AktualnościZ Polski

PAŻP szkoli kontrolerów z obsługi PansaUTM

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej szkoli kontrolerów ruchu lotniczego na 15 wieżach CTR i informatorów FIS w całym kraju, z obsługi PantaUTM – systemu, który ma zrewolucjonizować kontrolę nad ruchem bezzałogowców w przestrzeni powietrznej. Szkolenie jest częścią procesu certyfikacji PansaUTM nadzorowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

PansaUTM – nowoczesny system zarządzania ruchem bezzałogowców rozwijany od wielu miesięcy przez spółkę Hawk-e, na początku przyszłego roku ma szansę zaprezentować się szerszemu gronu użytkowników. Na obecną chwilę dostępny jest tylko dla wybranych osób i służb (w celach testowych), ale już teraz planowane są testy na dużej ilości operatorów i zarazem przy jednoczesnym wykorzystaniu przez przeszkolone służby: kontrolerów na wieżach lotnisk kontrolowanych, kontrolerów wojskowych w jednostkach wojskowych, informatorów FIS czy dyspozytorów LPR. PansaUTM ma zastąpić dotychczasowe formularze zgłoszeń lotów w CTR, rejonów lotów do BVLOS, będzie służył do planowania misji, ich modyfikacji i zatwierdzania, a to wszystko będzie możliwe on-line – poprzez serwis internetowy.

PansaUTM

Aktualnie kontrolerzy z CTR i informatorzy FIS są szkoleni w zakresie obsługi systemu PansaUTM, dwukierunkowej komunikacji niewerbalnej CDDLC (Controller-Drone Data Link Communication), dFPL (system planowania lotu dronów). Szkolenia pokazują, że system PansaUTM spełnia założenia U-space wymagane przez UE do poziomu U3. Podczas szkoleń kontrolerzy i informatorzy FIS koncentrują się na planach lotu misji bezzałogowych (dFPL), a także na taktycznym i strategicznym zarządzaniu misjami. Uczestnicy szkoleń zapoznają się z ponad 30 możliwymi scenariuszami UTM, a także poznają system pasków elektronicznych wspierających pracę służb ATS.

System PansaUTM został publicznie pokazany światu podczas Światowego Kongresu ATM 2019 w Madrycie i sesji plenarnej JARUS 2019 w Katowicach. Aktualnie funkcjonuje lub jest właśnie wdrażany na 15 wieżach lotnisk cywilnych (CTR), we wszystkich 5 sektorach FIS i 17 wieżach lotnisk wojskowych (MCTR) w Polsce.

Źródło: https://www.unmannedairspace.info/latest-news-and-information/poland-trains-tower-controllers-to-operate-pansautm-system/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

EASA opublikowała dwa pierwsze scenariusze w kategorii szczególnej

Następny

MŚ Drone Racing FAI 2019 - 11-14 grudnia 2019

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *