AktualnościZ Polski

Kolejne testy PansaUTM w CTR EPSC, CTR EPGD i FIS Gdańsk

Wczoraj na stronie Polskiej Agencji Żeglugli Powietrznej ukazał się komunikat z informacją, iż system cyfrowej koordynacji i nadzoru lotów został próbnie wdrożony do dwóch kolejnych lotnisk kontrolowanych w Szczecinie (CTR EPSC) i Gdańsku (CTR EPGD), a także w sektorze FIS Gdańsk. Póki co koordynacja jest mieszania – obowiązuje zarówno zgłoszenie papierowym formularzem, ale można go potwierdzić dodatkowo w PansaUTM i uzyskać akceptację misji przez cyfrowy system. Na dzień 6.04.2020 r. zaplanowano również wdrożenie operacyjne systemu PansaUTM 1.1.

Pełna procedura zgłaszania lotów w CTR EPSC i CTR EPGD poprzez formularze papierowe (starą metodą) oraz PansaUTM, została opisana w oryginalnym komunikacie na stronie PAŻP.

Nowością może być za to zgłaszanie lotów w FIS Gdańsk. Jak wiadomo – loty poza CTR’ami nie są konieczne do koordynacji ze służbami ruchu lotniczego (ATS) i tak pozostaje. Natomiast informatorzy FIS mogą korzystać w PansaUTM z funkcji „CHECK-IN SEEN” – po dobrowolnym zgłoszeniu check-in’u przez DroneRadar, operator może dostać potwierdzenie od informatora FIS iż ten „zauważył” jego check-in. Dzięki temu informatorzy nie będą musieli odbierać od operatorów wciąż dobrowolnych telefonów.

Po więcej odsyłam do artykułu na pansa.pl.

Poprzedni

Kolejne państwa używają dronów do walki z pandemią

Następny

Czy można latać dronem w czasie nasilonej kwarantanny (od 25.03.2020)?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.