AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy – 29.10.2019

Zapraszamy na kolejny przegląd prasy dronowej ostatnich kilku dni. Dziś kilka słów o tym jak: eHang chce wystartować z usługą przewozów powietrznymi taksówkami już w grudniu tego roku, Uber Eats pokazuje swój koncept na drona do dostaw posiłków, polska firma APS sprzedała swój antydronowy system Ctrl+Sky do klienta z Arabii Saudyjskiej i więcej!

1. eHang jest gotowy by uruchomić flotę dronów pasażerskich

Dron eHang 184 jest znany szerokiej publiczności już od kilku lat – jest to jeden z niewielu „dronów pasażerskich” czyli latających taksówek, który faktycznie można zaobserwować w locie chociażby podczas licznych testów. Obecnie pokazana została udoskonalona wersja powietrznej taksówki – eHang 216. Jednocześnie firma eHang ogłosiła, że dostała od chińskiego organu bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym specjalny certyfikat bezpieczeństwa Poziomu II dla eHang 216. Tym samym firma zamierza wystartować już w grudniu tego roku z pierwszą na świecie usługą transportową, póki co na terenie miasta Guangzhou w China, docelowo – również w innych częściach Azji, w Europie i w Ameryce Północnej.

Flota dronów eHang 216 robi niezłe wrażenie:

Źródło: https://cleantechnica.com/2019/10/24/ehang-is-about-to-make-aviation-history-1st-evtol-service-coming-in-december/

2. Uber Eats zaprezentował nowy koncept drona

Nowy dron Uber Eats

Uber od dawna interesuje się zastosowaniem dronów zarówno w transporcie ludzi jak i towarów na rzecz usługi Uber Eats czyli transportu dań na zamówienie. Nowy dron może przewozić posiłek dla dwóch osób. Jest to hybrydowy VTOL o sześciu wirnikach z obrotowymi ramionami, które są również skrzydłami drona i w locie poziomym wytwarzają siłę nośną niczym płatowiec. Zasięg lotu wynosi maksymalnie około 30km. Wiosną 2020 roku Uber zamierza przetestować dostawy posiłków nowym dronem w okolicach San Diego w Kalifornii, USA.

Źródło: https://techcrunch.com/2019/10/28/heres-what-the-uber-eats-delivery-drone-looks-like/

3. Polski system antydronowy Ctrl+Sky sprzedany dla Saudi Telecom

APS Ctrl+Sky

Polska spółka APS (Advanced Protection Systems) sprzedała swój system antydronowy Ctrl+Sky największemu operatorowi telekomunikacyjnemu w Arabii Saudyjskiej – Saudi Telecom. Po atakach z dnia 14 września na rafinerie naftowe w Arabii Saudyjskiej szczególnie w tamtym regionie gwałtownie wzrosło zainteresowanie na systemy chroniące przed kolejnymi takimi atakami. APS zyskała zatem dużego światowego gracza w swoim portfolio klientów. Warto wspomnieć, że Ctrl+Sky strzeże od jakiegoś czasu norweskich lotnisk (został zakupiony przez operatora tamtejszych portów lotniczych – firmę Avinor).

Źródło: https://cyfrowa.rp.pl/technologie/38652-saudyjski-gigant-kupil-polski-system-antydronowy

4. Rodzina dronów WARMATE się rozrasta

WARMATE 2 - Grupa WB

Warmate czyli „dron kamikadze”, a bardziej profesjonalnie: amunicja krążąca – to konstrukcja, które nie trzeba specjalnie przedstawiać. Pierwsza wersja Warmate sprzed kilku lat okazała się hitem eksportowym polskiej firmy. Idąc za ciosem Grupa WB zaprezentowała całą gamę nowych modeli Warmate: tradycyjny Warmate 2 (druga generacja) – większa i szybsza wersja o dwukrotnie wydłużonym czasie lotu, Warmate R – wersja rozpoznawcza z zasięgiem 15km i czasem lotu 90 minut, Warmate TL (TL od Tube Launch) z rozkładanymi automatycznie skrzydłami podczas startu ze specjalnej wyrzutni (tuby o nazwie Wartube) oraz Warmate V (VTOL – hexacopter w układzie koaksjalnym Y). Będzie kolejny hit?

Źródło: http://www.konflikty.pl/technika-wojskowa/w-powietrzu/mspo-amunicja-krazaca-warmate-2/

5. Były współtwórca Oculus Rift wziął się za tworzenie dronów do taranowania

Palmer Luckey, bo o nim mowa, to niespełna 30-letni milioner, kiedyś współwłaściciel firmy Oculus VR sprzedanej Facebook’owi za 2,3 mld dolarów, dziś właściciel firmy Anduril Industries. Palmer w ramach swojej ostatniej działalności stworzył drona o „przyjemnie” brzmiącej nazwie Interceptor, którego – jak łatwo się domyślić – jest przechwytywanie… innych dronów. Interceptor rozpędza się nawet do 160 km/h, a wykorzystując swoją masę własną z zakresu 4,5 – 7,25kg i wytworzony w ruchu pęd przy pomocy algorytmów sztucznej inteligencji wykrywa zagrożenie w postaci innego drona i zwyczajnie go taranuje.

Źródło: http://cyfrowa.rp.pl/technologie/38555-sprzedal-biznes-facebookowi-i-stworzyl-drona-kamikadze

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Relacja z DroneTech 2019 w Toruniu

Następny

DJI Mavic Mini po premierze: specyfikacja, wersje, ceny, dostępność

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *