AktualnościZ Polski

PAŻP rozpoczął testy produkcyjne PansaUTM

To może jest ostatnia prosta przed wdrożeniem systemu PansaUTM do użytku operacyjnego. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wraz z dniem 31 grudnia ubiegłego roku 2019 rozpoczęła testy produkcyjne systemu do zarządzania ruchem dronów w Polsce.

Do tej pory wszystkie procedury udzielania zgód od PAŻP na loty dronów odbywały się poprzez wysyłkę formularzy, zgłoszeń i podań z pozwoleniami o lot poprzez pocztę e-mail, ale najpierw należało pismo wypełnić ręcznie, podpisać, zeskanować a na końcu wysłać. Następnie pracownicy Działu Zarządzania Operacjami Bezzałogowych Statków Powietrznych wystawiali warunku lotów, na podstawie których można było podejść do ich wykonania. Na ostatnim etapie odpowiednie organy służb ruchu lotniczego (ATS) oraz organy wojskowe koordynowały lot w konkretnym obszarze.

Trwające od kilku dni testy mają za zadanie przetestować elektroniczne moduły systemy PansaUTM, które docelowo zastąpią procedurę „analogową” komunikacji z PAŻP i organami ATS.

„Polegają one na równoległym wykonywaniu czynności dotychczas realizowanych przez operatorów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) i służby PAŻP w sposób analogowy oraz realizacji tych samych zadań w sposób cyfrowy, przy wykorzystaniu modułów systemu PansaUTM.” – z komunikatu na stronie PANSA

Testy będą prowadzone przez pracowników Działu Zarządzania Operacjami BSP, informatorów sektora FIS Gdańsk, kontrolerów ruchu lotniczego TWR Poznań oraz samych operatorów używających DroneRadar oraz PansaUTM.

W połowie obecnego roku 2020 planowane jest przejście systemu do pełnej funkcjonalności i zastąpienie nim obecnych procedur uzyskiwania zgód.

Źródło informacji: https://www.pansa.pl

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Oficjalne granice parków narodowych w DroneRadar

Następny

Konferencja Dentons Drone Day - 17 stycznia 2020 r.

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *