AktualnościZ Polski

Kolejne testy PansaUTM w CTR EPSC, CTR EPGD i FIS Gdańsk

Wczoraj na stronie Polskiej Agencji Żeglugli Powietrznej ukazał się komunikat z informacją, iż system cyfrowej koordynacji i nadzoru lotów został próbnie wdrożony do dwóch kolejnych lotnisk kontrolowanych w Szczecinie (CTR EPSC) i Gdańsku (CTR EPGD), a także w sektorze FIS Gdańsk. Póki co koordynacja jest mieszania – obowiązuje zarówno zgłoszenie papierowym formularzem, ale można go potwierdzić dodatkowo w PansaUTM i uzyskać akceptację misji przez cyfrowy system. Na dzień 6.04.2020 r. zaplanowano również wdrożenie operacyjne systemu PansaUTM 1.1.

Pełna procedura zgłaszania lotów w CTR EPSC i CTR EPGD poprzez formularze papierowe (starą metodą) oraz PansaUTM, została opisana w oryginalnym komunikacie na stronie PAŻP.

Nowością może być za to zgłaszanie lotów w FIS Gdańsk. Jak wiadomo – loty poza CTR’ami nie są konieczne do koordynacji ze służbami ruchu lotniczego (ATS) i tak pozostaje. Natomiast informatorzy FIS mogą korzystać w PansaUTM z funkcji „CHECK-IN SEEN” – po dobrowolnym zgłoszeniu check-in’u przez DroneRadar, operator może dostać potwierdzenie od informatora FIS iż ten „zauważył” jego check-in. Dzięki temu informatorzy nie będą musieli odbierać od operatorów wciąż dobrowolnych telefonów.

Po więcej odsyłam do artykułu na pansa.pl.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Kolejne państwa używają dronów do walki z pandemią

Następny

Czy można latać dronem w czasie nasilonej kwarantanny (od 25.03.2020)?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *