich wersji, zarówno kamera w modelu X5UC jak i X5UW wyposażona została w slot na kartę pamięci micro SD. Dzięki temu, obraz nagrywany przez drona z transmisją FPV „nie szarpie” kiedy copter odleci na większą odległość przy której siła transmisji maleje.

Syma X5UC/UW - Gimmik.net

Tryby lotu

Poza możliwością wykonywania akrobacji (3d flips), mamy też możliwość wyboru prędkości lotu (wolniejszy i szybszy). Ponadto, nowe modele obsługują tryb headless (tryb inteligentnej orientacji lotu). Po włączeniu tej funkcji dron nie rozpoznaje gdzie jest jego przód a gdzie tył lecz porusza się w stronę, w którą wychylony zostanie drążek na aparaturze sterującej. Z poprzedniej generacji zapożyczona została również funkcja zawisu w powietrzu (hoovering), dzięki czemu możemy też zastosować tryb automatycznego startu i lądowania. Za pomocą jednego przycisku na aparaturze model wzniesie się na wysokość około 1,5 metra nad ziemią i będzie utrzymywał swoją pozycję.

Syma X5UC/UW - Gimmik.net

To z czego Syma jest naprawdę bardzo dumna to funkcja planowania trasy lotu bardzo przypominającą tę znaną z profesjonalnych modeli wyposażonych w Ground Station (Walkera Scout X4), aczkolwiek mocno uproszoną (X5U nie posiada GPS). Wystarczy zainstalować bezpłatną aplikację Syma GO na swoim smartfonie lub tablecie, a następnie skojarzyć drona z urządzeniem za pomocą WiFi. Po uruchomieniu apki, wystarczy na odpowiedniej planszy narysować palcem trasę po której ma zmierzać dron. Podczas zaplanowanego oblotu, w dalszym ciągu mamy możliwość wykonywania zdjęć i nagrywania filmów.

Syma X5U wykorzystuje również akcelerometr. Korzystając z aplikacji Syma GO możemy sterować dronem za pośrednictwem wyświetlanych na ekranie drążków bądź wychylać telefon w odpowiednim kierunku – dron poleci w stroną w którą wychylimy nasze urządzenie.

Specyfikacja

  • Wymiary: 320 x 320 x 70mm (bez ochraniaczy łopat)
  • Waga: 118g
  • Tryby lotu: zawis w powietrzu, tryb headless, akrobacje 3D, planowanie trasy, 2 tryby prędkości, akcelerometr, funkcja powrotu do miejsca startu
  • Rozdzielczość kamery: 1MP (zdjęcia @ 1280 x 720), HD 720P @ 15FPS (filmy)
  • Format obrazu: jpeg/mov
  • Akumulator: LiPo 3,7V 500mAh
  • Czas lotu: 7-10 minut
  • Czas ładowania: 60 minut
  • Zasięg: 50-100 metrów
  • Zasilanie nadajnika: 4 baterie AA (nie zawarte w zestawie)

Syma X5UC/UW - Gimmik.net

Podsumowanie

Syma X5UC oraz X5UW to modele znacznie wyprzedzające drony konkurencji pod względem swoich możliwości. Bardzo atrakcyjna jest również cena nowych dronów. Jak podaje dystrybutor, hurtownia modelarska Gimmik.net, wersja z kamerą to wydatek rzędu 299,90PLN. Za wersję z tansmisją fpv zapłacimy 399,90PLN.

Dla wszystkich moich czytelników dystrybutor Gimmik.net przewiduje niespodziankę! Podczas składania zamówienia wystarczy w pole uwagi wpisać hasło: „Świat Dronów”.

Drony dostępne są tutaj:

Polecam również profil Gimmik’a na Facebooku – można śledzić nowości w sklepie i ogólne nowości rynkowe z branży dronów i modelarstwa RC.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Szkolenie z prawa lotniczego - Kraków, 29.01.2017

Następny

Sky Drone FPV - Full HD FPV na nieograniczony zasięg?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *